مهارت رهبری

استایلای گذشته رهبری رو بدون اینکه به رقابت بکشین و سوال بپرسید، قبول نکنین!

چند هفته قبل، یهو خودمو در یک اتاق کنفرانسِ بدون پنجره یافتم که منتظر بودم یک کارمند ناراضیِ دیگه بیاد تا با اون مصاحبه کنم. در همین تایم انتظار، فکر می کردم که خودِ من از انجام این مصاحبها چی یاد می گیرم؟ در ادامه، پاسخم این بود: یاد می گیرم که جوونا نسل هزاره بیش تر از آن چیزی که ما فکر می کنیم واسه طراحی و هدایت سازمانای موفق آماده ان. اما این اتفاق چیجوری اتفاق می افته؟

جوونا نسل هزاره، کلکسیونی از نوپرستان هستن که منتظرند تشکر شن! تا اینکه بخوان کارایی واقعی بکنن.

این اتاق کنفرانس بدون پنجره به مدت سه روز، تبدیل به خونه ی من شده بود. ما با تعداد خیلی از کارکنان ناراضی مصاحبه کردیم که به عنوان بخشی از رسیدگیای فرهنگی و رهبری واسه سازمانا حساب می شد. اعتراضات این کارکنان تقریباً مشابه هم بود.

من از کارکنان خواستم کارایی رو واسه حل کردن این مشکلات بکنن. بعضی از اونا دودل بودن. بقیه دقیقاً می دونستن که کی باید اخراج شه تا همین مشکل خیلی راحت حل شه. اما بازم، کسی ایده ی خوب و کاربردی واسه حل کردن این مشکل نداشت!

از دیدگاه من، مشکل این سازمان در استایل رهبری اش بود چون کاری که باید به اتمام برسه رو حمایت نمی کرد. چیزی که این سازمان خیلی لازم داشت، یک استایل رهبری بود. رهبران جدید در سازمانا از یک استایل استبدادی بالا دارن. اونا پس از رسیدن به جایگاه بالاتر، رشته کاری خود رو به بغل دستی نهاده و شروع می کنن به دستور دادن بقیه! با در نظر گرفتن مواردی که در طول مصاحبها گفتم، این استایل استبدادی خیلی راحت موردقبول هستش چون در گذشته همه رهبران بدین روش رهبری می کردن. اما امروز، این روش دیگه نتیجه بخش نیس. این نوع از رهبری احساس راحتی به فرد میده. کسی که از این نوع استایل استفاده می کنه، همیشه به اون عادت کرده و هیچ تعجب در این راه وجود نداره. دقیقاً همین سطح از راحتی و رضایت، چیزی ست که باعث می شه یک تصمیم بنیادی ً اشتباه در پیش گرفتن کنین. در اینجور شرایطی، تصمیمات شما، بجای اینکه حاصلِ فکر و حساب شده باشن، ذاتی هستن.

اینجا، دقیقاً جایی ست که میتونیم بگیم جوونا نسل هزاره گزینه های خوبی هستن. تجربه به ما میگه که جوونا نسل هزاره تمایل بیش تری واسه به رقابت کشیدن وضعیت موجود دارن. اونا از اینکه به مرحله قبلی برگشته و به دنبال درس جدیدی بگردند احساس راحتی و خوشحالی می کنن. این نوع از تفکر انتقادی دقیقاً همون چیزی ست که ما واسه رفتن به جایگاه بالاتر (مدیر و رهبر) لازم داریم. همه ما قادر هستیم که خودمون رو با ذهنیتای این جوونا وفق داده و رهبری خودمون رو به رقابت بکشیم. با انجام این کار، بعضی درمی پیدا کنن که تصمیم درستی رو در پیش گرفتن. یه سریای دیگه هم میفهمن که باید درباره فلسفه ی مدیریت شون دوبارهً فکر کنن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   معرفی بهترین کانال های تلگرام

واسه به رقابت کشیدنِ توانایی رهبری، سوالات زیر رو بپرسید:

۱- می خوام چه نوع استایل رهبری رو در پیش گرفتن کنم؟

هر کدوم از ما اولویتای ویژه خود رو داریم و در صورت امکان، میتونیم استایل رهبری رو که برامون جذابه انتخاب کنیم. با این منطق که؛ اگه شما از آن استایل خوشتون بیاد بیش تر تمایل دارین تا اون استایل رو بطور کامل اجرا کرده و طبق ای منظم استفاده کنین.

۲- چه نوع استایل رهبری واسه تواناییام مناسبه؟

این سوال، مشابه سوال قبلی نیس و کمی فرق داره. این سوال از شما میخواد تا جدا از اینکه اینکه چیزی رو که پسند می کردین انتخاب می کنین، تواناییای خود رو هم درنظر بگیرین و استایلی رو انتخاب کنین که برابر با مهارتای تون باشه.

۳- چه نوع استایلی واسه این شرایط موثر هستش؟

هر کدوم از دنبال کنندها به یک نوع از استایل رهبری عکس العمل نشون نمی دن و این می خواد که روش خود رو با استایلی که با کارکنان هماهنگه برابری بدین. هم اینکه، چیزی که واسه یک شرایط و محیط نتیجه میده حتماً در دیگری هم نتیجه بخش نیس!

۴- چه استایلی، اهداف رو بهتر و یا کم می کنه؟

این سوال، بسیار حساسه چون شما رو از انتخابِ چیزی که می خواین بازمی داره. بجای اون، به شما کمک می کنه تا استایل رهبری رو انتخاب کنین که هم واسه کار و کاسبی تون و هم واسه ارتباطات تون خوبه.

یک رهبر می تونه عوامل دیگری مثل موارد زیر رو درنظر بگیره:

کارکنانم، به توجه و بازخورد زیادی لازم دارن؟

من علم تخصصی خاصی دارم که کارکنانم بخوان به اون دسترسی داشته باشن؟

ما مشتری مدار هستیم؟ تمرکزمون روی امنیت خودمونه؟ یا به دنبال کارآیی هستیم؟

من کسائی رو که بطور موثر کارایی که من در گذشته انجام دادم انجام میدن رو هدایت می کنم؟

من چشم اندازه ها رو فقط تنظیم می کنم؟ یا به اجرای اونا می پردازم؟

کارکنانم با استایل خاصی از رهبری بهتر هماهنگ می شن؟

درسته که این لیست، می تونه طولانی تر از وضعیت فعلی شه. شمام می تونین لیست ویژه خودتون رو توضیح کنین و بدونین که کدوم استایل رهبری پاسخگوی بهتری واسه نیازای شماس. در آخر، وقتی دریافتید که کدوم یک از استایلای رهبری واسه کارکنان و سازمان تون مناسبه؛ بقیه گزینه های دیگه بطور طبیعی کرد پیدا می کنن. موفق باشین.

 

نویسنده: Matthew Wride

[تعداد: ۶    میانگین: ۴.۸/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید