زبون بدن : نحوه دست دادن

به چه دلیل دست میدیم؟ چی در “دست دادن” هست؟ اعتماد، سپاسگزاری، موافقت، رابطه و از همه مهم تر، لمس! بعضی فکر می کنن که از نحوه ی دست دادن فرد می تونین به رازهای زیادی درباره اون برسین. مردم با نیروی دست خود، تصمیم دارن روی شما رو تاثیر گذاشته و نشون بدن که کی هستن.

یعنی، در دنیای کار و کاسبی، نحوه ی دست دادن افراد همون امضای شخصی اونا (بدون نوشتن) است. این مطلب، نوشته Kim Lachance Shandrow هست که در روزهای گذشته، فرصت دست دادن با ستارهای “برنامه Shark Tank” رو داشته.این برنامه درباره سرمایه گذاران و کارآفرینانه و راجبه اینکه کارآفرینان چیجوری می تونن واسه اجناس خود نظر سرمایه گذاران رو جذب کنن (و مسائل در رابطه) بحث می کنن. همین فرصت باعث شده تا Kim درباره ویژگیای دست دادن این ستارها بنویسه. از نظر Kim، هر کدوم از این افراد موفق رابطه چشمی خاص و نوع دست دادن ویژه ای داشتن و دقیقاً مثل هر کدوم از ما، اونا هم تعاریف مختلفی رو از یک “دست دادن قوی و موثر” ارائه دادن. در این پست، باهم می بینیم که چه چیزایی رو درباره دست دادن خوب در دنیای کار و کاسبی با ما به اشتراک گذاشتن. همراه باشین.

Barbara Corcoran

“نکته کلیدی دست دادن، میزان محکم گرفتنِ دست طرف مقابل تون نیس! خانوما از حالت ظریف تر و ویژگیای زنونگی شون در این مورد دارن. بعضی مردان هم دوست دارن نرم تر باشن و با محکم گرفتن دست، اسباب ناراحتی دست زنان رو به وجودنمیارن. مهم، تماس داشتن پوست شما (پوستی که در بین انگشت شست و انگشت سبابه ی شما قرار داره) با پوست دست طرف مقابل که در بین انگشت شست و سبابه ی اون قرار دارده. بهتره بدونین که این رابطه بین پوستا، قابل اعتماد ترین نشونه و نحوه بالا گرفتن سر فرد، میزان راستی اون رو میگه.”

وقتی که به هنگام دست دادن با شخص، تماس پوستا برقرار نشه، من نمیتونم به فرد اعتماد کنم. با گذشت سالای زیادی که در دنیای کار و کاسبی هستم، این واقعاً هیچ استثنا نداشته. پس به یاد داشته باشین وقتی به هنگام دست دادن، تماسی بین پوست دست شما و مخاطب تون ایجاد نشه، به اون اعتماد نکنین. حتی کمی چلاندن و فشار آوردن به دست هم خوبه.

Barbara نحوه ی دست دادن دونالد ترامپ – نامزد ریاست جمهوری آمریکا- رو به Kim نشون داده و گفته که هیچ تماسی بین دستا برقرار نمی شه که هیچوقت قابل اعتماد نیس!

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   فروشندگان ناموفق چیجوری نارضایتی و ناامیدی خود رو میگن؟

Mark Cuban

“در یک جلسه کسب و کاری، با در نظر گرفتن سن شما، خیلی مهم نیس که چیجوری دست می دید! شاید بخواهید با در نظر گرفتن سن و نوع بخش ای که در اون مشغول به کار هستید، به شکل مشخص و ویژه ای دست بدین. من ، خیلی به نحوه ی دست دادن اهمیت نمی دم. من کلا به خودِ شخصی که به هنگام دست دادن با من، به چشمانم خیره می شه اهمیت میدم. این، کلیدِ یک دست دادن موفقه. اگه به چشمانم نگاه کنن، من میتونم سطح اعتماد به نفس اونا رو بسنجم. دست شون می لرزه؟ دست شون عرق می کنه؟ همه چیز به همون لحظه بستگی داره درسته؟ درسته که شما تصمیم پایانی خود رو در امور کار و کاسبی تون، به تنهایی با در نظر گرفتن نحوه ی دست دادن افراد در پیش گرفتن نمی کنین. اما قبول کنین که این کار، اطلاعات جالبی رو از فردی که در حال دست دادن با اون هستید به شما میده و ً بهتره به این اطلاعات اهمیت بدین.”

Lori Greiner

“من واقعاً یک دست دادن محکم و خوب رو دوست دارم. یک دست دادن خوب نباید باعث ناراحتیِ دست مقابل شده و یا با رطوبت همراه باشه. بعضی وقتا می بینین که افراد بین و دست شما رو به نشون دست دادن فشار می دن و شما می بینین که دست شون چقدر مرطوبه، این کار بسیار بیریخت و ناپسنده. پس اول، دستان خود رو از هر گونه آلودگی و رطوبت پاک کرده، بعد به دست دادن دست به کار شین.”

Robert Herjavec

“دست دادن ویژگی بسیار مهمی در افراده و اطلاعات زیادی درباره شخص به شما میده. اما در کنار این جمله، همیشه با خود تکرار کنین که نباید قضاوت کنین. نباید تموم تصور خود رو فقط از روی “نحوه ی دست دادن افراد” بسازین. محکم دست دادن خوبه. من خودمم محکم دست میدم و فکر می کنم که اولین تاثیر مثبت رو در مخاطبم ایجاد می کنم اما هیچ یقینی در این امور خصوصاً در کار و کاسبی وجود نداره. اگه مهارت دست دادن خوب رو ندارین، شایدً به اندازه کافی اعتماد به نفس ندارین یا محکم نیستین. از طرف دیگه، افراد دمدمی (بدون ویژگیای مشخص) وجود دارن که به طور خیلی خوبی دست میدن.”

[تعداد: ۷    میانگین: ۴.۴/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید