عنوان پایان نامه :

یک صفحه از متن پایان نامه فقط مثلا :

 

 

پیش­بینی (پیش آگاهی)

پیش­بینی خشکسالی هنوز در خیلی از مناطق مبهم و در حال پیشرفت و تکمیل می­باشه و می تونه به عنوان ابزاری واسه اعلام اتفاق خشکسالی و پس انجام آمادگی به موقع و هدف های موثر در شرایط خشکی بکار رود. این پیش­بینی­ها به ویژه اگه واسه یک فصل (یا دوره زمانی طولانی­تر) ارائه شن زیاد سودمند هستن. تعاریف کاربردی خصوصیات و آستانه­های شروع، ادامه و پایان و هم شدت خشکسالی رو تعیین می­کنن. این تعاریف پایه یک سیستم هشداردهنده هستن و واسه بررسی دوره تکرار، شدت و مدت زمان اتفاق خشکسالی هم بکار می­روند. وجود دیدگاه­ها و نقطه نظرات مختلف درباره خشکسالی رابطه بین شکل های مختلف مختلف خشکسالی و زمان اتفاق اون­ها رو نشون می­بده. هر چند همه شکل های مختلف خشکسالی از کمبود بارش درزمان دوره زمانی ناشی می شن (خشکسالی هواشناسی)، بقیه شکل های مختلف خشکسالی در اثر کمبود بقیه عامل­های یک سیستم هیدرولوژیک (مثل کاهش رطوبت خاک, کاهش سطح آب مخازن, کاهش سطح آب­های زیرزمینی و جریان رودها) ایجاد می­شه. نکته مهم در پیش آگاهی توجه به این نکتهه که اثر خشکسالی بر قسمت­های مختلف چرخه هیدرولوژیک با تأخیر رخ می­بده (شکل ۱-۳).

از بین روش­های بررسی خشکسالی، روش بررسی داده­های بارندگی به دلیل دسترسی آسون داده های بارندگی و نبود نیاز به فرضیات مختلف که در بیشتر روش­های فوق متداوله، و ضمنا نیاز فقط به عامل بارندگی، جزء رایج­ترین روش­های بررسی خشکسالی حساب می­شه (بذر افشان، ۱۳۸۱). تغییرات مقادیر بارندگی که خود جزء بی ثبات­ترین متغیرهای هواشناسی حساب می شن، می­توانند اثر مستقیمی روی میزان رطوبت خاک، جریان­های سطحی و سفره­های آب زیر زمینی داشته باشن. پس در مطالعه شکل های مختلف خشکسالی بررسی تغییرات بارندگی به عنوان مقدم­ترین و مهم­ترین عامل باید مورد توجه بگیره (مدرس، ۱۳۸۲). اثر خشکسالی خیلی، مدت و قلمرو زمانی و مکانی اون بستگی داره (تامپسون، ۱۹۹۹). در سال­های گذشته با ایجاد شاخص­های مختلف، خشکسالی به شکل این شاخص­ها تعریف و مطالعه شده­ان.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد رشته مهندسی کشاورزی : بهبود عمر گلجایی¬گلهای شاخه بریده رز، آفتابگردان و لیسیانتوس با استفاده از سدیم نیتروپروساید

 

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

واسه دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود لحظه ای فایل متن کامل با فرمت ورد می تونین به لینک زیر مراجعه کنین:

 

دسته‌ها: پایان نامه ارشد