عنوان پایان نامه :

 مطالعه ریشه¬زایی دو رقم گاردنیا با استفاده از هورمون¬های ریشه زایی NAA وIBA

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

 

 

2-2- اصول تشریحی برای تشکیل ریشه های نابجا
ریشه دهی نابجا ممکن است تشکیل ریشه از جاهایی غیر از محلی باشد که در شرایط طبیعی ریشه از آنجا بوجود می­آید. این تشکیل ریشه می­تواند به دو طریق صورت گیرد: ریشه­های حاصل از زخم و ریشه­های از پیش تشکیل شده. ریشه­های نابجای حاصل از زخم فقط بعد از زخم زنی ایجاد می­شود (برای مثال جداسازی از گیاه مادری). به طور کلی پذیرفته شده­است که ریشه­های حاصل از زخم ریشه­های تازه تشکیل یافته می­باشند. تغییرات آناتومی در مراحل رشد که در طی تشکیل ریشه­ها نابجای جدید حاصل از زخم صورت می­گیرد می­تواند در 4 مرحله صورت گیرد (دیویس و همکاران، 1982):
1- غیر تخصصی شدن سلول های اختصاصی ویژه
2- تشکیل سرآغازه های ریشه از سلول های نزدیک به دسته های آوندی یا بافت آوندی که این سلول ها بر اثر غیر اختصاصی شدن به حالت مریستمی در می آیند.
3- رشد و توسعه سرآغازه ها به ریشه های سازمان یافته
4- رشد و ظهور ریشه های آغازین هم به طرف خارج و هم به سمت بافت آوندی جایی که بافت های آوندی ساخته می شوند (هارتمن و همکاران، 1997).
2-3- عوامل مؤثر در ریشه زایی قلمه ها
ریشه­زایی قلمه­ها توسط عوامل درونی و بیرونی تحت تأثیر قرار می­گیرد. از عوامل مهم و مؤثر در ریشه­زایی می­توان به موارد زیر اشاره کرد:
2-3-1- زمان قلمه زنی
زمان قلمه گیری یعنی موقعی از سال که قلمه ها گرفته می شوند، می تواند نقش مهمی در ریشه زایی داشته باشد. در بسیاری از گونه­ها یک دوره بهینه از سال برای ریشه­زایی وجود دارد. تولیدکننده می­کوشد که این موضوع را در نظر داشته و با ریشه­زایی در این دوره بهینه فرآیند ریشه زایی را به حداکثر برساند (آتاند و هبرلین.، 1975؛ باسوک و هاوارد، 1981). طی گزارشی از ژوراسیک و ماریتن کووا (2004) بر روی نوئل نروژی (P.abies) نشان داد قلمه هایی که در مرحله خواب و در ماه فروردین گرفته شده بودند ریشه دهی و شاخسازه ایی بالایی داشتند. در آزمایشی مشابه واگنر و همکاران (1989) گزارش­کردند که بیشترین میزان ریشه­زایی در نوئل آبی (P.pungens) مربوط به ماه آذر و و سپس بهمن و کمترین میزان ریشه­دهی مربوط به قلمه­گیری در ماه فروردین و اردیبهشت بوده است و از طرفی در ماه آذر و اسفند طویل­ترین ریشه­ها تشکیل شدند.
2-3-2- اندازه قلمه
قلمه­های با کیفیت خوب باید برای افزایش جمع­آوری شوند. به کارمندان یک بخش تجاری گیاه افزایی باید آموزش داده شود که این جمله را به خاطر بسپارند که قلمه­ای که فقط تا حدودی خوب است هرگز مناسب نیست بنابراین آن­را در محیط کشت قرار نمی­دهیم. کنترل کیفیت قلمه با کنترل کیفیت گیاه مادری آغاز می­شود. بهتر است که قلمه­ها از گیاه مادری گرفته شود که عاری از ویروس، باکتری، قارچ و سایر میکروارگانیسم­های بیماری­زا می­باشند (باکر، 1984). قلمه­های نازک به دلیل اینکه مواد غذایی کافی درون قلمه ندارند و دیگر اینکه در اندام هوایی میزان تجمع هورمون کم است و شاخه­های نازک یا سرشاخه­ها بیشتر تمایل به رشد رویشی دارند در نتیجه درصد ریشه­زایی بسیار پایینی دارند (هارتمن و همکاران، 1997).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد مهندسی کشاورزی : مطالعه تاثیر عصاره دانه انگور سیاه و عصاره زالزالک بر روی تغییرات هیستوشیمی بیضه و توان باروری آزمایشگاهی (IVF) در موش رت نر بالغ درمان شده با داروی سیکلوسپورین (سانتیمون)

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامهمطالعه ریشه¬زایی دو رقم گاردنیا با استفاده از هورمون¬های ریشه زایی NAA وIBA

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه مطالعه ریشه¬زایی دو رقم گاردنیا با استفاده از هورمون¬های ریشه زایی NAA وIBA

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 لینک متن کامل پایان نامه رشته مهندسی کشاورزی با عنوان مطالعه ریشه¬زایی دو رقم گاردنیا با استفاده از هورمون¬های ریشه زایی NAA وIBA

دسته‌ها: پایان نامه ارشد