عنوان پایان نامه :

یک صفحه از متن پایان نامه فقط مثلا :

 

 

کلروفیل و کاروتنوئید

کلروفیل­ها رنگدانه­هایی هستن که مسئولیت اصلی اون­ها دریافت انرژی نور واسه استفاده در فتوسنتزه (هاپکینز، ۱۹۹۹). کلروفیل­ها و باکتریوفیل­ها (رنگیزه­های فتوسنتزی در بعضی باکتری­ها) رنگیزه های عادی موجودات فتوسنتزکننده هستن. البته همه موجودات زنده دارای مخلوطی بیشتر از یک نوع رنگیزه می باشن که هر کدوم وظیفه ویژه­ای رو برعهده دارن (کافی و همکاران، ۱۳۹۰).

کلروفیل a و کلروفیل b در گیاهان پشت سر هم وجود دارن و کلروفیل c و d در بعضی از آغازیان و سیانوباکتری­ها پیدا می­شن. همه کلروفیل­ها ساختمان حلقوی پیچیده­ای دارن که از نظر شیمیایی مثل گروه­های پورفیرینی موجود در هموگلوبین و سیتوکروم می­باشه. علاوه براین یک دنباله هیدروکربنی بلند هم همیشه به ساختمان حلقوی متصله. این دنباله، کلروفیل رو به بخش آبگریز محیطی اون وصل می­کنه. بخش حلقوی دارای تعدادی پیوند الکترونی ضعیف و ضمنا دارای توانایی شرکت در واکنش های اکسیداسیون، احیا و انتقال الکترون هست (کافی و همکاران، ۱۳۹۰).

شکل های مختلف مختلف کاروتنوئیدها که همه مولکول­هایی خطی با پیوندهای دوگانه زیاد می­باشن در موجودات فتوسنتزکننده وجود دارن. کاروتنوئیدها نوارهای جذبی بین ۵۰۰-۴۰۰ نانومتر دارن و نارنجی رنگ هستن (کافی و همکاران، ۱۳۹۰).

کاروتنوئیدها در همه موجودات فتوسنتزکننده وجود دارن، به استثنای شکل های مختلف جهش یافته که قادر به زندگی خارج از شرایط آزمایشگاه نیستن. این رنگیزه­ها لازمه ساختار غشاهای تیلاکوئیدی هستن و با خیلی از پروتئین­هایی که در دستگاه فتوسنتزی دخالت دارن رابطه تنگاتنگی دارن. نور جذب شده به وسیله کاروتنوئیدها به کلروفیل­ منتقل شده و واسه فتوسنتز استفاده می­شه. از این جهت به اونا رنگیزه­های کمکی گفته می­شه. کاروتنوئیدها ضمنا در مقابل خراب کردن نوری از سلول گیاهی محافظت می­کنن (کافی و همکاران، ۱۳۹۰).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد رشته مهندسی کشاورزی : تأثیر سطوح مختلف ال-کارنیتین و لیزین- متیونین اضافی بر میکروفلورای روده و پارامترهای خونی جوجههایگوشتی نر

در طول رسیدگی میوه گیلاس، رنگ سبز میوه به دلیل تغییرات pH به دلیل تراوش­ اسیدهای آلی که از واکوئل سرچشمه گرفته و باعث خراب کردن کلروفیل می شه، کاهش می یابد (گنجی مقدم و بوذری، ۱۳۸۸).

سبزینگی دم میوه گیلاس هم از شاخص­های کیفی گیلاس به حساب می­آید که کاهش کیفیت در دم میوه در اثر چروک شدن و قهوه­ای شدن اون اتفاق میفته (گنجی­مقدم و بوذری، ۱۳۸۸

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

واسه دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود لحظه ای فایل متن کامل با فرمت ورد می تونین به لینک زیر مراجعه کنین:

 

دسته‌ها: پایان نامه ارشد