بازاریابی محتوا

شاید واسه شما باحال باشه و حتی تعجب کنین و بپرسید: چی هست که یک بازاریاب محتوا می تونه از ۱۷۰ هزار مهندس و متخصصانی که بر ساخت هواپیماهای بدون سرنشین و ربات تمرکز دارن، یاد بگیره؟! من هم همین سوال رو از خودم پرسیدم. بعد C Space رو در شی Consumer Electronics کشف کردم و دریافتم که تکنولوژی، چه اثر قدرتمندی روی راه حل، ایجاد و پخش محتوا داره. باهم نگاهی میندازیم به این درسا. با ما همراه باشین.

نوآوری در تکنولوژی، سریع تر از نوآوری در محتواست

با توجه جلو بینیِ Gartner که گفت تا سال ۲۰۲۲ بیشتر از ۵۰۰ مورد وسایل هوشمند وصل به خونه های هوشمند ایجاد می شه، الان میشه گفت که در زندگی روزمره ی خود با هیچ کمبود تکنولوژی روبرو نیستیم. اما معمولاً وقتی حرف از محتوای معتبر و عالی می شه، مصرف کنندگان مجموعه باریکی رو دارن تا به وسیله این وسیله ها واسه رسیدن به امتیازات کامل دست به کار شن.

ما درباره ابزاری مثل هدستای Virtually-Reallity ، عینکای augmented-reality و ساعتای هوشمند صحبت می کنیم. تصاویر بعضی از این دستگاه ها رو در ادامه ببینین:

هدست Virtual-reality

 

عینکای augmented-reality

در حالیکه هنوزم سخت افزارهایی واسه مصرف کنندگان در دسترس هستن (نزدیک به ۴ هزار غرفه دار در نمایشگاه CES) یکی از بزرگ ترین شکایت کاربران، برنامه های کاربردی نرم افزارها و تجربه کلی بیش تر از حدانتظار بوده.

این موضوع، فرصت شگفت انگیزی رو واسه بازاریابان محتوا ایجاد می کنه. اما می خواد که بتونیم کمی بالاتر و متفاوت تر فکر کنیم. هنوزم واسه فرمای محتوای کوتاه و بلند قدیمی واسه مناسب بودن رسانه های فعلی لازمه. اما اگه از برندهایی مثل کوکاکولا، Best Buy، NBC Universal بپرسیم که چی اونا رو در شبا هم بیدار نگاه می داره، خواهند گفت: رازگشایی واسه ایجاد کامل ترین تجربه کاربر! این جواب حتماً معنیش این نیس که کارشون درباره خبرنامها و بلاگ شون باشه.

بلکه ادامه دادن و تعهد واسه ۲/۶ بیلیون گوشی موبایل هوشمند و ۱ بیلیون تبلتی که شروع به کار می کنده.

چیجوری میتونیم اصول تقسیم بندی مخاطبان و مجموعه مراتب پیام رو واسه ایجاد نوع محتوایی پیاده کنیم که نه تنها باید معنی داشته باشه بلکه باید در این دستگاه های پیچیده کارکرد خوبی هم ارائه بده تا به کاربران تکنولوژی حواس جمع برسیم؟

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   از کجا بدونیم که فشار کاری بر سلامت ما اثر میذاره؟

جواب این سوال دو قسمتی ست و هر دو بخش هم به نیروی انسانی نیازمنده. بازاریابان محتوا هیچ شکی ندارن از اینکه در این حرکت انقلابی، نقش رهبر رو اجرا می کنن. اما ما به یک راه حل مناسب و پیشرو در مناطق ناشناخته، اعتماد به اصول بازاریابی محتوای اجرا شده در این راه های ناآشنا و جدید لازم داریم.

همینطور ما باید در اول راه، به بررسی نفس و تنوع تیم که با ترکیب جدیدی از تجربه و مهارت (مثل: برنامه نویسی، جدا سازی و بررسی و حتی طراحی صنعتی) انجام شده بدیم.

بازاریابان محتوا، زمان زیادی رو واسه ایجاد محتوای مهم و درگیرکننده صرف می کنن. برخلاف گفته Kevin Coster در فیلم Field of Dreams “اگه شما محتوایی عالی و مخاطبانی درست بسازین- بازم، ماورای اون حتماً یک اتفاق کهکشانی رخ نمیده.” این جمله چیزِ جدیدی رو به بازاریابان محتوا نمی گه، اما یک یادآوری خیلی با اهمیته، خصوصاً از زمانی که “پخش و گسترش” مفهومی بالاتر از بررسی ایجاد کرده.

“پخش” درباره اعمال نفوذ در چندین کانال، راه حل چند دستگاه و برخورد با محتوایی که در توییتر منتشر شده نسبت به محتوایی که در علامتای دیجیتالی، اپلیکیشنای موبایل آیفون، اپلیکیشن موبایل اندروید، کاتالوگ دیجیتالی و … هست متفاوته.

ایجاد محتوایی که درخواست شده، در آسونترین نوعش، می تونه با هاستینگ وبیناری که در روز چهارشنبه ساعت ۲ بعداز ظهر تولید شده و قابل دانلود واسه هر دستگاه در هر زمونه فرق داشته باشه. این واقعاً یک سیر تکاملی ست؛ تقسیم بندی مخاطبان و پروفایل شون، ایجاد یک تجربه خصوصی واسه مصرف کنندگان همونطور که میخوان در زمانی که میخوان.

سال گذشته، AdWeek به ما گفت که ۸۷ درصد از مصرف کنندگان وقتی که مشغول تلویزیون هستن، از بیشتر از یک دستگاه استفاده می کنن. باید به بررسی اینجور آمار بدین تا بتونین در مقابل بعضی رویدادها، اقدامات قابل قبولی اجرا کنین.

 

نویسنده: Amanda Vasil

 

[تعداد: ۱۳    میانگین: ۴.۹/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید