عنوان پایان نامه :

یک صفحه از متن پایان نامه فقط مثلا :

 

پدیده انتقال رسوبات رودخانه ای 

تموم رسوباتی که بوسیله آب حمل می گردن و هم تموم رسوبات موجود در دشتها در اثر پدیده هوازدگی سنگه ها و صخره ها بوجود اومده ان. هوازدگی عملیه که طی اون سنگه های سخت شکسته و فرسوده می شن. اندازه ، ترکیب معدنی،چگالی و فاکتورهای دیگری چون بافت رسوبات، به طبیعت سنگ اصلی بستگی داره. وقتی که سنگ اصلی متلاشی گردید، مواد به وسیله رودخانه ها از نقطه ای به نقطه دیگر حمل و جمع می شه. میزان مواد حمل شده بستگی به اندازه ذرات، دبی جریان، شیب کف و خصوصیات حوضه آبریز داره. وقتی که دبی جریان و یا شیب رودخانه کم شه، رودخانه قادر به حمل موادی که قبلأ برداشتهه نمی باشه و پس مواد اضافه ته نشین و در بستر رودخانه جمع و باعث ایجاد تغییراتی در بستر رود مثل تشکیل و ایجاد مناطق سیل گیر، دلتا، جزیره ها و … می شن.

رسوبات رودخانه ای به دو صورت منتقل می شن. در حالتی که این مواد درون جریان آب غوطه ور هستن و همراه با آب در حرکت هستن که به اونا مواد رسوبی آویزون گفته می شه. میزان مواد رسوبی آویزون رو که در واحد زمان از یک مقطع رودخانه عبور کنه، بار آویزون[۱]  می گن. از طرفی مواد رسوبی ممکنه در نزدیکیهای بستر به یکی از صور لغزش، غلتیدن و پرش حرکت کنه که به اونا بار بستر[۲] می گن. نوع حرکت به شکل بار آویزون یا بار بستر، بستگی به خصوصیات مواد رسوبی،شرایط جریان و خصوصیات رودخانه داره. در رودخانهای با شیب سریع تحت شرایط سرعت بالا، ذرات شنی هم ممکنه به شکل آویزون حرکت کنن، در حالی که با رودخانهای با شیب ملایم و سرعت کم مثل بازه تحقیق گذشته، تنها ذرات زیاد ریز دانه و لای بصورت آویزون متحرک ان. از مسائلی که ذرات رسوبی در بین انتقال می تونن بوجود بیارن، میشه خسارات وارده به توربینها، پمپها، پایه های پل، پوشش کانالها و چیزای دیگه ای به جز اینا رو نام برد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه رشته مهندسی کشاورزی : بررسی عامل جنس بر میزان سایش در نازل‌های سم‌پاش‌های کشاورزی

[۱] – suspended load

[۲]  – load bed

 

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

واسه دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود لحظه ای فایل متن کامل با فرمت ورد می تونین به لینک زیر مراجعه کنین:

 

دسته‌ها: پایان نامه ارشد