با اینکه خیلی از رهبران، با در نظر گرفتن شرایط جور واجور، ترکیبی از چند سبک رهبری رو در بر انتخاب می کنن، اما خیلی از افراد سبک ترجیحی دارن. که معمولا یه جور سبک رهبریه که در گذشته خوب کار کرده و کارکرد خوبی داشته. مدیران کسب و کارای کوچیک بیشتر مدیریت خود رو با یک مغازه کوچیک شروع می کنن. و بعد کار و کاسبی رو از یک ایده ساده به یک سرمایه گذاری سودآور رشد میدن. در این وضعیت، یک تمرکز وظیفه محور شاید موفقیت مدیر رو هدایت می کنن. اما وقتی که کارکنان دیگری مسئولیت انجام خیلی از وظایف رو مسوولیتشو قبول کنن، مدیر بازرگانی باید کنترلا رو کم کنه. چون که اتکای بیشتر از حد به رهبری وظیفه محور  مشکلات زیادی داره.

در این سبک رهبری انگیزه کاهش پیدا میکنه

هرچند رهبران وظیفه محور در انجام کارا بسیار عالی عمل میکنن ، اما معروفیت شون به خاطر مهارت افرادشان نیس. تمرکز اصلی یک رهبر وظیفه محور روی اینه که خودش کار کنه. از نظر این رهبران ارائه پشتیبانی، مربیگری و تشویق کارکنان، یک عامل حواس پرتی به حساب میاد. که رهبر رو از پرداختن به فعالیتای لازم باز می داد. یعنی فعالیتایی که مستقیما به شغل موجود در رابطه هستن. اگه کارکنان احساس کنن که قدرتی واسه کنترل هیچ یک از جنبه های مشاغل ندارن، بی انگیزه می شن.

چون رهبر وظیفه محور  به کنترل وضعیت علاقه منده، کارکنان اون ممکنه ناراضی شن و رضایت شغلی رو کم بشه. ریشه مشکلات در این واقعیته که یک مدیر وظیفه محور به احساسات و احساسات کارکنان اهمیتی نمی ده. و ارزشی واسه جداگونه بودن کارکنان خود قائل نمی شه.

ترک شغل در سبک رهبری وظیفه محور زیاد می شه

طبق مطالعه سال ۲۰۰۶ دانشگاه ایالتی فلوریدا، کارکنانی که کارفرمایان بدی دارن اونا رو آزاد می کنن. در حالی که سبک رهبری وظیفه محور کسی رو به یک رهبر بد تبدیل نمی کنه. اما عوضش، رئیس ممکنه کمتر کارکنان خود رو تشویق کنه. و یا واسه کارکرد خوب اونا اهمیت قائل شه و یا حتی کارکرد خوب اونا رو تشخیص بده. مطالعه این دانشگاه نشون داد که نبود توانایی رئیس در ارزش و اعتبار قائل شدن به کارکرد کارکنان  یکی از مهم ترین عواملیه که باعث می شه تا کارکنان کار در اون محیط رو آزاد کنن. این نوع مسائل بیشتر از نارضایتی از میزان حقوق پرداختی بر ترک شغل تاثیر داره.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   - تعریف بازاریابی

از اونجا که سبک رهبری وظیفه محور فشار و استرس مداومی رو بر کارکنان وارد می کنه تا کارا از پی هم انجام شن،کارمندان بیشتر بخاطر درخواست زیاد انجام کار اونم بدون تشویق و تشویق و واسه بهره وری بالا، دچار فشار و خستگی شدید می شن.

واسه مطالعه بیشتر:

رابطه موثر با تیم کاری با ۲۰ راه موثر واسه رهبری موفق

یک رهبر چیجوری باعث شکست کارکنان می شه؟

ایده های جانشین ندیده گرفته می شه

رهبران وظیفه محور یک سبک رهبری قاطع و مستقیم دارن. اونا در اینکه به افراد بگن چیکار باید کرد و چیجوری باید این کار رو انجام داد، مهارت خاصی دارن. با اینکه این ویژگی موقع تصمیم گیری سریع لازم و خوبه، اما اشکال این راه و روش در اینه که رهبری وظیفه محور تنها واسه یک باور و نظر وقت صرف می کنه و اونم نظر خودشه.

رهبری وظیفه محور شدیدا روی این که کار به پایان برسه، تمرکز داره. این نوع رهبران از درخواست کردن و مشورت گرفتن از کارکنان دوری می کنن. این به این معناست که رهبر فرصتای پیشرفت و بهبود رو از آدمایی که مهارت بیشتری در اون زمینه دارن، میگیره. آدمایی که کار اصلی رو انجام میدن.

زمینه ایجاد مشکلات در رهبری وظیفه محور

اشکالات و مشکلات مطرح شده در مورد رهبری وظیفه محور بیشتر به عوامل موقعیتی و جست و خیز گروه بستگی داره. هر چند مدیری که در یک محیط تولیدِ خودکار حضور داره می تونه با استفاده از راه و روش رهبری وظیفه محور موفق بکنه. اما گروه کاری حرفه ای یا دانشگاهی شک نداشته باشین علاقه مند به مشارکت هستن و میخوان که به نظراتشون توجه شه- به ویژه اگه اعضای گروه متخصص رشته های کاری خود باشن و مدیر اینجور تخصصی نداشته باشه.

[تعداد: ۲    میانگین: ۳/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید