ریچارد بندلر

 

ریچارد بندلر بنیانگذار ان ال پی

ریچارد بندلر یکی از بنیانگذاران علم ان ال پی (برنامه ریزی عصبی – کلامی) است. اون دانشجوی ریاضیات بود و زمانی که ازش خواسته شد تا دست نوشته سخنرانیای فریتز پرلز بنیانگذار گشتالت درمانی رو واسه کتابای علمی و درمانی ویرایش کنه، اون در حال مطالعه تحقیقات پرلز بود. هم اینکه در همون زمان اون با ویرجینیا ساتیر یکی از نوابغ خونواده درمانی همکاری اش رو شروع کرد.


ریچارد زمانی که در دانشگاه کالیفرنیا در سانتاکروز دانشجو بود، جون گریندر رو که در اون زمان استاد زبون شناسی بود، ملاقات کرد.

در سال ۱۹۷۴ بندلر و گریندر از الگوهای زبانی که به وسیله فریتز پرلز بنیانگذار گشتالت درمانی، ویرجینیا ساتیر روانشناس مشهور در بخش خونواده درمانی و بهترین هیپنوتراپیست دکتر میلتون اریکسون،استفاده می شد، مدل ورداری کردن. این الگوها رو در کتابای The structure of Magic Volumes I&II(1975,1976), Patterns if the Hypnotic Techniques of Milton H.Erickson, Volumes I&II(1975,1977) و Changing With Families (1976) منتشر کردن. این کتابها پایه علم ان ال پی رو تشکیل دادن.
ریچارد بندلر هم اینکه در نوشتن کتابای دیگری در مورد ان ال پی و کاربردهای اون مشارکت داشت. مثل این کتابها:
Frogs into Princes(1979) (ان ال پی و تغییرات سریع فردی)
NLP Volume I (1980)
Tranceformations(1981)
Reframing (1982)
Using your brain (1985)
An Insider’s Guide to Sub-Modalities (1988)
The Adventures of Anybody (1993)
Time For a Change (1993)
Persuasion Engineering (1996)
تمرکز بیشتر ریچارد بندلر در آثار اخیرش معطوف به کاربردهای Submodality هاس. یعنی تغییر استادانه ای که میشه در تجربه حسی و نماد داخلی اون در یک شخص درست کرد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:  

اون به خاطر تجربه اش به عنوان یک موسیقی دان و به خاطر علاقه اشبه تئوری صدا و اثر عصب شناسی صداها فعالیتش رو در مورد Neuro-Sonics گسترش داد. تا بشه با استفاده از کیفیات موسیقی و صدا، حالات داخلی خاصی رو درست کرد. هم اینکه ریچارد به عنوان بنیانگذار تکنیکهای DHE (Design Human Engineering) هم شناخته شده.
در کنار نبوغ خلاقانه اش، ریچارد بندلر به خاطر شوخ طبعی، توانایی اش در استفاده از الگوهای زبانی پیچیده و روش آموزشی پویا و پر انرژی اش مشهوره.

[تعداد: ۹    میانگین: ۳.۳/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید