دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران پیش بینی کرد: از پایان امسال رونق به بازار برگرده و از سال آینده حضور سرمایه گذاران خارجی و رشد و رونق اقتصادی رو شاهد باشیم.

 

بهروز خدارحمی با اشاره به اینکه بازار سرمایه دماسنج اقتصاده، اضافه کرد: به خاطر این وضعیت بازار سرمایه، ترسیم کننده وضعیت واقعی اقتصاد کشوره. در ماه های گذشته بازار سرمایه شرایط مناسبی نداره و رکود بر این بازار حاکمه.

اون بازار رو معلول چند اتفاق ریشه ای دونست که بی توجهی به اونا باعث یافته های اشتباه می شه، اشاره کرد و گفت: یکی از آن متغیرها فشارهای بودجه ای به دلیل کاهش بهای نفت و دیگری فشار تحریمای بین المللیه که در سالای گذشته به صلاح کشور و نظام نبود که اثرات اون و مشکلاتی که درست کرد، بگو شه.

اون گفت: به جهت حفظ استواری در کشور از بیان آسیبای تحریم و مشکلات بسیاری که درست کرد، دوری می شد، بعضی وقتا واسه حفظ امید در مردم بیان می شد که مشکلات ایجاد شده چیز خاصی نیس و درست می شه، در حالی که واقعیت این نبود.

: هم اینکه بعضی مدیران ارشد سازمانا، یافته های کوتاه مدت برطرف کردن تحریما رو بیشتر از آن چیزی که در واقعیت بود، محاسبه کردن.

: در اینکه توافق هسته ای یک اتفاق تاریخی و خوش یمن واسه کشوره، تردیدی نیس. اما فعالان بازار تصور می کردن و توقع داشتن که مثلا چند روز بعد از توافق، اثرات ملموسی رو ببینن.

: از طرفی وضع موجود ما، بی نظم تر از آن چیزی بود که در میدون عمومی بیان می شد و از طرف دیگه این که مراحل تاثرگذاری توافق وین و برطرف کردن تحریما هم یک مراحل کنه و تدریجی و آرامه، همونجوریکه وضع تحریما و اثر اونم کم کم و آروم رخ داد به طور تقریبی در یک بازه زمانی ۱۰ ساله این تحریما وضع شد ورداشته شدن اون و اثر برطرف کردن تحریما هم تدریجیه.

اون گفت: براین باورم که تا وقتی که متغیرها و شاخصای کلان در اقتصاد کشور نزولیه اما بازار سرمایه راه برعکس رو بپیماید و شاخصا صعودی باشه، حتما بسیاری و مثل شما فعالان رسانه ای می گین که رشد بازار سرمایه حبابیه و این که به چه دلیل اقتصاد کشور آرامه و حرکتی نداره ولی بورس در حال حرکت و رشده؟ حتما بنده و شما و بقیه این حرف رو خواهند گفت.

به گفته اون؛ الان فعالان بازار سرمایه به دلیل برآورده نشدن انتظاراتشان، دچار افسردگی طولانی شدن و الان رکود و سکوت کامل بر بازار سرمایه حاکمه.

من تصور می کنم که تا آخر سال فعالان بازار کم کم از این افسردگی بیرون می شن و بازیابی روحی و روانی اتفاق می افته.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران گفت: این مشکلی که ما بین بازار پول و بازار سرمایه داریم، حتی بین صنایع جور واجور شرکتای بورسی هم داریم. الان نگرانیایی که بین شرکتای فولادی و سنگ آهنیا هست رو مشاهده می کنین که همه اینا معلول هستن و یک دلیل بیشتر وجود نداره و اون اینه که به دولت به دلیل کسری بودجه فشار اومده.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   راه حل کار و کاسبی چیه؟

اون شرایط حاکم بر اقتصاد کشور رو مطلوب و رویایی ندونست و گفت: طاقت دولت هم طاق شده در این وضعیت، فشار رو به بخشایی دیگه انتقال میده این فشار یه روز به خودروییا و روز دیگه به پتروشیمیا یا معدنیا منتقل می شه این درحالیست که در شرایط کم شدن میزان تورم، بانکا هم اونقدر علاقه ندارن که میزان بهره رو کم کنن.

اون گفت: ما در زمان گذار از وضعیت تحریم به وضعیت عادی هستیم و در زمان گذار حتما مثل این اغتشاشات و نارضایتیا بین بازار پول و بازار سرمایه، طبیعیه و اگه دولت قصد انتقال فشار رو داره باید این فشار رو به شکل متوازن به همه بخشا منتقل کنه تا یک بخش اقتصاد احساس نکنه که به نفع یک بخش دیگه، تحت فشار قرار داره، طبیعتا پذیش فشار آسون تر می شه.

اون پیش بینی کرد: از پایان امسال رونق به بازار برگرده و از سال آینده حضور سرمایه گذاران خارجی و رشد و رونق اقتصادی رو شاهد باشیم.

: از بازار سرمایه انتظار میره که آینده رو زودتر ببینه و در قیمتا تاثیر بزاره، پس انتظار میره از پایان امسال نشونه های رونق در بازار سرمایه رو شاهد باشیم
: به نظر من اولین جایی که سرمایه گذاران خارجی در اون حضور پیدا می کنن، بازار سرمایه س و مهمترین شاخص واسه هر نوع سرمایه گذاری، نبود ابهام در فضای فعالیته پس هرچقدر ابهاما در سرمایه گذاری بالا برود، خطر سرمایه گذاری زیاد می شه و انگیزه سرمایه گذاری کمتر می شه. ایشون گفتن شفافیت بیشتر و ابهام کمتر، خطر رو کم می کنه اضافه کرد: با در نظر گرفتن این که بازار سرمایه در کشور ما از شفاف ترین بخشای اقتصادیه، طبیعتا بیشترین رقبت رو واسه سرمایه گذاری سرمایه گذاران خارجی داره.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران گفت: سرمایه گذاران خارجی با انگیزهای جور واجور و دیدگاه های جور واجور به کشور بین، مگه الان همه بازیگران داخلی بازار سرمایه، به قصد عمق دهی و کارآیی بیشتر بازار سرمایه در حال فعالیت و خرید و فروش هستن؟ سفته باز ایرونی و خارجی نداره.

: الان سفته باز ایرونی هم در بازار داریم به طور حتم سفته بازان فرامرزی با توان بیشتری هم بین. حتما کسائی هم بین که فقط میخواد از دوره رونق چند ماهه اول بازار سرمایه ما به نفع خودشون استفاده کنن و از هر چیزی امکان سوء استفاده هست.

: ممکنه بعضی از یخچال هم استفاده نادرست کنن و جنسای ممنوعه در اون نگهداری کنن. اما به این خاطر که نباید استفاده از یخچال رو کنار گذاشت.

اون این نگاه رو درست ندونست و اضافه کرد: ما در بازار سرمایه واسه جذب سرمایه های خارجی باید به سرعت خودمون رو تجهیز کنیم که بتونیم از سرمایه های خارجی که موندگار و غیر زودگذر استفاده کنیم. منع کردن و دوری کردن، راه و روش درستی نیس.

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید