عنوان پایان نامه :

یک صفحه از متن پایان نامه فقط مثلا :

 

 

 

خشکسالی اقتصادی(فقر و قحطی)

خشکسالی اقتصادی رو بیشترً به عنوان شکل خیلی شدید خشکسالی کشاورزی تعریف می کنن. در این موقع امنیت غذائی تا جائی از بین می­رود که عده خیلی از مردم توانائی ایجاد زندگی سالم رو از دست می­دهند. در بدترین حالت، نتیجه این مراحل مرگ در اثر گرسنگی شدیده. اما رابطه بین خشکسالی و فقر خیلی کم مستقیمه چون خشکسالی یک پدیده ژئو فیزیکیه در حالی­که فقر یک پدیده زراعیه. داندو (۱۹۸۰) فقر رو اینجور تعریف می­کنه: طولانی شدن کمبود غذا در یک ناحیه که مریضی و مرگ به دلیل گرسنگی شدید رو به طور گسترده­ای به دنبال داره. اینجور وقایعی بیشتر در اثر عوامل دیگر مثل جنگ و آشوب­ها ی اجتماعی هم بوجود می­آیند. گرچه این عوامل الان در جوامع پیشرفته دیده نمی­شه، اما در گذشته دور شاهد این وقایع بوده­ایم (اسمیت، ۲۰۰۰).

الان فقر بیشتر در نواحی نیمه خشک که در اون­ها کشاورزی تحت اثر خشکسالیه، دیده می­شه. تجربیات بدست اومده از فقر در آفریقا نشون داد مرگ و میر در اثر انتقال مریضی­ها در جمعیت­های متمرکز در مناطقی که از دید منابع آب و بهداشت در سطح پائینی هستن بوقوع پیوستهه. اصلی ترین دلیل مرگ و میر در گذشته دور نه گرسنگی، بلکه مریضی­های سرخک، مالاریا و اسهال بوده­ان. این نتایج، ما رو در تعیین شاخص­های قحطی دچار شک می­کنه و برنامه­های شکست دادن اون رو تحت اثر قرار می­بده. با این حال کمبود غذا عامل شاخص خشکسالی اقتصادیه و اثرات اون رو باید در مورد عواملی مثل مشکلات بهداشتی، محدود کردن برسی به آب قابل شرب، از دست دادن اصول بهداشتی مدرن به ویژه واسه کودکان در نظر گرفت. اثر دیگر خشکسالی و فقر اینه که زندگی افراد رو از هم می پاشد، پایداری روستاها رو از بین برده و در آخر باعث مهاجرت می­شه. یویویج و همکاران (۱۹۷۵) نگاه اجتماعی و اقتصادی به خشکسالی رو مهم بیشتری می­دانند. واسه همین بعضی محققین واژه” خشکسالی اجتماعی” رو پیشنهاد می­کنن. این معنی موقعی اهمیت خود رو بیشتر نشون می­بده که شهرنشینی و گسترش شهرها و صنعتی شدن نیاز به آب رو افزایش داده. به خاطر به کمه کم رساندن خشکسالی روشنه که انتقال مدیریت بحران به مدیریت خطر چیزی خودداری ناپذیره و نظارت و آزمایش خشکسالی از ضروریاته و واسه نظارت و آزمایش خشکسالی هم شاخص­های خشکسالی ازاهمیت بخصوصی بهره مند می باشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد رشته مهندسی کشاورزی : بررسی کارایی واحدهای کنسانتره در استان آذربایجان غربی

[۱]- Yevjevich et al.

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد):

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه(فقط شامل ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت pdf):

واسه دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود لحظه ای فایل متن کامل با فرمت ورد می تونین به لینک زیر مراجعه کنین:

 

دسته‌ها: پایان نامه ارشد