روابط کاری شما در محل کار با همکاران تون چیجوری پیش میره؟

حتما همکارهای مختلفی که دارین رفتارای خاصی از خودشون میدن که با اونا موافقت پیدا کردین.

در بین اونا، همکاری هم دارین که مثل رئیس تون با شما رفتار کنه؟

 

 

روابط کاری

شمام شاید همکاری داشته باشین که طوری رفتار می کنه گویی رئیس شماس. شاید حتی وقتی شما درخواست نظر و پیشنهاد نداشتید از شما انتقادهای زیادی کنه. شاید پروژه های تیمی رو تقسیم می کنه و بهترین مورد رو واسه خودش انتخاب می کنه و هر گونه فرصتی رو واسه بقیه سرکوب می کنه. اگه رئیس تون در این اتفاقا دخالت نکنه امکان داره از یک دلخوریِ ساده به یک مشکل شایع تبدیل شه. شاید رئیس شما درگیری زیادی داشته باشه و از اینکه می بینه کسی از اعضای تیم نقش بزرگ تری رو اجرا می کنه خوشحال باشه. شاید هم مستقیماً از روش این شخص پیگیرِ اتفاقات داخل تیم هاست و پس از احساساتی منفی که از رفتار این شخص داخل اعضای تیم ساخته میشه ناآگاه باشه!

سر و کار داشتن با همکارِ رئیس نما، هر روز در محل کار فوق العاده خسته کننده ست. پس می خوام در این پست راهکارهایی رو معرفی کنم که بتونین این شرایط رو کنترل کنین.

با این چار تاکتیک شروع می کنیم:

 

۱- در همون لحظه، جواب بدین

مرحله اول اینه که با صدای رسا جواب بدین. چون شاید اون اصلاً متوجه رفتارِ متجاوزِ خودش نباشه! جملاتی مثل “من یه نظر دارم درباره یه روش دیگه که … “، “من دوست دارم نقش فعال تری رو در رابطه مستقیم با این پروژه داشته باشم. چطوره اگه … ؟” رو با خود تمرین کنین.

شاید اون کار مناسب و درستی رو در تقسیم کردن نقشا انجام میده و شاید دلیلِ اون این باشه که تا الان هیچکی هیچ علاقه ای از خودش نگفته باشه. پس اولین قدم شما این باشه که به اون فرصتی بدین تا اینکار رو بکنه.

۲- برنامه ریزی واسه یک گفتگو

راه حل اول مثبت ترین کاری ست که می تونین در شرایط معمولی انجام بدین. اما شاید این همکار رئیس نمای شما یهو روبروی میز شما حاضر شه و از نحوه ی ذخیره کردن ایمیلای تون شکایت کرده و با فیدبکی منفی به شما جواب بده. در این شرایط ارائه راه حل به درد بخور نیس! در اینجور شرایطی باید با اون صحبت کنین.

از کلمه “تو/شما“ در جملات خود دوری کنین. مثلاً نگید: تو اشتباه کردی چون … بجای اون، از این جمله می تونین استفاده کنین: مرسی از اینکه زمانت رو در اختیارم قرار می دی تا بهترین نکات رو با من به اشتراک بذاری!

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   افراد درونگرا چیجوری می تونن به مدیر موفق تبدیل شن؟

 

۳- کارکنان رو به جایگاه بالاتر پیشرفت بدین

همه افراد راحت نیستن تا بتونن از خود دفاع کنن. بجای اینکار می تونین شخص دیگری که صلاحیت داره رو پیشرفت بدین. این تاکتیک هم به همون اندازه موثر هستش تا مطمئن شید که تصمیمات ً مساوی در پیش گرفته شدن.

اگه همکار رئیس نمای شما ایده ی دیگری رو سرکوب کرد، صدای خود رو واسه دفاع از همکارتون بالا ببرین و درخواست کنین تا سخنران اصلی حضور پیدا کنه. اینکار نشون میده که نظرات مهم دیگری هم در اون محیط حضور دارن که باید گوش داده شه.

۴- به رئیس خود بگید

اگه راهکارهایی که ذکر شد نتیجه مطلوبی به همراه نداشت، زمانِ اون رسیده که رئیس خود رو در جریان اینجور رفتاری بذارین. البته دقت کنین که قبلاً رئیس تون از این موضوع آگاه نبوده باشه.

امتیازات دیگهِ این مرحله اینه که می تونین واقعیت رو به مدیرتون بگید که قبلاً (قبل از حاضر شدن در مقابل رئیس) تلاش کردین بطور شخصی این مسئله رو حل کنین و مشکل رو با اون (همکار رئیس نما) در بین گذاشته اید.

با سوپروایزر خود صحبت کنین و بگید که فرصتایی واسه رشد و پیشرفت تخصص خود دارین. می تونین واسه گرفتن پروژه های بیش تر اعلام آمادگی کنین. اینجور بگید: من دوست دارم روی پروژه های بیش تری حضور داشته باشم. چه مراحلی رو باید طی کنم؟

اینجوری، رئیس شمام می فهمه که همکار رئیس نمای شما تنها کسی نیس که به این فرصتا و پیشرفتا علاقه داره. روش دیگری هم هست. می تونین بگید: من دوست دارم روی کمکای اساسی هم مشارکت داشته باشم اما بیشتر احساس می کنم فضای کافی واسه نظرات من در جلسات وجود نداره! پیشنهادی دارین که بتونم نقش فعال تری داشته باشم؟

این سخنان شما باعث می شه تا رئیس به این موضوع بده که به چه دلیل شما حس می کنین در جلسات واسه بیان نظرات شما فضای کافی وجود نداره. در ادامه راه حل همه این موارد عرضه می شه.

در کنار این گفته ها، شما این حقیقت رو به رئیس خود منتقل کردین که جست و خیز تیم فعلی، انرژی شما رو از موثر بودن باز داشته. امیدوارم این راهکارها بتونه شما رو در بهبود رفتار با اینجور همکاری کمک کنه.

 

[تعداد: ۵    میانگین: ۳.۸/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید