ارزش خالص چیه؟

ارزش خالص شما می تونه ابزاری بسیار به درد بخور واسه اندازه گیری وضعیت اقتصادی شما و پیشرفتای مالی کلی از یه سال به سال دیگره.

ارزش خالص شما از پایه کل کل دارایی شما منهای قرضاتونه، عدد باقیمونده ارزش خالص شماس. در بعضی موارد، این عدد منفیه، که نشون میده بدهی شما بیشتر از دارایی تونه. این وضعیت واسه آدمایی رایجه که تازگیا از دانشگاه فارغ التحصیل شده و یا تازگیا کسب و کاری رو راه اندازی کردن.

  • هدف از محاسبه ارزش خالص پیگیری پیشرفت مالی از سالی به سال دیگره.

چگونگی محاسبه ارزش خالص

محاسبه ارزش خالص می تونه یک مراحل ساده باشه، اما لازمه که شما تموم اطلاعات درباره داراییای و بدهیای فعلی خود رو جمع آوری کنین. بیشتر برنامه ریزان مالی پیشنهاد می کنن که مشتریان شون یک پوشه امن با اطلاعاتی در مورد تموم داراییای مالی و بدهیا داشته باشن و دست کم یه بار در سال اونو به روز کنن.

جمع آوری و سازماندهی این اطلاعات می تونه در اول کمی خسته کننده باشه اما تضمین می کنه که شما (و هرکی دیگری مثل همسر یا مشاور مالی تون) در صورت نیاز به اطلاعات دسترسی داشته باشین. هر چند اینجور پوشه ای می تونه اطلاعاتی خیلی بیشتری در خود جا بده، اما محاسبه ارزش خالص شما تنها نیاز به اطلاعات مالی ساده در مورد چیزایی که شما دارین و بدهی هاتون، داره.

روند محاسبه ارزش خالص:

۱. داراییای خود رو محاسبه کنین

با فهرست کردن بزرگترین داراییای خود، شروع کنین. واسه بیشتر مردم، این می تونه شامل ارزش خونه، هر گونه املاک و مستغلات و یا وسایل نقلیه مثل اتومبیلای شخصی و … باشه. در مورد صاحبان کار و کاسبی، این لیست هم اینکه شامل ارزش کار و کاسبی اونه، که محاسبه پیچیده تری داره. مطمئن شید که از محاسبه دقیق ارزشای بازار در روزهای گذشته استفاده می کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ایده های بازاریابی به درد بخور واسه کسب و کارای کوچیک

بعد، باید داراییای نقد خود رو فهرست کنین. این داراییا عبارتند از حسابای پس انداز، پول نقد، یا بقیه سرمایه گذاریا مثل سهام و یا حسابای بازنشستگی.

در آخر، بقیه موارد شخصی رو که ممکنه مهم باشه، فهرست کنین. این موارد می تونه جواهرات مهم، مجموعه سکها، آلات موسیقی و چیزای دیگه ای به جز اینا باشه. شما احتیاجی به نوشتن همه چیز ندارین، اما می تونین تلاش کنین مواردی رو که ارزش بالایی دارن، فهرست کنین.

حال تموم این مقادیر رو با هم جمع کنین، عدد به دست اومده کل دارایی شما رو نشون میده.

۲. بدهیای خود رو محاسبه کنین

بازم از بدهیای بزرگ مثل وام خونه یا وام ماشین شروع کرده و همه رو فهرست کنین.

بعد، تموم بدهیای شخصی خود رو مثل وامای دانشجویی یا بدهیای دیگه که ممکنه داشته باشین، فهرست کنین.

در آخر تموم مقادیر به دست اومده رو با هم جمع کنین، عدد به دست اومد کل بدهیاتون رو نشون میده.

۳. ارزش خالص خود رو محاسبه کنین

واسه محاسبه ارزش خالص خود، خیلی راحت کل بدهیا رو از کل داراییا تفریق کنین. عدد به دست اومده ارزش خالص شماس. مهم نیس که این عدد چقدر بزرگ یا کوچکه. حتما مهم نیس که شماره منفی باشه. ارزش خالص شما فقط یک نقطه شروعه تا چیزی واسه مقایسه در آینده داشته باشین.

این روند رو یه بار در سال تکرار کنین و اونو با سال گذشته مقایسه کنین. با مقایسه این دو، شما می تونین مشخص کنین که شما پیشرفت می کنین یا بیشتر از اهداف خود عقب می مونید.

نکته مهم:

در ارزیابیا، به ویژه آزمایش ارزش خونه و خودرو، محافظه کار باشین. تورمِ ارزش داراییای بزرگ ممکنه روی کاغذ خوب باشه، اما ممکنه تصویر دقیقی از ارزش خالص شما رو نشون نده!

[تعداد: ۴    میانگین: ۳.۵/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید