عنوان پایان نامه :

 مطالعه ریشه¬زایی دو رقم گاردنیا با استفاده از هورمون¬های ریشه زایی NAA وIBA

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

 

 

2-2- اصول تشریحی برای تشکیل ریشه های نابجا
ریشه دهی نابجا ممکن است تشکیل ریشه از جاهایی غیر از محلی باشد که در شرایط طبیعی ریشه از آنجا بوجود می­آید. این تشکیل ریشه می­تواند به دو طریق صورت گیرد: ریشه­های حاصل از زخم و ریشه­های از پیش تشکیل شده. ریشه­های نابجای حاصل از زخم فقط بعد از زخم زنی ایجاد می­شود (برای مثال جداسازی از گیاه مادری). به طور کلی پذیرفته شده­است که ریشه­های حاصل از زخم ریشه­های تازه تشکیل یافته می­باشند. تغییرات آناتومی در مراحل رشد که در طی تشکیل ریشه­ها نابجای جدید حاصل از زخم صورت می­گیرد می­تواند در 4 مرحله صورت گیرد (دیویس و همکاران، 1982):
1- غیر تخصصی شدن سلول های اختصاصی ویژه
2- تشکیل سرآغازه های ریشه از سلول های نزدیک به دسته های آوندی یا بافت آوندی که این سلول ها بر اثر غیر اختصاصی شدن به حالت مریستمی در می آیند.
3- رشد و توسعه سرآغازه ها به ریشه های سازمان یافته
4- رشد و ظهور ریشه های آغازین هم به طرف خارج و هم به سمت بافت آوندی جایی که بافت های آوندی ساخته می شوند (هارتمن و همکاران، 1997).
2-3- عوامل مؤثر در ریشه زایی قلمه ها
ریشه­زایی قلمه­ها توسط عوامل درونی و بیرونی تحت تأثیر قرار می­گیرد. از عوامل مهم و مؤثر در ریشه­زایی می­توان به موارد زیر اشاره کرد:
2-3-1- زمان قلمه زنی
زمان قلمه گیری یعنی موقعی از سال که قلمه ها گرفته می شوند، می تواند نقش مهمی در ریشه زایی داشته باشد. در بسیاری از گونه­ها یک دوره بهینه از سال برای ریشه­زایی وجود دارد. تولیدکننده می­کوشد که این موضوع را در نظر داشته و با ریشه­زایی در این دوره بهینه فرآیند ریشه زایی را به حداکثر برساند (آتاند و هبرلین.، 1975؛ باسوک و هاوارد، 1981). طی گزارشی از ژوراسیک و ماریتن کووا (2004) بر روی نوئل نروژی (P.abies) نشان داد قلمه هایی که در مرحله خواب و در ماه فروردین گرفته شده بودند ریشه دهی و شاخسازه ایی بالایی داشتند. در آزمایشی مشابه واگنر و همکاران (1989) گزارش­کردند که بیشترین میزان ریشه­زایی در نوئل آبی (P.pungens) مربوط به ماه آذر و و سپس بهمن و کمترین میزان ریشه­دهی مربوط به قلمه­گیری در ماه فروردین و اردیبهشت بوده است و از طرفی در ماه آذر و اسفند طویل­ترین ریشه­ها تشکیل شدند.
2-3-2- اندازه قلمه
قلمه­های با کیفیت خوب باید برای افزایش جمع­آوری شوند. به کارمندان یک بخش تجاری گیاه افزایی باید آموزش داده شود که این جمله را به خاطر بسپارند که قلمه­ای که فقط تا حدودی خوب است هرگز مناسب نیست بنابراین آن­را در محیط کشت قرار نمی­دهیم. کنترل کیفیت قلمه با کنترل کیفیت گیاه مادری آغاز می­شود. بهتر است که قلمه­ها از گیاه مادری گرفته شود که عاری از ویروس، باکتری، قارچ و سایر میکروارگانیسم­های بیماری­زا می­باشند (باکر، 1984). قلمه­های نازک به دلیل اینکه مواد غذایی کافی درون قلمه ندارند و دیگر اینکه در اندام هوایی میزان تجمع هورمون کم است و شاخه­های نازک یا سرشاخه­ها بیشتر تمایل به رشد رویشی دارند در نتیجه درصد ریشه­زایی بسیار پایینی دارند (هارتمن و همکاران، 1997).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه رشته کشاورزی : تأثیر منابع تأمین نیتروژن بر میزان مصرف سم نیکوسولفورون در کنترل علف¬های هرز ذرت علوفه¬ای۹۲

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامهمطالعه ریشه¬زایی دو رقم گاردنیا با استفاده از هورمون¬های ریشه زایی NAA وIBA

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

پایان نامه مطالعه ریشه¬زایی دو رقم گاردنیا با استفاده از هورمون¬های ریشه زایی NAA وIBA

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

 لینک متن کامل پایان نامه رشته مهندسی کشاورزی با عنوان مطالعه ریشه¬زایی دو رقم گاردنیا با استفاده از هورمون¬های ریشه زایی NAA وIBA

دسته‌ها: پایان نامه ارشد