رازهای موفقیت واسه کارآفرینان

همه ما می خوایم موفق شیم و پتانسیل موفقیت شدن رو هم داریم. با این حال از همون بچگی هم، خیلی از ما در حال جنگ با باورهای محدودکننده درباره موفقیت بوده ایم. این باورها شایدً به وسیله سیستم آموزشی، مذهب، هنجارهای فرهنگی و یا حتی خونوادهای خودمون به ما معرفی شدن.

قبل اینکه تصمیم بگیرم به عنوان مشاور کار و کاسبی، شغلم رو ترک کنم و کارآفرین شوم دریافتم که باید با باورهای محدود ذهنی ام مقابله کنم. فهمیدم که آزرزوهام واسه موفق شدن تا وقتی که ترسا و خیالات غلطم رو ریشه کن نکنم کافی نیستن.

واسه این منظور، تصمیم گرفتم که به مطالعه زندگی افراد موفق در کار و کاسبی، علوم و سیاست بدم. مثل توماس ادیسون، والت دیزنی، استیو جابز، ریچارد برنسون، البرت انیشتین، مادر ترزا و نلسون ماندلا.

شکستا، مبارزات و موفقیتای اونا رو از روش قالبای جور واجور فلسفه ی سنتی، مذهب، روانشناسی رفتاری، برنامه ریزی هدف دار و بررسی SWOT رو بررسی کردم. نتیجه اون، چند اصل اساسی بود که واسه موفقیت کارآفرینی بدست اومد. در ادامه با این اصول آشنا میشیم.

۱- یک مسئله رو خوب حل کنین

حل کردن یک مسئله خیلی بهتر از حل نکردنِ چیزی ست. این کار ، می تونه باعث حل شدن همه مسائل هم بشه.

بعضی وقتا در کار و کاسبی همه چیز به اندازه ای سخت می شه که تا جایی که چشم کار می کنه فقط و فقط مشکلات رو می بینیم. زمانی که خودمون رو در اینجور شرایطی درمی پیدا کنیم باید به خاطر بیاریم که با حل کردن یک مشکل، میتونیم – از روش پیشرفت – خیلی از مشکلاتی رو که طبق روابط سیستمی اصلی هستن حل کنیم. بله افراد موفق از اهمیت “تغییر دادن مشکلات کار و کاسبی به علم اندازه پذیر” خوب آگاهند.

توماس ادیسون یکی ظاهری ترین مثالایی ست که واسه این مورد به کار میره. همه میدونیم که ادیسون لامپای رشته ای رو اختراع کرده اما بسیاری هم نمی دونیم که ورژنای موفق دیگه این دستگاه انقلابی در گذشته به وسیله دیگه افراد موفق خلق شده بود. موفقیت شگفت انگیز ادیسون از ترکیب ورژن لامپ الکترونیکی خودش با بقیه درسای لازم که از حل کردن دیگه مشکلات طی چند سال بدست آورده بود مثل تولید و مخابره برق حاصل گشته بود. این کار، به اون اجازه داد تا به طراح، ساخت و فروش اولین سیستم روشنایی کاربردی و قابل دووم در آمریکا بده.

۲- موفقیت، بالاتر از یک لیست دستاوردهاست

موفقیت، راهِ یادگیری از هر دوی دستاوردها و شکستا طبق ی ادامه دادن بی توجه به موقعیت هاست. دستاوردهای شما، مثل هویج و شکستای تون مثل چوبه. اگه فردِ فروتنی باشین که بدونین به کجا می رید هر دوی اونا واسه تلاشای دراز مدت شما به درد بخور و به درد بخور هستن.

والت دیزنی به عنوان کسی که با شکست ناشناس نبود این اصل رو مرکز فعالیت هاش قرار داد. دیزنی از Pesmen-Rubin بخاطر کاهش درآمد اخراج شده بود. همینطور دو کار و کاسبی Iwerks-Disney Commercial Artists و استودیوی Laugh-O-Gram رو داشت و اعلام ورشکستگی کرد تا وقتی که با شرکت والت دیزنی به مدل کار و کاسبی پایدار رسید.

۳- موفقیت، بی ثباته

ثبات پایدار و قطعی با مرگ برابری می کنه.

کارآفرینی، پیگیری همیشگیِ دوره های محدودی از موفقیتای ناپایداره. کلید موفقیتای دراز مدت ادامه دادن و درک اینه که همه چیز همیشه در حال حرکت هستن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سرمایه گذاری واسه پروژه جدید چیجوری صورت میگیره؟

استیو جابز هم با این واقعیت بیگانه نبود. اون با اولین شرکت خودش – اپل- بسیار موفق شد که بعدا بخاطر ضعف مالی اخراج گردید. بعد اقدامات اساسی در صنعت کامپیوتر انجام داد تا دریابد که واسه تولید انبوه، از دید اقتصادی نشدنی ست.

۴- نقاط ضعف، نعمت ان

نقاط ضعف، دانه هایی از قدرتای بزرگ هستن. حتی برعکس، نقاط قوت کنترل نشده هستن که می تونن واسه شما ضعف باشن. واقعا، نقاط قوت بزرگ در آدم مثل جربزه و فروتنی فقط در ضعفا رشد کرده و پرورش پیدا میکنن.

بیلیونر انگلیسی، ریچارد برنسون هم یافته های قوی مبارزات رو تجربه کرد. برنسون اول ۲۰ سالگی دریافت که از مریضی dyslexia (نارساخوانی) رنج می بره. این مانع شناختی -نه ذهنی- اونو هدایت کرد تا سادگی رو به عنوان پایه سرنوشت کسب و کارش بذاره. بخاطر این، ارزش محاصره شدن در بین افراد با استعداد رو هم دریافت. به همین دلیله که اهمیت زیادی به این موارد قائل می شه.

۵- بینشی رو در پیش گرفتن کنین که چشم انداز شما رو زیاد کنه

چشم اندازی از آینده، اهداف شما رو تعریف می کنه. یک جهان بینی درست، راه رو طبق مدل کاری جهان تعریف می کنه تا اهداف بیان شن. اگه جهان بینی شما از پایهً ناقص باشه چشم انداز شما هیچوقت درک نمیشه! کارآفرینان موفق، درک مشتاقی از کار و کاسبی، اقتصاد و زندگی دارن که در حالت عمومی در جهان بینی اونا کرد پیدا کرده.

کار خیرخواهانه ی مادر ترزا، یک تلاش کارآفرینی موفقیتی بزرگ، یک مثال رو از این اصله. تحت تاثیر باورهای مذهبی مادر ترزا، زندگی خودشو صرف ارائه خدمات رایگان به فقرا می کرد. چشم انداز اون از بالاترین فضیلت شایدً بدون یک جهان بینی محسوس واسه حمایت از کارش، دست نیافتنی بود. مادر ترزا می دونست که به رابطه با سیاستمداران، دیپلماتا و افراد تجاری واسه عملی کردن چشم اندازش لازم داره. این نظم اون بود که به اون اجازه داد از بین بقیه دستاوردهای مهم به نجات دادن ۳۷ کودکی که در مبادله یک آتیش بس موقت بین ارتش اسرائیل و شبه نظامیان فلسطینی گیر افتاده بودن بده. در همکاری با تیم صلیب سرخ هم، مادر ترزا به بیمارستانا سفر کرد تا بیمارهای جوون رو درآورده کنه.

۶- همدلی واقعی، فرصت شما رو واسه موفقیت زیاد می کنه

یک همدلی واقعی، درباره اعتماد به نفس شماس. اگه ما بدونیم کی هستیم و چی می خوایم میتونیم تا بقیه رو بهتر درک کرده و بی توجه به تفاوتای فردی، به اونا خوب و بطور موثر رابطه برقرار کنیم. همینطور، ما میتونیم که شرکا، دوستان و کارکنان خود رو با هدفی ً روشن انتخاب کنیم. همه اینا به ما کمک می کنن تا فرصتای همکاری رو که در گذشته مخفی بودن شناسایی کنیم. همینطور مشکلاتی رو که در گذشته قابل حل شدن نبوده ان حل می شن.

این اصول، منو به عنوان یک صاحب کار و کاسبی، سخنران و مربی در مسیرم هدایت کرد. همینطور، دریافتم که این اصول، خیلی از خیالات اشتباه مردم رو در مورد خطر، چالشا و امتیازات کارآفرینی جهت درست میده.

نویسنده: Luis E. ROMERO

سخنران، نویسنده، مربی، اقتصاددان

 

[تعداد: ۱۵    میانگین: ۴.۳/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید