یک مقام ارشد انرژی اتمی در روز سه شنبه به وسیله خبرگذاری مهر به نقل از ایران گفت: روسیه هفته آینده ساخت دو نیروگاه هسته ای رو در ایران شروع می کنه.

بهروز کمالوندی، معاون رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: صنعت هسته ای ایران با همکاری خارجیا رشد کرده. سال گذشته، روسیه معامله ای رو با ایران مبنی بر ساخت دو راکتور اضافی در بوشهر، جایی که کشور اسلامی اولین بار نیروگاه هسته ای خود رو با کمک روسیه ساخت، وضع کرد.

یک مقام ارشد صنعت دفاعی روسیه در ماه گذشته گفت: کشور تعداد نامشخصی موشک S-300 به ایران ارسال می کنه. روسیه و ایران در سال ۲۰۰۷ قراردادی واسه تحویل سیستمای S-300 امضا کردن اما روسیه معامله رو به دلیل تحریمای سازمان ملل متحد علیه جفت و جور اسلحه واسه جمهوری اسلامی، منع کردن.

در همین حال وزیر صنعت و تجارت روسیه، Denis Manturov، در روز سه شنبه گفت که کشورش سال آینده شاید میخواد وام ۵ میلیارد دلاری به ایران به عنوان بخشی از یک بازار تجارت آزاد بزرگ بین دو کشور، بده.

آقای Manturov، با در نظر گرفتن خبرگزاری دولتی RIA Novosti گفت: ما در حال صحبت کردن در مورد جفت و جور کردن اعتبار دولت تحت تضمین دولت ایران هستیم.

اسناد ساده واسه دادن وام ۵ میلیارد دلاری به ایران در طول سفر رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، به تهران در آخرای نوامبر به امضا رسید.

پوتین ۲۳ نوامبر در طول مذاکرات با حسن روحانی، گفت: اتحادیه ی اقتصادی اوراسیا (بلوک کشورهای پس از ویرانی شوروی)، بررسی امکان ایجاد یک منطقه آزاد تجاری با ایران شروع می شه و هم اینکه همکاری ما در صنعت بیشتر می شه. 

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید