درسای کسب و کاری

قبل از هر چیزی لازمه درک کنین که “افراد درست ارزشِ همه چیز رو دارن.”

 

 

شروع یک کار و کاسبی در سنای جوونی- حتی درگیر شدن واسه اینکه شخصی حرفه ای شید- شاید کمی شما رو دچار ترس کنه. حتی شاید علم زیادی درباره تجارت داشته باشین که از دانشگاه، کتابا، نکات کاربردی از منابع آنلاین بدست آوردین، اما فرق بزرگی هست بینِ آموختن اصول کار و کاسبی روی کاغذ و درک اون از روش تجربیات واقعی.

با پایان دنیای کاری، سرمایه ای از دانشا و صدها درس پیش خود دارین. اما درسایی هم هست که باید قبل از این دوره، مثلاً تا ۳۰ سالگی یاد بگیرین.

درسایی که در این پست می بینین مهم ترینا واسه یادگیری هستن. تا وقتی که جوون هستید فرصت یادگیریِ اونا رو از دست ندین:

 

۱- افراد درست، ارزشِ همه چیز رو دارن

معمولاً شدنی نیس که به تنهایی به وسیله خودتون بتونین کار و کاسبی موفقی رو بسازین. حتی اگه کارآفرین مجرد باشین هم مشاوران، شرکا، فروشندگان و همکارانی باید در کنار شما باشن تا بتونن به شما در رسیدن به چشم اندازه های دراز مدت تون کمک برسانند. پس شناسایی کنین که چه آدمایی می تونن شما رو به طرف فرصتای جدید هدایت کنن. ببینین کی به شما کمک می کنه تا به مخاطبان جدید راه پیدا کنین و این نباید مهم باشه که در کجای این جهان قرار گرفتین. کی می تونه در تصمیمات کنار شما باشه؟ کی به شما همفکری به درد بخور میده؟

۲- شکست می خورید و این مشکلی نداره!

مهم نیس چقدر فهم دارین، و حتی مهم نیس که چقدر آمادگی دارین، شکست یه اتفاقِ رد نشدنی واسه شماس. ممکنه کار و کاسبی شما کلا موفق باشه اما بازم روشای هدف دار و کمپینایی روی میدن که ضرر میدن. بجای اینکه این شکست رو نقطه پایانی بدونین به عنوان یک درس و فرصتی واسه بهبود بشناسین.

۳- ارزشمندترین منبع، زمونه

این ضرب المثل که “وقت، طلاست” کنایه ی خوبی ست واسه اینکه قدرتِ زمان رو به اثبات برسونه و به عنوان یک منبع استفاده شه. این در ابعاد جور واجور هم نتیجه میده. مثلا، هرچه زودتر چیزی رو شروع کنین، زمان بیش تری دارین تا امتیازات بیش تری واسه خودتون آماده سازید و زمان بیش تری هم در اختیار دارین تا با پروژه کار کنین.

هم اینکه، شما ساعتای زیادی در طول روز در اختیار دارین. نحوه ی سپری کردن زمان تون، تاثیر مستقیم روی مقدار ارزشی داره که توانایی ایجاد اونو دارین. هر چی زودتر این درس رو فرا بگیرین، زمانای بیش تری رو میتونین ذخیره کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   رابطه با کارکنان :‌ نحوه تشکر کردن یک مدیر از کارکنان خود

 

۴- رابطه، می تونه حلال خیلی از مشکلات باشه

قدرت رابطه رو هیچوقت دست کم نگیرید! رابطه بطور فعالانه می تونه از بروز و پیشرفت هر مشکلی جلوگیری کنه. این اتفاق از روش توضیح شفاف چیزها، تنظیم انتظارات محکم و کاهش سوءتفاهما اتفاق می افته. همینطور رابطه می تونه به شما کمک کنه تا هر مشکلی رو دوباره حل کنین. شاید فضای پوزش جفت و جور کنه، شاید با یک راه حل دوطرفه دلپذیر حاضر شه و شاید هم موقعیتا رو توضیح کنه.

 

۵- تکامل گرا بودن، دشمن پیشرفته

در مقالات گذشته هم به همین کامل بودن بارها گفته شد. بخاطر تغییرات سریعی که محیط تجاری دور و بر مون به خود دید، منتظر اقدام بعدی با یک ابتکار جدید ماندیم. چون “کامل نبودن” می تونست به معنی یه جور شکست در ابتکار عمل مون باشه. کسب و کارای سریع العمل، زرنگ، منعطف و موافق نشون میدن که درک کردن چیزها می تونن تست شده و بعد بهینه شن.

شمام لازمه یاد بگیرین که در اولین تلاش خود، هیچوقت کامل و عالی نباشین.

۶- همه ایده ها باید عملی باشن

مهم نیس ایده ی شما چقدر خوب، اوریجینال و جذاب به نظر می رسه! تنها ارزش اون زمانی مشخص می شه که کاربردی و قابل اجرا باشه. مثلاً اگه چشم اندازی واسه تولید یک ویدئوی باحال دارین اما منابع موردنیاز واسه تولید اون به روشی موثر در اختیارتون نیس؛ پس لازمه قید ایده رو بزنین. این موضوع واسه همه ایده های کسب و کاری هم یه جوره.

۷- همیشه کارای بیش تری واسه انجام هست تا یادگیری ادامه پیدا کنه

مهم نیس چقدر میدونید، مهم نیس فکر کنین که چقدر میدونید! همیشه چیزای بیش تری واسه یاد گرفتن هست.

شما همیشه جایگاهی واسه رهبر بهتر بودن، کارآفرین بهتر بودن دارین و همیشه هم مهارت ها و تواناییای موردنیازی جدید هست که به اونا لازم پیدا می کنین.

هرچه زودتر این درسا رو بیاموزید، زمان بیش تری در اختیار دارین تا اونا رو به روش کاربردی پیاده کنین. واسه شمایی که از این درسا آگاهید نتیجه های غافل بودن از اونا هم کم تر رخ میده. مهم ترین چیز اینه که بدونین، شما هیچوقت کامل نیستین، پس دیگه نگران اشتباه کردن نباشین. چون همیشه فضا واسه پیشرفت و پیشرفت اونو دارین.

 

 

[تعداد: ۴    میانگین: ۵/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید