عنوان پایان نامه :

 بررسی ساختار تنوع ژنتیکی جمعیتای گندم نیای وحشی Aegilops crassa در ایران با استفاده از نشانگرهای بین ریزماهواره ژنومی و صفات ریختی

یک صفحه از متن پایان نامه فقط مثلا :

 

 

چکیده

گیاه Aegilops crassa ،دارای دو سیتوتیپ تتراپلوئید وهگزاپلوئید با ژنوم ( ۲n=2x=28 McrMcrDcr1Dcr1 ) و (۲n=6x=42 McrMcrDcr1Dcr1 Dcr2Dcr2  ) است. این گیاه  یکساله و واسه خونواده گرامینه و طایفه Triticeae ه. بررسی تنوع ژنتیکی در ژرم­پلاسم گیاهی پیش­نیاز هر برنامه­ی اصلاحی یا حفاظتی گیاهانه. این تحقیق به خاطر بررسی تنوع ژنتیکی بین ۱۶ جمعیت Ae.crassa با استفاده از ۱۰ شروع کننده ISSR انجام شد. DNA ژنومی از گونه­ها در مرحله­ی دو تا سه برگی به روش CTAB با کمی تغییرات درآورده و نتایج افزایش با آغازگرهای مختلف روی ژل آگاروز ۵/۱ درصد مشاهده شدن. باندهای افزایش شده به شکل حضور باند (یک) و نبود حضور باند (صفر) امتیازدهی و با نرم­افزارهای مولکولی و آماری، جدا سازی و بررسی داده­ها  انجام گرفت. ضمنا این آزمایش به شکل طرح آزمایشی اگمنت (در ۳ بلوک) در مزرعه تحقیقاتی دانشکده کشاورزی دانشگاه ایلام انجام شد. از بین نمونه های آزمایش شده سه نمونه که دارای بذر بیشتری بودن به عنوان شاهد استفاده شدن. نتایج افزایش DNA ژنومی با استفاده از آغازگرهای ISSR، در کل ۱۰۵ آلل تولید کرد که از این تعداد ۸۶ آلل (۹/۸۱ درصد)، به عنوان آلل چندشکل تشخیص داده شد. اندازه آلل­های افزایش شده از ۱۹۰ (شروع کننده UBC840) تا ۱۵۰۰ جفت باز (شروع کننده ۱۲،۱۴) بود. محتوای اطلاعات چندشکلی از ۱۷/۰ در شروع کننده UBC842 تا ۳۴/۰ واسه شروع کننده ۱۲ متفاوت بود. ضمنا با استفاده از بیان کننده ISSR به ترتیب بیشترین و کم­ترین درصد باندهای چندشکل در جمعیت IUGB-00319 (05/39 درصد) و IUGB-01564 (48/10درصد) مشاهده گردید. جمعیت IUGB-00319 بالاترین شاخص تصحیح شده هتروژنی و میزان شاخص شانون رو به خود اختصاص داد. بررسی واریانس مولکولی نشون داد که سطح بیشتری از تنوع به درون جمعیت­ها (۵۳ درصد) تعلق داشت، درحالی که (۴۷ درصد) تنوع در بین جمعیت­ها مشاهده گردید. ضمنا جدا سازی خوشه ای داده ها با استفاده از ماتریس شاخص Nei با الگوریتم Nj انجام شد. دندروگرام بدست اومده جمعیت­ها رو به سه گروه و زیر گروه­هایی تقسیم نمود و تا حدی نبود رابطه بین تنوع مولکولی و تنوع جغرافیایی رو نشون داد. نتایج این تحقیق نشون می­بده که نشانگرهای ISSR واسه آزمایش میزان تنوع ژنتیکی در آژیلوپس کراسا مفیده.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد مهندسی کشاورزی : بررسی اثرات تیمارهای مکانیکی و نانو ذرات نقره بر عمر گلجایی گل شاخه بریده آلسترومریا (Alstroemeria hybrida)

 

کلیدواژه: نشانگرISSR، ، تنوع ژنتیکی، گونه Ae.crassa ، طرح آگمنت


 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

 

واسه دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود لحظه ای فایل متن کامل با فرمت ورد می تونین به لینک زیر مراجعه کنین:

 

دسته‌ها: پایان نامه ارشد