رابطه با مدیر از نظر شما چیجوری باید باشه؟ رابطه ای صمیمی با اون دارین؟ یا دوست دارین فواصل زیادی رو با اون رعایت کنین؟

این مقاله رو باهم می خونیم تا بدونیم کدوم یکی بهتره!

 

 

رابطه با مدیر

 

نحوه ی “نه” گفتن به رئیس هنگام درخواست اون واسه انجام یک ماموریت شخصی

اگه رئیس فکر میکنه که دلیل حضور شما در شرکت همکاری با خدمه ی شخصی ویه، لازمه بفهمین که به چه دلیل آنجایید!

جمله ” این در توضیح وظایف من نیس“ می تونه واسه کار بسیار تخریب کننده باشه، به ویژه وقتی که تازگیا یک موقعیت جدید رو بدست آوردین. کارشناسا به کارشناسا جوون پیشنهاد می کنن که سخت تلاش کنن تا نشون بدن که مایل به انجام هر کاری که موجب راحتی زندگی کارفرمایان می شه، هستن.  بدیش اینه، بعضی از کارفرمایان از کارکنان مشتاق با اختصاص دادن اونا به کارای شخصی، استفاده میکردن.

چیدن ناهار واسه یک جلسه ظهر یا منتظر موندن واسه لوازم اداری بسیار لازم، خیلی راحت می تونه تحت رده “وظایف مربوط به کار” قرار گیرند. اما در مبحث رابطه با مدیر چه اتفاقی می افته اگه رئیس از شما بخواد تا لباس هاش رو از خشکشویی بگیرین و یا واسه همسرش هدیه بخرین؟ ممکنه وسوسه شید و توضیح بدین که این کارا در توضیح وظایف شما نیس، در حالی که میدونید این کلمات می تونن شانس شما رو در دریافت ترفیع زودتر از طرف رئیس کم کنه. اینجا چند گزینه واسه برخورد مناسب با درخواست ماموریت شخصی در محل کار مطرح می شه. امیدواریم که واسه شما به درد بخور باشن.

 

انجام کار رو سازماندهی کنین

با وجود تکنولوژی، گزینه های زیادی در اختیار شما قرار داره. با اونا آشنا شید. خدمات تحویل الان تقریبا واسه همه خدمات بزرگ در دسترسه، از خشکشویی گرفته تا آوردن قهوه! اگه رئیس شما میخواد تا کسی مراقب خودرویش باشه، شاید می تونین کسی رو پیدا کنین که این کار رو بکنه. رئیس تون ممکنه مجبور به پرداخت هزینه کمی بیش تر واسه این نوع از خدمات باشه، اما نبوغ شمام قابل تشکر هستش.

 

وظایف دیگه خود رو به اونا یادآوری کنین.

به جای اونکه به رئیس بگید بیشتر از حد مشغله دارین – که طوری بی توجهی به نظر می رسه- به طور خاص به کاری اشاره کنین که اگه اونو متوقف کنین و به دنبال انجام ماموریت شخصی برید، دچار دردسر میشید. این نوع حرف زدن نشون میده که کار شما خیلی با اهمیته و یک حس ضرورت و فوریت پشت اون پنهونه. از سرپرست خود بپرسید که در تعلیق نگاه داشتن کار اصلی و انجام دادن کار شخصی اون قابل قبوله یا نه.  در این صورت رئیس میفهمه که شما نگران کاری هستید که باید انجام شه.

 

بدونین که چه زمانی مرزها شکسته می شه

واسه خیلی از کارکنان، درخواستای بعضی وقتا به بعضی وقتا واسه یک ماموریت شخصی بسیار آزار دهنده تر از یک مسئله جدیه. با این حال در مورد مدیر وقتی رئیس درخواستی داره که مرزها رو می شکنه، کارکنان خود رو در مخصمه می بینن. در بعضی موارد، یک کارمند ممکنه فقط نگران صرف زمان واسه انجام دادن کارای شخصی یک مدیر باشه که واسه اون از طرف شرکت حقوق دریافت می کنه. اما در بعضی موارد، درخواست می تونه به شکل غیر قانونی و یا غیر اخلاقی باشه. وقتی که این شرایط بوجود بین، باید به اهمیت خطوط و مرزها اشاره کرد. اگه بیان نگرانی با ادب موثر نیس، زمانش رسیده که مستقیماً بگید”نه”.  وقتی که این جواب هم کارایی نداشت، مشاوره با HR  (منابع انسانی) و یا یک وکیل ممکنه لازم باشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   راه حل فروش موثر موجب افزایش فروش و رشد کار و کاسبی می گردن؟!

 

انجام کار می تونه خطر باشه

آسونترین حالت عکس العمل در مورد مدیر اینه که خیلی راحت وظایفی رو که از شما خواسته شده بدون اعتراض انجام بدین. این کار به شما فرصت خروج از دفتر کار رو میده، و حتی ممکنه شما رو فردی قابل اعتماد نشون بده. با این حال، بزرگ ترین نگرانی تون می تونه این باشه که سرپرست به شما احترام نمی ذاره، و شما رو بیش تر به عنوان یک دستیار شخصی می بینه تا یکی از عوامل مهم در رشد کار و کاسبی! احتمال داره بخاطر از دست دادن احترام از طرف رئیس بترسید، و این نبود احترام می تونه این احتمال رو که روزی به یک موقعیت اجرایی بالاتر پیشرفت پیدا کنین، از بین ببره. اگه اینجور باشه، زمان بسیار بیش تری رو واسه اثبات ارزش خود در وظایف مربوط به کار و کاسبی مخصوص خودتون صرف کنین.

با این حال یادتون باشه که بعضی موقعیتا فقط واسه انجام این نوع کارا در نظر گرفته شدن نه چیز دیگری! اگه به عنوان یک دستیار اداری استخدام شدین، چیزی که رو که شما به عنوان یک ماموریت بیهوده و بی معنی می بینین ممکنه همون چیزی باشه که باعث می شه تا رئیس روی کار و کاسبی تمرکز کنه. این کارا می تونه شامل بستن یک قرارداد مهم و یا هدایت رو به جلوی شرکت باشه. اگه شما کسی باشین که همیشه واسه انجام این کارا قابل اعتماده، می تونین احترامی بیش تر از حد تصور به دست بیارین.

اگه رئیس به درخواست کارای شخصی از شما عادت داره، عکس العمل تون باید تا حد زیادی بر نقش تون در سازمان بستگی داشته باشه. در نظر بگیرین که درخواست به بهتر شدن کار و کاسبی کمک می کنه و هم اینکه چه مقدار از آن با وظایف مربوط به کار خاصی که هر روز انجام می دید، تداخل داره. ممکنه فهمیده باشین که تکمیل کارای شخصی، آرمانای حرفه ای شما رو بیشتر از قبل پیشرفت میده.

 

نویسنده: John Boitnott

روزنامه نگار، مشاور رسانه های اجتماعی

سرمایه گذار

[تعداد: ۳    میانگین: ۵/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید