درسای کارآفرینی از افراد بشردوست

 

درسای کارآفرینی

درسای کارآفرینی و موفقیت در اون چیزای زیادی به افراد یاد میده که مهم ترین اونا ساختن زندگی ست! بدون نیاز به سود دنیای دور و بر ما رو بهتر می کنه.
کارآفرینان موفق توانایی مالی دارن تا هر چیزی رو که در زندگی میخوان به دست بیارن، هر جایی که میخوان زندگی کنن، هرچیزی که میخوان بخرن و به دور دنیا سفر کنن. همه اینا با موفقیتی که واسه حمایت از عوامل و موسساتی که درباره شون احساسی قوی دارن تواناییای زیادی براشون به همراه میاره. آدم دوستی شاید به اندازه لامبورگینی و قصرهای باشکوه جذاب نباشه اما می تونه به مراتب با ارزش تر باشه.
چندی پیش با Luke Weil بنیانگذار Andina Acquisition آشنا شدم. این شرکت بر سرمایه گذاری در نواحی آند امریکای جنوبی تمرکز کرده. Weil فردی موفقه. اون اسپانسر ساده مالی این برنامه و در تموم قسمتای اون شامل افزایش سرمایه، جستجو و انتخاب هدف، گفتگو و مدیریت فرایند عمومی دخالت داره.

با اینکه اون بسیار موفقه اما بیش ترین چیزی که از طرف اون منو تحت تاثیر قرار داده آدم دوستیِ اونه. اون از بنیانگذاران PlantMedه، این موسسه از زیر مجموعه های ۵۰۱c3 خیریه و داوطلبانه ایه که Rios Nete رو حمایت می کنه و هدف اون ایجاد سیستم دارویی آمازونیایی به عنوان پایه مرکزی درمان و داروه. اون اخیرا موسسه خیریه دیگری از گروه ۵۰۱c3 به نام LIMPIA رو بصورت مشترک تاسیس کرده. LIMPIA در زبون اسپانیایی به معنی ” پاک” است و مخفف طرح پالایش دریایی لانگ آیلنده. این موسسه در جمع آوری پول و ایجاد آگاهی درباره مسائل کیفیت آب به ویژه داخل و دور و بر لانگ آیلند -جایی که خود اون سال هاست در اونجا زندگی می کنه- فعاله.
وقتی از Weil سوال کردم انگیزه ای که اونو درگیر تموم این مسائل کرده چه چیزیه اون جواب داد : ” من به مشکلات و نیازای جواب داده نشده توجه کردم و تونستم کمک کنم. این راه و روش فرقی با زندگی حرفه ای من نداره. من احساس می کنم دلیلی هست که هرکدام از ما در راهی حرکت می کنیم و در ادامه راه زندگی مون راهی خاص رو واسه مشارکت پیدا می کنیم. هدف من هم از کارای بشردوستانه اینه که این فرصتای گرانبها رو از دست ندم.”
کارای بشردوستانه جزو درسای کارآفرینی و چیزیه که همه کارآفرینان مثل خودم باید تا حدی اونو در نظر بگیرن. من همیشه میخواستم تا کمکای مالی واسه سرطان پروستات جمع آوری کنم مریضی ای که بابام رو وقتی خیلی کوچیک بودم ازم گرفت. در ادامه درسای کارآفرینی که از این کارای بشر صمیمی Weil یاد می گیریم گذاشته شده:

۱- کارآفرینان بهترین حل کننده مشکلات هستن

دلیل ایجاد بیشتر کسب و کارا برطرف کردن یک مشکل بوده. خود من آژانس بازاریابی ام رو به خاطر این راه اندازی کردم چون در کارای قبلی ام بسیار با بازاریابی به مشکل خورده بودم. تازگیا هم موسسه ای واسه برطرف کردن یکی از مشکلات اساسی صنعت ساختم.
چه شما کسب و کاری راه بندازین یا بخواهید به آدمای دیگه کمک کنین به هر حال باید مشکلی رو حل کنین.
کار آفرینان موفق از خودشون نمی پرسند ” چیجوری پول دربیاورم؟ ” بلکه می پرسن : ” چه مشکلی برطرف نشده باقی مونده؟” این تجربه منحصر به فرد، ما رو واسه مشارکت مثبت با مردم بر می انگیزد و این همون دلیلیه که من PlantMed و LIMPIA رو به وجود آوردم. اونم اینکه میگه:” از اونجا که کارای آدم صمیمی از علایق شخصی ناشی می شه راهی خارق العاده واسه تمرین و به کار گرفتن تواناییا در فرصتای مناسبه.”

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   از کجا بدونیم که فشار کاری بر سلامت ما اثر میذاره؟

۲- به دنبال ارتباطات شخصی باشین

وقتی کاری جدید رو در صنعت یا زمینه ای که به اون علاقه دارین شروع می کنین دیگه مثل شغل و کار نیس! بلکه ارتباطی شخصیه که موفقیت رو به کار با بستری از آدم دوستی در رابطه می کنه.
اون تاکید می کنه : ” این فرصتی واسه تفکر خلاق و حل مسائل و ارتقاء موقعیت هاییه که ما رو خودً تحت تاثیر میذاره. با LIMPIA ، هدف من و تلاش زیاد من باعث بازیابی آب تمیز دور و بر جزیره می شه جایی که در صورت موفقیت شرکت من هم خودً از آن نفع می برم. هم اینکه بهترین جا واسه دیدن موفقیت بقیه هم هست.”

۳- شبکه خود رو بسازین

ایجاد شبکه ای قوی امتیازات بسیاری در کار و کاسبی داره. مشتریان جدید، فرصتای جدید و همکاریای جدید همه از روش شبکه شما وارد زندگی تون می شه.
شبکه ایجاد شده به وسیله شما می تونه نقش مهمی در فعالیتای بشردوستانه تون اجرا کنه که اینجا به عنوان یکی از درسای کارآفرینی قید می شه.
” کارآفرینان بیشتر طبیعتی خلاق و قوی دارن و بیشتر شبکه ای قوی هم دارن که در زمینه های بشردوستانه می تونن راه حلا و طرحای عملی داشته باشن. شبکه شما می تونه به کارای آدم صمیمی تون کمک کنه تا به مرحله بعدی برسه. مثل اینکه به کار و کاسبی شما کمک کنه تا به پیشرفتای جدید برسه.” اینا گفته های Weilه. بصورت علنی و روشن درباره کارای بشردوستانه خود صحبت کنین. چون نه تنها آگاهی رو بالا می بره بلکه می تونه نقش کلیدی واسه تاثیرات بیش تر داشته باشه.

۴- بشردوستی یک تجربه آموزشیه

Weil تجربه آموزشی رو بسیار گرانبها می دونه و میگه:” بشر دوستی راه دیگری واسه شناخت دنیاست. دیدگاه شما رو وسیع تر می کنه و همدلی رو در کنار دیگه مهارتایی که همه واسه کارآفرینان خوبه پیشرفت میده. مثلا در کار من با PlantMed من در خطرِ دنیای جدیدی از افراد، فرهنگا و کارآفرینان قرار گرفتم. هم اینکه این تجربه به من کمک کرد زبون اسپانیایی من تقویت شه که بسیار در تجارت واسه من به درد بخور و آموزنده بود.”
ما از هر تجربه ای در زندگی، درسایی یاد می گیریم و رشد می کنیم. چه شروع یک کار و کاسبی باشه و یا تجربه یک شکست، شاید هم تجربه موفقیت و یا کمک به ایجاد یک تغییر! واسه یادگیری تلاش کنین و تا جای ممکن اطلاعات و علم به دست بیارین.

۵- بخشیدن از ما کارآفرین بهتری می سازه

پنجمین بخش از پست درسای کارآفرینی این قسمت، اینطوریه:

قانون جذب درباره “گرفتن و بخشیدن” اون چیزها به کائنات صحبت می کنه. ولی وقتی بحث درباره دادن و گرفتن باشه همیشه احساس می کنیم به اندازه کافی دریافت نکرده ایم. وقتی بیشتر از حد لازم داشته باشیم اون وقت بخشیدن هم آسون تره. با بخشیدن، همه ما کارآفرینان بهتری میشیم. این کار خیلی راحت حس بهتری به شما داده و انرژی مثبت اون در تموم زمینه های زندگی شما نقش آفرینی می کنه. هم در مورد شخصی و هم حرفه ای!
اون هم اینکه اضافه می کنه که ” من به قانون کارما باور دارم و می دونم تموم کارای خوب به ما برمیگرده. کمک به مردم و دنیا؛ حس خوبی می بخشه ک به ما برگشته و از ما کارآفرین بهتری می سازه. ”

 

نویسنده: Jonathan Long

موسس Market Domination Media

 

[تعداد: ۵    میانگین: ۴.۶/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید