راهنمای خرید تلویزیون

خرید یک تلویزیون جدید با در نظر گرفتن تنوع بسیار زیاد اجناس و تکنولوژیای متفاوت امروزی، همیشه کاری سخت بوده و هست. نه تنها واسه کاربران عادی بلکه واسه فروشندگان تلویزیون، تولیدکنندگان، خرده فروشیا و منتقدین هم کاری پیچیدهه. با جست وجو در اینترنت، وضعیت سخت تر هم می شه چون که در معرفی اجناس جدید با انبوهی از تکنولوژیای جدید و متعلقات اضافی روبرو میشیم. پس امیدواریم که این راهنمای خرید تلویزیون بخشی از پیچیدگیا رو ساده کرده و در تصمیم گیری به شما کمک کنه. ببینیم چه نکاتی در خرید یک تلویزیون جدید اهمیت بیشتری دارن.

 

سه قانون اصلی در خرید یک تلویزیون خوب

۱- کیفیت تصویر با در نظر گرفتن مشخصات روی کاغذ، تعیین نمی شه!

شاید این جمله کوتاه به کام تولیدکنندگان بزرگ تلویزیون خوش نیاد اما عین حقیقته. با بررسی مشخصات شکلای جور واجور تلویزیون شایدً شمام به این نتیجه می رسین که هدف از ارائه کاتالوگ و مشخصات تلویزیونا، گیج کردن مشتریه.

انبوهی از عبارات گیج کننده و اعداد بزرگ و کوچیک روبروی شما قرار می گیرن و شاید در آخر مجبور به خرید یک تلویزیون تقریباً گرون قیمت شید، اونم به خاطر این که نسبت کنتراست بالاتری داره و یا روشنایی بیشتری داره. شاید هم دلیل انتخاب شما وجود یک تکنولوژی خاص در محصول باشه.

البته بعضی از مشخصات ذکر شده روی کاغذ بسیار با اهمیت هستن، مثل وزن و شکلای جور واجور ورودیا و خروجیای تلویزیون. اما در کل پارامترهایی بی اهمیت یا کم اهمیتی در کاتالوگ اجناس دیده می شه و ممکنه بعضی از موارد دارای مقادیر نادرست هم باشن.

مثلا نسبت کنتراست یا اختلاف تنها یک دروغ فریبندهه، میزان نوسازی طبق هرتز که اعدادی مثل ۱۲۰، ۲۴۰ و ۶۰۰ هرتز رو روبروی اون می بینیم و واقعا یک پارامتر پیچیده و مبهمه. شاید در کاربردهای معمولی، میزان نوسازی بالا اصلا موثر نباشه اما هزینه خرید تلویزیون رو زیاد می کنه. زاویه دید تلویزیونای LCD و LED-backlit LCD که عددی نادرسته و این مسأله ی همیشگی که معمولاً یک تلویزیون LED کیفیت تصویر بهتری نسبت به تلویزیونای LCD نداره. کابلای HDMI که کیفیت برابری دارن اما فروشنده بعضی از اونا رو با کیفیت تر از باقی کابلا معرفی می کنه. LEDها یک نسل جدید یا فناوری متفوات با LCD نیستن و یه جور از LCD به حساب می رن.

 

۲- تلویزیون بزرگ تر واقعاً بهتره

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سئو چیه ؟ به چه دلیل واسه رونق سایت خود به علم سئو لازم داریم ؟

در مورد اندازه دست کم قطر ۳۲ اینچ رو پیشنهاد می کنیم. البته در مورد تلویزیونی که قراره در اتاق خواب قرار بگیره، واسه تلویزیونی که می خواین در اتاق نشیمن استفاده کنین، بهتره تلویزیونی با دست کم قطر ۴۶ اینچ یا ۵۵ اینچ و بزرگ تر از آن، انتخاب کنین. ممکنه در نگاه اول این ابعاد بسیار بزرگ به نظر برسه اما پیشنهاد ی ما اینه که یک تلویزیون بزرگ بخرین چون که تجربه ای بسیار باحال هستش.

اندازه تلویزیون نسبت به امکانات و تواناییایی مثل عینک سه بعدی، میزان نوسازی بالاتر و تلویزیونای هوشمند، اهمیت بیشتری داره. پس پیشنهاد می کنیم که با بودجه ای که در اختیار دارین، سراغ تلویزیونای بزرگ تر برید. معمولاً بیشتر کاربران از اینکه تلویزیونی با ابعاد بزرگ تر نخریده ان، اعلام پشیمانی می کنن، مراقب باشین شمام به این دسته از مشتریان نپیوندید.

بیشترین حد اندازه تلویزیون به بودجه، سلیقه و فضای در دسترس بستگی داره، به این نکته هم توجه کنین که اگه فضای بسته ای واسه تلویزیون در اختیار دارین و قبلاً یک تلویزیون کوچیک تر در اون قرار داده می شد، تلویزیون جدید رو طوری انتخاب نکنین که لبه های اون به میز یا دیوار مماس شه و راهی واسه تهویه و خنک کاری باقی نمونه. بهتره دست کم یک اینچ یا ۲٫۵ سانتی متر فاصله رو دید کنین و بعد به انتخاب تلویزیونی با بیشترین حد ابعاد محاسبه شده بدین. حذف پایه بزرگ هم راهی واسه افزایش فضای تلویزیون جدیده.

 

۳- به تلویزیونای پلاسما هم توجه کنین

شاید از پیشنهاد ما تعجب کرده باشین اما که تلویزیونای پلاسما با هزینه مساوی، معمولاً نسبت به تلویزیونای LCD و تلویزیونای به اصطلاح LED، کیفیت تصویر بهتری دارن. تلویزیونای LED واقعا همون تلویزیونای LCD هستن که نور پس زمینه شون به وسیله دیودهای نوری (یا LED) تولید می شه.

یکی از دلایلی که باعث شده کاربران از خرید تلویزیونای پلاسما دوری کنن اینه که شایع شده این نوع تلویزیونا دچار پدیده ای به نام Burn-in می شن یعنی یک تصویر خاص روی صفحه باقی می مونه، اونم به شکل دائمی! در صورتی که شمام یک کاربر عادی هستید و از تلویزیون واسه تماشای برنامه های تلویزیونی و یا انجام بازیای ویدیویی استفاده می کنین، نگران این پدیده نباشین، مشکلی نیس. عمر تلویزیونای پلاسما در حد تلویزیونای LCD معمولیه.

[تعداد: ۳    میانگین: ۵/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید