سوالات هوشمندانه مصاحبه

دوستان، ادامه سوالات هوشمندانه مصاحبه واسه استخدامی رو در این پست همراه هستیم. می تونین مطلب “سوالات هوشمندانه مصاحبه واسه استخدام” رو بخونین.

  • بزرگ ترین نقطه ضعف شما چیه؟

اینکه بگید من یک فردِ کمالگرا هستم، حرفِ تازه ای نیس! همه ما مصاحبه کنندگان این جمله رو در کل روز می شنوین و به جرأت میتونم بگم که تأثیری هم روی ما نداره! نه فقط همین جمله، بلکه در جواب به این سوال، نباید از مراحلی که سپری کردین تا قوی شید صحبت کنین. نباید بگید به چه طریقی بر ترسا و مشکلات موفق شدین. پس چیجوری جواب بدین؟

چیجوری جواب دهیم: کلید اصلی اینه که بالافاصله پس از گفتن ضعفِ خود، راه حل رو هم ارائه بدین. مثلا: من خوشم میاد که اول کارای ساده تر رو انجام بدم بعد برم طرفِ وظایف پیچیده و سنگین تر، اما اینم می دونم که برعکسِ این کار، واسه بهره وری خودم بهتره. یعنی اول کارای پیچیده بعد کارای ساده ..

 

  • به چه دلیل می خواین اینجا کار کنین؟

این سوال، دوباره علاقه شما رو به کاری که واسه اون کاندید شدید نشون میده. همینطور، نشون میده که شما کارای خونگی رو تموم کرده و واسه برابر شدن با فرهنگ سازمان آماده اید.

چیجوری جواب دهیم: Arnie Fertig، پاسخای ممکن واسه این سوال درنظر گرفته که مطمئنه روی کارفرمای بالقوه اثر داره:

– من در طول چند سال، همکارانی داشتم که اینجا کار کردن، همه اونا تعاریف بسیار خوبی از اینجا داشتن.

– صفحه فیسبوک شرکت تون، بسیار درگیرکننده ست و من خیلی دوست داشتم …

– شرکت شما بخاطر تولید اجناس عالی مشهور هست که به مردم کمک می کنه تا … بکنن. مهم تر از آن، رهبری شرکت شما در جامعه ی ما رویدادهای .. رو حمایت کرده و …

 

  • کارای انفرادی رو دوست دارین یا دوست دارین به شکل یک تیم فعالیت کنین؟

اگه بگید که به تنهایی کار کردن رو دوست دارین، ممکنه با کارای انفرادی زیادی روبرو شید که حتی شاید وظیفه ی شما نباشه! اگه بگید که ترجیح می دید در گروه، به تنهایی کار کنین فردی به نظر می رسین که قادر نیس تصمیمات جداگونه بگیره.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   اشتباهاتی که پروژه های کارآفرینی رو به خطر میندازن

چیجوری جواب دهیم: باید خودتون رو طوری نشون بدین که از هر دو نوع کار حال می کنین. امتیازات و مضرات هر کدوم از اونا رو لیست کنین. مثلاً: کار کردن در گروه به شما این امکان رو میده که مهارتای جدیدی یاد گرفته و به تبادل ایده ها بدین. همینطور شما آزادی موجود در کارِ جداگونه رو هم دوست دارین پس می تونین با سرعت بیش تر و بدون مزاحمتی کار رو کلکشو بکنین.

 

  • شغلِ قبلیِ خود رو به چه دلیل ترک کردین؟

این سوال، فرصتی واسه بدگویی کردن از کارفرمای سابق یا شرکت قبلی نیس! این حرف، شما رو وارد خطر شدیدتری می کنه خصوصاً زمانی که مصاحبه کننده واسه رابطه گرفتن وارد بخش مراجع شما در رزومه تون شه.

چیجوری جواب دهیم: صادق و روراست باشین. روی چیزای منفی تمرکز نکنین. بجای اون، نکات و درسایی رو که از کارفرمای سابق خود یاد گرفتید بگید و بگید که این تجربه چیجوری باعث رشد شما شده. دلیل ترکِ شمام، اینه: زمانِ اون رسیده بود که فرصتای جدیدی رو کشف کنم و از وضعیت راحتی که هستم خودمو بیرون کنم.

 

  • تقاضاهای شما واسه حقوق چه چیزایی ست؟

این سوال می تونه اسباب ناراحتیِ هر دو نفر رو جفت و جور کنه. شاید مصاحبه کننده توانایی پرداخت یا حتی معامله کردن درباره حقوق تون رو نداشته باشه. اما دلیلِ پرسیدن اونا اینه که شرکت اطمینان پیدا کنه توانایی استطاعت شما رو داره.

چیجوری جواب دهیم: درباره میزان حقوقی که این جایگاه شغلی در صنعت داره تحقیق کنین. بعد از خودتون بپرسید: به دنبال چه رنج حقوقی هستید؟ از نظر حقوق، انتظارِ چی رو دارین؟

وقتی در حال جواب دادن به هر کدوم از سوالات ذکر شده هستید، خیلی با اهمیته که “خودِ واقعی تون باشین”. تلاش نکنین چیزی که نیستین رو نشون بدین. چون خودِ واقعی تون دیر یا زود نمایان می شه. با کسی که کنارتون نشسته روراست باشین. در راه کاریابی، شاید بارها به مصاحبها بربخورید. هیچوقت از پای نشینین. چون توانایی انجام اونو دارین. موفق باشین.

[تعداد: ۱۱    میانگین: ۳.۹/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید