امتحان هوش احساسی

حتما از هوش احساسی اطلاعاتی دارین. امتحان هوش احساسی هم از عواملی ست که میشه تواناییای فرد رو پیش بینی کرد.

۴۶ درصد از کارکنان جدید در طول ۱۸ ماه استخدامی خود شکست می خورن. دلیل شکست ۸۹ درصد از اونا در رتبه هوش احساسی ضعیف و نگاه شون بوده. کسائی که از هوش احساسی ضعیفی دارن از احساسات خودشون باخبر نیستن و یا اونو درک نمی کنن و همینطور نمی دونن که چیجوری می تونن از احساس بقیه خبردار شن. ما این موارد رو در کارکنانی که در کنار اومدن با استرس، شکست دادن چالشا و حل کردن کشمکشا مشکل دارن و حتی کسائی که در روبرو شدن با نیازای همکاران و مشتریان منفی هستن میبینیم.

شما زمان محدودی واسه استخدام کردن دارین و امتحان هوش احساسی چیزی نیس که بشه در این زمان محدود بشه آزمایش کرد. اما با پرسیدن سوالات خوب می تونین دریابید که این فرد قادر هست احساسات منفی گذشته مثل خشم و عصبانیت، شکاکی و … رو داخل خودش حل کنه؟ همینطور در پیدا میکنین که از اعتماد به نفس، دلسوزی و انعطاف پذیری خوبی واسه کار برخوردار هستن یا نه.

همه مشاغل از سطح هوش احساسی برابری برخوردار نیستن. عامل تعیین کننده ای که نشون میده هوش احساسی مربوط به کارکرد شغلی مثبته یا منفی “Emotional Labor” نامیده می شه. شمام اگه تمایل دارین به شکل آنلاین بدونین که شغل تون به هوش احساسی بالایی لازم داره یا نه می تونین از روش این لینک دست به کار شین.

در این پست دو سوالی رو واسه شما معرفی می کنیم که می تونین با پرسیدن اونا از کاندیدا به حقایقی در مورد هوش احساسی اونا برسین. چون این نوع از سوالات باز هستن و احتمال تکراری بودن جواب و … در اونا پایینه و شما رو به یک جهت پایانی هدایت می کنه.

۱- ممکنه در مورد زمانی که در محل کار مرتکب اشتباه شدین واسه ما صحبت کنین ؟

شایدً شمام نشنیده اید که آدمایی با هوش احساسی ضعیف بتونن مسئولیت اشتباهات خود رو قبول کنن. کسی که قراره شما استخدام کنین باید شخصی باشه که بدونه مرتکب اشتباه شدن تا وقتی که از آن اشتباه چیزی یاد میگیره مشکلی نداره. چون شما در این حالت، دوباره مرتکب همون اشتباه نمی شین و حتی میتونین بقیه رو هم از آن باز می دارین.

پیدا کردن جواب خوب و بد واسه این سوال که از کاندیداها دریافت می کنین نباید خیلی مشکل باشه. این پاسخای احتمالی رو تقدیم حضورتون می کنیم:

من گفته بودم که گزارش مشتری رو به اشتباه ارائه دادم. اما من از قبل، اونو به همون طور تکمیل کرده بودم و کسی چیزی درباره اون به من نگفته بود. بعد از کمی تحقیق فهمیدم که دستورالعملای درست هیچوقت نباید ثبت می شدن و کسی که این کار رو به من واگذار کرده بود دیگه با شرکت همکاری نمی کرد. این قضیه باعث عصبانیت من شد و از آن به بعد من همیشه مراقب خودم هستم و هیچوقت بخاطر اشتباه دیگری خودمو سرزنش نمی کنم.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   تغییرات سریع فردی با استفاده از ۶ کلمه موثر

مسئله ای در خط تولید پیش اومده بود و من دستور داشتم که کل سیستم اونو از کار بندازم. در طول چند ساعتی که به تعمیر می پرداختم فهمیدم که یکی از همکارانم تونسته این مشکل رو حل کنه و اثر اونو در تولیدات تا حدامکان کم کنه. با این اتفاق در انجام وظیفه ی خودم از اینکه از همه تخصصای در دسترسم استفاده نکردم احساس خجالت کردم. اما در آخر درسای زیادی رو از این تجربه بدست آوردم.

۲- ممکنه درباره زمانی که بازخورد منفی و سخت از رئیس خود گرفتین بگوئید ؟

آدمایی که صاحب هوش احساسی خوبی هستن خودآگاه و با اعتماد به نفس بوده و ذهن بازی دارن. اونا پوست کلفتی دارن که به اونا اجازه میده تا بازخورد لازم و مثبتی رو دریافت کرده و استفاده کنن. افراد با هوش احساسی ضعیف معمولاً وقتی با یک بازخورد منفی روبرو می شن حالت دفاعی به خود گرفته و دلخور می شن. تشخیص این دو گزینه هم از دو مثال واقعی زیر خیلی مشکل نیس:

رئیسم منو با اعلام نظر منفی اش درباره رفتارم غافلگیر کرد. من راجبه اون با اون صحبت کردم و اون قادر نبود مثالی رو در این رابطه به من بگه که دقیقاً چه زمانی این اتفاق میفته پس این مسئله محو شد. و من فکر کردم که این رفتار در من حذف شده چون هرچه از طرف رئیس گفته شده بود بی پایه بود.

بعد از گذراندن زمان زیادی در واسه آماده سازی بخش آموزشی، مدیرم به من گفت که وارد جزئیات خیلی زیادی شدم و ارائه خودمو در سطح کیفی خوبی تنونستم حفظ کنم. این بازخوردی که گرفتم بسیار باعث تعجبم شد و کمی ناامید نشدم اما ؛ اطلاعات باارزشی رو به من گفته بود. من در ارائه خودم در بخش آموزشی موفق نبودم و جزئیات غیرضروری رو بروز داده بودم. در بخشای آینده این موارد رو اصلاح کردم.

شما عزیزان هم می تونین از این سوالات در مصاحبهای استخدامی خود استفاده کنین و به دنبال موقعیتایی باشین که هوش احساسی فرد رو سبک و سنگین میکنه. البته یادتون نره که نحوه ی گوش دادن شما به پاسخای کاندیدا هم مهمه. افراد با هوش احساسی ایده آل، از کلمات احساسی با ساختار خوب هم استفاده میکردن. همه آدما احساسات مختلفی رو تجربه می کنن اما اینکه بتونن به طور دقیق زمان رخ دادن اونا رو شناسایی کنن موضوع اصلی ست. می تونین بقیه مطالب مربوط به مصاحبهای استخدامی و هوش احساسی رو در سایت پدیده فکر مهتر بخونین. موفق باشین.

 

[تعداد: ۷    میانگین: ۴.۱/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید