عنوان پایان نامه :

یک صفحه از متن پایان نامه فقط مثلا :

 

 

نشانگرهای DNA  بر اساس PCR

تحولی که بیشترین نقش رو در پیشرفت و تکامل نشانگرهای DNA  داشت، ایجاد و معرفی واکنش زنجیره ای پلیمراز(PCR) در وسطای ده ی ۱۹۸۰ به وسیله کری مولیس هست [۲۸،۲۰].واکنش زنجیره ای پلیمراز روشیه که در اون نسخه ورداری از DNA در شرایط آزمایشگاهی به وسیله عناصر اساسی مراحل همانندسازی انجام می شه. در سلول زنده مراحل همانندسازی زیاد پیچیده هست و آنزیم ها و پروتئین ها ی زیادی در نسخه ورداری از ژنوم دخالت می کنن، ولی PCR تنها اجزای اصلی این ماشین همانندسازی پیچیده رو واسه افزایش قطعات کوتاه DNA در لوله آزمایش مورد استفاده قرار می ده [۲۱].

هر کدوم از نشانگرها دارای امتیازات و معایبیه و پس باید هر سیستم نشانگری رو قبل از استفاده مورد آزمایش قرار داد. عواملی مثل هدف از کاربرد بیان کننده، سهولت کاربرد، تفسیر نتایج، تکرارپذیری، نبود استفاده از مواد خطرناک مثل مواد رادیواکتیو، هزینه کاربرد بیان کننده و زمان موردنیاز جهت جدا سازی و بررسی در انتخاب نوع بیان کننده مورد توجه قرار می گیرند [۲۰].

محدود کردن اصلی روش های RAPD ،AFLP و SSR عبارت از تکرارپذیری کم RAPD، هزینه ی بالای AFLP و نیاز به دانستن پشت سر هم های جانبی واسه طراحی آغازگرهای SSR هست. در مقابل نشانگرهای ISSR تکنیکیه که بیشتر این محدود کردن ها رو رفع می کنه [۱۱۹،۸۱،۵۲]. تکرارپذیری بالای نشانگرهای ISSR در مقایسه با RAPD، به دلیل داشتن آغازگرهایی با طول بزرگتر (۱۶ تا ۲۵ باز) در مقایسه با آغازگرهای RAPD با طول ۱۰ بازه که پس این امکان فراهم می شه که بشه از دمای اتصال بالاتری (حدود ۴۵ تا ۶۰ درجه سانتی گراد) استفاده کرد که باعث تکرارپذیری بالاتر این بیان کننده می شه [۱۰۰].

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه مهندسی کشاورزی : بررسی و مقایسه سویه های تجاری مخمر نانوایی برای افزایش کیفیت و ماندگاری نان صنعتی

۱- Polymerase chain reaction

۲-Kary Mullis

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

واسه دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود لحظه ای فایل متن کامل با فرمت ورد می تونین به لینک زیر مراجعه کنین:

 

دسته‌ها: پایان نامه ارشد