عنوان پایان نامه :

یک صفحه از متن پایان نامه فقط مثلا :

 

 

استفاده بهینه از منابع آب، خاک و انرژی

از اونجا که منابع آب، خاک و انرژی از عناصر لازم و اساسی زندگی بشره، ضرورت توجه ریشه ای به این منابع احساس می­شه. عناصر یاد شده در یک سیستم طبیعی ً وابسته به یکدیگرند، اما الان کارکرد آدم کارکرد این سیستم برهم زده، از طرف دیگه زندگی بشر و دیگر موجودات زنده ً وابسته به این عناصر بوده، پس در استفاده از این عناصر برنامه­ریزی و مدیریت دقیق وجود داشته باشه. آب به­عنوان مهمترین عناصر زندگی­بخش، پاک­کننده و تازگی بخش کره­زمین، نقش موثر و لازم در اکوسیستم طبیعی اجرا می­کنه، اما بشر بدلیل استفاده نادرست، اون رو به یک عنصر تخریب کننده محیطی تبدیل می­کنه، چون که زیادی زباله­ها و فاضلاب­های شهری، صنعتی و روستایی به­راحتی وارد رودخانه­ها، دریاچه­ها ودیگر منابع آب می­شن.

از طرف دیگه تحقیقات نشون می­بده که از سال ۱۹۳۳تا ۱۹۶۷ که ریختن پس­مونده­های اتمی به دریا غیرقانونی شد، حدس زده می­شه که ۹۰ هزار تن زباله هسته­ای با سطح رادیواکتیو یک میلیارد «کوری» به دریا ریخته شدهه و از طرفی هم هر ساله، ۶ میلیون تن نفت به اقیانوس­ها تخلیه می­شه. با این حال پیش­بینی می­شه که خیلی از مناقشات بین­المللی در قرن ۲۱ (دست­کم در بخشی از دنیا) آب شیرین هستش (نصیری، ۱۳۷۹).

موضوع آب آشامیدنی سالم و بهداشتی از دیگر مشکلاتیه که بیشتر کشورهای پیشرفت نیافته، به ویژه در نواحی روستایی با اون روبرو هستن. طبق گزارش اجلاس جهانی پیشرفت پایدار در ۲۰۰۲ میلادی، بیشتر از ۲ میلیارد نفر از مردم دنیا از آب آشامیدنی سالم، محروم­ان و دوبرابر این میزان، بدون بهداشت کافی هستن، بیشتر از ۳ میلیون نفر هم، روزانه از مریضی­های به دلیل آب ناسالم می­میرند (کمیته ملی پیشرفت پایدار، ۱۳۸۲).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد رشته مهندسی کشاورزی : تاثیر کاربرد اسیدجیبرلیک و پوتریسین بر ماندگاری و خواص کیفی میوه پرتقال رقم هاملین

فرسایش خاک هم از دیگر مشکلات زیست­محیطیه که بیشترً حاصل از کارکرد آدم از راه خراب کردن جنگل­ها، مراتع، تبدیل اراضی و بیابان­زدایی به­وجود می­آید. تحقیقات نشون می­بده (بانک جهانی، ۱۳۸۳). بدیهیه که فرسایش خاک، کاهش بازدهی خاک در امور کشاورزی رو درپی داره، که جبران اون هزینه زیادی رو دربر می­گیرد، پس در مورد این منبع لازم هم باید برنامه­ریزی دقیق صورت پذیرد.

منابع انرژی هم به­عنوان باعث فعالیت­های انسانی و دیگر موجودات زنده، نقش اساسی در اکوسیستم طبیعی اجرا می­کنن. نور خورشید به­عنوان بزرگترین منبع انرژیه که هنوز آدم خوب نتوانسته از اون در تولید انرژی استفاده کنه و تنها متکی به منابع طبیعی دیگری چون نفت، گاز و دیگر سوخت­های فسیلیه که به شکل همیشگی و گسترده از اونا استفاده می­کنه و وابستگی کامل نسبت به اونا داره. این در کشورهای درحال پیشرفت مشخص تره چون که مواد ابتدایی (فرآوری نشده) کماکان مهمترین منبع درآمد در این کشورهاست (نصیری، ۱۳۷۹).

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

واسه دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود لحظه ای فایل متن کامل با فرمت ورد می تونین به لینک زیر مراجعه کنین:

 

دسته‌ها: پایان نامه ارشد