امتحان هوش احساسی در مصاحبه استخدامی

الگوی مصاحبها در دنیای تجارت امروز دچار تحویل بزرگی شده. این تغییر تبدیل شدن اون از حالت خیلی رسمی به یک فرمت صمیمی و راحته.
این روزا، کارفرمایان بیش تر از اینکه به دنبال یک ماشین خودکار باشن به دنبال شخصی هستن که از هر دید متعادل و مناسب باشه.

همین امر باعث می شه تا مصاحبه کننده بیش تر سوالاتی رو مورد توجه داشته باشه که با دریافت پاسخای اون بتونه به سطح هوش احساسی افراد (که نشون دهنده ی علم فرده) برسه.

هوش احساسی ترکیبی از انگیزه فرد، مهارتای اجتماعی، صبر و دلسوزی، خودآگاهی و بقیه شرایطه. مصاحبه ای که این شرایط رو خوب مدیریت کنه توانایی و پتانسیل کار کردن تحت هر شرایطی رو داشته و یافته های موردانتظار سازمان رو حاصل میاره.

به گفته Jenna Goudreau در Business Insider : هوش احساسی، کلید رسیدن به موفقیت واقعی ست.
امروز با ۵ مورد از این سوالاتی که به بهتر شدن جواب داوطلبان در مصاحبهای استخدامی کمک می کنه آشنا میشیم. ادامه اون در پستای آینده ارائه می شه. همراه باشین.

سوالات هوش احساسی و نحوه جواب به اونا

 

۱- چی در مورد بقیه شما رو بیش تر آزار میده؟

بعضی وقتا، مممکنه مصاحبه کننده تجربیات شخصی خود رو درباره مسائلی که مربوط به شخص خاصی بوده که علاقه ای به اون نداشته رو واسه شما تعریف کنه و از شما درباره چیزایی که در محل کار قبلی خود در ارتباطات تون آزارتون می داد سوال کنه.
اگه جواب شما به این سوال به شکلی باشه که یه جور راه حل رو واسه حل کردن این وضعیت (استرس زا و آزاردهنده) ارائه بده نشون دهنده ی هوش بالای شما هستش.

به یاد داشته باشین که این نوع از سوالات به شکلی طراحی شدن که بینش داخلی شما رو درآورده کنن تا بدین وسیله بدونن که چیجوری درباره ارتباطات قضاوت کرده و به اونا اهمیت می دید. همینطور اینطور از سوالات رفتار شما رو با همکاران تون هم نشون میده.

 

۲- روزی که همه چیز در نظر شما بهم می ریزه …

مصاحبه کننده با پرسیدن اینجور سوالاتی می خواد مهارت حل مسائل شما رو سبک سنگین کنه. ، واسه خیلی از شرایط در بحث تجارت امروز، “توانایی حل مسئله” شما می تونه کارساز باشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   بایدها و نبایدهای گفتگو فروش

روزهایی رو توضیح بدین که به مصاحبه کننده کمک کنین تا به داخل شما راه پیدا کنه. به اون نشون بدین که چیجوری با مشکلات زیاد درگیر میشید، وقتی غرق مشکلات هستید تبدیل به یک آدم عصبی میشید؟ یا …

این سوال یکی از سوالاتی ست که به استخدام کننده کمک می کنه تا فرد صحیحی رو از بین کاندیداها انتخاب کنه. کسی که بتونه در شرایط غیر قابل پیش بینی به آرامی و خونسردی راهکارهای خوبی ارائه بده.

 

۳- با ” شکست ” چیجوری درگیرین؟

بعضی افراد با شکست نابود می شن. این سوال هم به نوبه ی خود باعث می شه تا مصاحبه کننده دریابد که شما شکست خود رو چیجوری مدیریت می کنین. از شکست خود درسایی رو یاد می گیرین؟ یا خودتون رو واسه همیشه بازنده میدونید و به ناراحتی خود ادامه می دید؟
شخصی واسه تجارت خوبه که بتونه در هر شرایطی به راهش ادامه بده. جواب شمام اگه راه حلی رو شامل می شه که پیشنهاد ادامه روند رو داره نتیجه بهتری رو واسه شما داره.

 

۴- چه نوع رفتار سازمانی رو توقع دارین که داخل تیم خود بسازین؟

مصاحبه کننده این سوال رو واسه دریافت میزان علم رهبری شما می پرسد. شما چیجوری تیم رو مدیریت می کنین؟ رفتار سازمانی (فرهنگی) که انتظار ایجاد اونو داخل تیم تون دارین چیجوری هستش؟ چیجوری نتیجه میده؟
این سوال نشون میده که داوطلب چقدر در کار با بقیه مهارت داره. به هنگام جواب دادن به این سوال، می تونین از بقیه استراتژیایی که نشون دهنده ی شخصیت و کارتون هستن استفاده کنین.

 

۵- ” تغییر ” رو چیجوری مدیریت می کنین؟

همه میدونیم که در دنیای امروز و واسه موفق شدن در اون “تغییر” اولین قدم واسه هر فردی ست. شرکتا هم به دنبال آدمایی هستن که همیشه در جهت تغییر حرکت کرده و با هم بتونن اونو با جنبه ی مثبت مدیریت کنن.
جواب شما به این سوال، به شرکتا نشون میده که چقدر می تونین نقش یک بازیکن مثبت رو در این راه داشته باشین.

[تعداد: ۱    میانگین: ۲/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید