از نظر فردی مواد مخدر عوارضی چون پوکی استخوان و ریختن دندان­ها، التهاب مزمن تارهای صوتی، بیماری­هایی نظیر سل و سرطان، تپش قلب، تنگی نفس، التهاب مخاط­های دهان، بیماری­های کبد، تنزل ترشحات تناسلی، نازایی و سقط جنین و… به دنبال دارد. از نظر اجتماعی اعتیاد به مواد مخدر باعث اشاعه بیماری­های مهلک و خطرناکی نظیر ایدز و هپاتیت می­شود. به عنوان مثال در یک بررسی از معتادان تزریقی جنوب تهران 31 درصد به ایدز و 71 درصد به هپاتیتB  مبتلا بوده­اند. همچنین عامل 70 درصد ابتلا به ایدز در معتادان، انتقال از طریق تزریق مواد مخدر گزارش شده است(نخعی امرودی،1388).

 

2-2-4-2)  زیان­های اقتصادی

حجم تجارت و چرخش مالی مواد مخدر در جهان سالانه بالغ بر 1500 میلیارد دلار بوده است که سود این چرخه 500 میلیارد دلار است. در کشور ما چرخش مالی مواد مخدر سالانه 2500 میلیارد تومان است و سالیانه بودجه­ای معادل 400 میلیارد تومان صرف مبارزه با مواد مخدر می­شود. در حال حاضر در کشور ما حدود 140 هزار زندانی وجود دارد که از این تعداد 45 درصد آن­ها را زندانیان مربوط به جرائم مواد مخدر تشکیل می­دهند. در استان کرمان هم از حدود 7 هزار نفر زندانی بیش از 50 درصد زندانیان مربوط به مواد مخدر هستند. مواد مخدر سالانه حدود 4 تا5 هزار میلیارد تومان خسارت مالی به بخش­های مختلف کشور وارد می­کند و روزانه 4 تن مواد مخدر در ایران مصرف می­شود. همچنین استعمال مواد مخدر توسط بالغ بر 5/4 میلیون معتاد در کشور نیروی کار را کاهش داده که نتیجه­ای جز فقر و وابستگی اقتصادی ندارد(نخعی امرودی،1388).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   تکنیکای فروش اخلاقی و غیر اخلاقی

 

2-2-4-3)  زیان­های اجتماعی

استعمال مواد مخدر جوامع را با مشکلات عدیده­ای روبرو می­گرداند. یک فرد معتاد هرگز نمی­تواند به دستورات اجتماعی و قوانین شهروندی و بخصوص به موازین اخلاقی پایبند باشد. چهره علیل و بیمارگونه معتادان باعث برهم خوردن روابط اجتماعی آن­ها می­گردد.  از طرفی اعتیاد به مواد مخدر و یا سایر مواد موجب دگرگونی در خلق و خو، رفتار و عملکرد شخصی معتادین می شوند، به طوری که بر روابط اجتماعی، خانوادگی و شغلی آنان تاثیر منفی خواهد داشت. خودکشی با مصرف بیش از حد مواد مخدر، علت مرگ بیش از 35% از معتادین تزریقی و ناامید از بهبودی بوده است(نیل من و فارل،1997). بسیاری از بزهکاری­های اجتماعی محصول اعتیاد مواد مخدر است. اعتیاد عامل 40 درصد سرقت­ها، 65 درصد کودک آزاری و همسر آزاری­ها و 55 درصد طلاق­ها در کشور می­باشد.

آمارهای اخذ شده در دهه­ی اخیر نشان می­دهد که در ایران به طور متوسط روزانه حدود5/5 نفر از معتادین بی­خانمان و به اصطلاح کارتن خواب که روزی دارای خانواده بوده و برای والدین و اطرافیان خود عزیز بودند به طرز دلخراشی می­میرند(حاجی رسولی،1390).

 

2-2-4-4)  زیان­های سیاسی

دسته‌ها: آموزشی