عنوان پایان نامه :

یک صفحه از متن پایان نامه فقط مثلا :

 

 

مقدمه

الان اهمیت آب بر هیچ کسی پنهون نیس. بیشتر تمدنای گذشته در نزدیکی منابع آب بنا نهاده شدن. گذشت زمان بر جمعیت دنیا اضافه و این باعث شدهه تا بر اهمیت و ارزش آب اضافه شه. یکی از مهمترین منابع آبی که در دسترس بشر بوده و هست رودخانه ها هستن.

واسه همین آدم در طول تاریخ سرمایه گذاریای زیادی رو در جهت کنترل و استفاده از آب رودخانه ها نمودهه. احداث سدها وبندهای مختلف در راه رودخانه ها مثل این سرمایه گذاریا بوده. از اونجا که بستر رودخانه ها معمولا از مصالح آبرفتی تشکیل شدن، دائمأ در حال فرسایش و دیگر گونی هستن. این باعث میشه تا ذرات خاک که اصطلاحأ به اونا ذرات رسوبی گفته میشه، از بستر و جدارها جدا شده و بصورت رسوبات آویزون و یا رسوبات بستر به حرکت در آیند.

کلا شناخت، جدا سازی و بررسی و پیش بینی میزان تغییرات مشخصات ژئومتری مربوط به رودخانه ها از پیچیده ترین و در عین حال مهمترین مباحث هیدرولیک رسوب و مهندسی رودخانهه. الان با پیشرفت کامپیوتر این امکان به وجود اومده که تئوریهای مربوط به هیدرولیک و رسوب به شکل مدلای ریاضی در اومده و بعد به کمک برنامه های کامپیوتری حل گردند.

     ضرر وارده به وسیله فرسایش سواحل و ته نشینی رسوبات رودخانه ای به طبیعت ، کشاورزی و سازه های آبی ساخته شده روی رودخانه ها و یا در کنار اون زیاد گسترده و وسیع و زیان آوره. واسه جلوگیری و یا به کمه کم رساندن ضرر وارده ، باید سه مراحل فرسایش، انتقال و ته نشینی مواد رسوبی رو مورد مطالعه قرار داد. این فرایندها دارای پیچیدگی خاصی میباشند ، چون عوامل مؤثر در به وجود آوردن این فرایندها زیاد زیاد هستن. در مراحل فرسایش ذرات خاک به وسیله ضربه قطرهای باران و یا به وسیله نیروهای بوجود اومده در اثر حرکت آب، از بستر خود جدا می شن. بعد ذرات جدا شده در آستانه حرکت قرار می گیرن و در صورتی که نیروهای وارد شده از طرف آب بیشتر از نیروهای مقاوم باشن، ذره همراه با جریان آب منتقل می شه. شرایط شروع آستانه حرکت ذرات و میزان انتقال اونا، به خصوصیات مواد رسوبی چون اندازه، شکل و چگالی ذره و ضمنا به خصوصیات جریان ، مانند سرعت ، عمق و هم به خصوصیات شکل رودخانه مانند شعاع هیدرولیکی، شیب و چیزای دیگه ای به جز اینا بستگی داره. اگر در راه انتقال به هر دلیلی نیروهای وارد شده از طرف آب کم بشه، ذرات رسوبی ته نشین میشه. هر یک از فرایندهای سه گانه فرسایش، انتقال و رسوبگذاری می تونن مشکلاتی رو به وجود بیارن. بطور مثال فرسایش باعث از بین رفتن زمینه های کشاورزی، خراب کردن سازه های کنار رودخانه ها، خراب کردن پلها و بقیه بناهای مجاور رودخانه و ضمنا موجب عمیق تر شدن بستر رودخانه ها می شه (شکل ۱-۱). 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه مهندسی کشاورزی : خصوصیات فیتوشیمیایی و بیولوژیکی اسانس دو گونه مرزه ایرانی

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

واسه دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود لحظه ای فایل متن کامل با فرمت ورد می تونین به لینک زیر مراجعه کنین:

 

دسته‌ها: پایان نامه ارشد