عملیات تروریستی روز جمعه هم دردی زیادی رو در شبکه های اجتماعی و اینترنت به دنبال داشت و بار دیگه بر توانایی تصاویر ساده واسه متحد کردن مردم در زمانای بحران تاکید کرد.

Facebook به کاربران اجازه داد عکسای پروفایل خود رو با فیلتری از پرچم فرانسه ترکیب کنن و یکی از کاریکاتوریستای Charlie Hebdo طرح پاریس پر از زندگیه رو ساخت، جوابا به این اتفاق ساده و تصویری بودن. اما هیچ کدوم به اندازه طرح ژَن جولین که برج ایفل و سمبل صلح رو ترکیب کرده بود، بحث برانگیز نبودن- تصویری که لحظاتی بعد از این اتفاقات در وب پخش شد و به سمبلی از امید و اعتراض در بحبوهه ی غم تبدیل شد.
این تصویر به وسیله تصویرساز فرانسوی ۳۲ ساله ژَن جولین طراحی شد. اون میگه یک دقیقه بعد از شنیدن خبر شروع به کشیدن طرح کرده. (اون در زمان حمله در پاریس نبود)

اون میگه: «من این طرح رو با قلم و جوهر در دفتر طراحی ام، کشیدم. قصد نداشتم طراحی کنم و فقط می خواستم نسبت به این اتفاق عکس العمل نشون بدهم. اولین ایده ای که به ذهن م رسید صلح بود، این که ما به صلح لازم داشتیم. به دنبال سمبلی واسه پاریس بودم و برج ایفل اولین چیزی بود که به فکرم رسید و این دو رو به هم وصل کردم. پردازش زیادی پشت این کار نبود. یک جور کار ذاتی بود، عکس العمل انسانی و نه عکس العمل یک تصویرگر.»
جولین تصویر رو در Twitter، Instagram و Facebook با کپشن صلح واسه پاریس منتشر کرد. تصویر خیلی زود پخش شد و در صبح دوشنبه ۶۰۰۰۰ بار توییت و ۱۶۰۰۰۰ بار در Instagram و ۲۴۰۰۰ بار در Facebook لایک شده بود.

Instagram هم این تصویر رو در حساب خودش به اشتراک گذاشت و پست ۱٫۴ میلیون لایک گرفت.
استیو هلر، نویسنده ی چند کتاب دیزاین میگه: «ما به سمبلایی لازم داریم که بتونن چیزایی رو که نمیتونیم به زبون بیاریم، بگن. تصاویر خوب تراژدیا و دیگه اتفاقات مهم رو توضیح می کنن.»
این تصویر نام جولین رو بر سر زبونا انداخت که با تاسف همراهه.

جولین میگه: «تا امروز و به دلیل این اتفاق فکرم پریشون شده. خوش حال نیستم که به دلیل اینجور واقعه ی تراژیکی اونقدر روش زوم شده ام. با این حال این واقعه نشون میده که ما چه طور در جوامع رابطه برقرار می کنیم. یک تصویر می تونه مرزها رو از بین ببره. بعضی وقتا مشخص کردن درست یا غلط بودن یک موضوع سخته، اما فکر می کنم مردم به طور ذاتی می دونن چه طور باید از ارتباطات مدرن واسه بیان حسای خود استفاده کنن. در مواردی اینطور پیام باید منتشر و منتشر و منتشر شه و این برخورد شاید بهترین روش استفاده از روشای ارتباطی الان بوده.»

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید