پیشرفت فردی رو از حولوحوش جور واجور تا الان بررسی کردیم و پیشنهادات زیادی ارائه دادیم. اما یکی از عادی ترین و شاید مشکل ترین اونا صحبت کردن در ملأعام باشه!

حتما شمام این احساس رو که در جلوی جمع قرار گرفته و مرتکب اشتباه شید رو حتماً تجربه کردین. یادتون هست وقتی که سرتون شروع به حرکت کرد هر چیزی که به چشم می دیدید سفید بود؟ پس تنها نیستین!

 

 

پیشرفت فردی با سخنرانی بهتر

۷۰ درصد آمریکاییایی که در ملاعام صحبت می کنن فکر می کنن که مهارتای ارائه جزئی از مهارتای لازم واسه موفقیته. ۷۴ درصد از مردم به هنگام به نمایش گذاشتن مهارتای خود، از استرس رنج می برن.

 

کارشناسا در سراسر جهان فهمیدن که بعضی وقتا همه ما در شرایط ضعیف، بجای اینکه بجنگیم یا فرار کنیم، یخ می زنیم! که اصطلاحاً این معنی Fight, Flight, or Freeze Response می گن. از جلسات در شرکتای بزرگ گرفته تا سخنرانیای وسیع این عکس العمل مشترکه. سخنرانایی در طول تاریخ دیده شدن که مثل یک گوزن به مخاطبان خیره مونده ان! خیلی از اونا، کلمات پُرکننده و صداهای نامفهوم آآآ، اِاِاِاِ رو با خود تکرار کرده و قدمایی به عقب برمی داشتن.

شاید به عنوان یک سخنران، فکر کنین که اعتبار و درستیِ شما تحت سواله. اما واقعیت اینه که مخاطبان شما نمی خوان شما شکست بخورین! ، نوع تفکر اونا نسبت به شما اینطور س: بیا دیگه، تو می تونی!

Mary Rezek به عنوان مربی در آموزش سخنرانی و مشاور رهبری، میگه “کمی ترس، خیلی هم بد نیس!” اگه خیلی از خودتون اطمینان داشته باشین با خطر آماده نشدن (واسه سخنرانی) احتمالِ افزایش اینکه وحشتناک برگزار شه رو ایجاد می کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   بسته آشپزی پر از مواد، از جنس ذرت

غیرمنتظره رو مدیریت کنین

تکنولوژی شما رو شکست میده، پس همیشه بهتره که یه برنامه احتمالی داشته باشین. جزو ۹۰ درصد سخنرانایی نباشین که اجازه میدن این سختیای تکنیکی، اونا رو از بازی بیرون کنه. با نشون دادن علائم ظاهری، ترسای خود رو نگید. زمان خود رو مدیریت کرده و در صورت امکان، کمی سرگرمی داشته و به حالت فان دربیاورید. از مسئله بوجود اومده وضعیت خنده دار بسازین که به سخنرانی هم در رابطه باشه. هر کاری رو که نشون میدن بازم همه چیز رو تحت کنترل دارین -بی توجه به نتیجه های اون- انجام بدین.

 

بشکنید

مخاطبان شما خودشون خوندن بلد هستن پس وابسته بودن به راهنمای نوشتاری رو متوقف کنین. مردم اونجا روبروی شما حضور دارن تا گفتگوی شما رو ، به تماشای شما هنگام اسلاید خوندن نیامده ان! پیشرفت فردی در شما و سخنان تون باید موج بزنه. پس بجای اون، به نقاط مهم سخنرانی برید. این اطلاعات رو می تونین در یادداشتای پاورپوینتی یا کارت یادداشتا جای بدین. در این مورد بعضی فهمیدن که اگه از فونتا و رنگای بزرگ و روشن در آندرلاین کردن به موندگاری تو ذهن کمک می کنه. شمام باید این نوع حرکتای به درد بخور ویژه خودتون و گیرایی تون رو پیدا کنین.

مثلا اگه فردی استرسی هستید می تونین کلمات انگیزشی و آروم بخش رو در این یادداشتای خود بکار برید تا یافته های شگفت انگیز رو شاهد باشین و ببینین آروم شدین. کلمات تشویقی وقتی احساس بدی رو تجربه می کنین خوب هستن تا به شما یادآوری کنن که “شما برنده شدین که تا اینجا پیش اومدید!”

 

 

[تعداد: ۱۴    میانگین: ۴.۷/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید