شب یلدا یا نام دیگه اون “شب چلّه” بلندترین شب سال در نیمکره ی شمالی ست.

در این شب طولانی معمولاً ما ایرانیا ماهی پلو نوش جون می کنیم و با آجیل و تخمه در کنار عزیزان مون این شب طولانی رو به صبح می رسانیم.

میوه و خشکبار از اصلی ترین خوراکیامون در این شب بلنده. میوه هایی که واسه این شب خریداری می شن، میوه های پاییزی و تابستونی، به ویژه انار و هندوانه هستن اما با این حال آجیل و خشکبار طرفداران بیشتری دارن.

 

در مورد قیمتای آجیل و خشکبار در این روزهای نزدیک به شب یلدا گزارشی تهیه شده که خدمت شما عزیزان ارائه می شه.

قیمت گذاری آجیل شب یلدا تا ۳۸ هزار و ۵۰۰ تومن

رئیس اتحادیه خشکبار و آجیل فروشان در آستانه فرا رسیدن بلندترین شب سال، گفت: آجیل هفت قلم بادام، پسته، گردو، نخودچی و کشمش و باسلوق آجیل شب یلدا یا چله رو تشکیل میدن. آجیل شب یلدا از کیلویی۲۷ هزار و ۵۰۰ تومن تا ۳۸ هزار و ۵۰۰ تومن قیمت گذاری شده ولی طبق نوع خشکبار مورد استفاده در این آجیل، قیمتای بالاتر یا پایین تر از میزان قبول کرد شده هم داره، هم اینکه آجیلای سفارشی شب یلدا قیمت گذاری ندارن.

مصطفی احمدی اضافه کرد: در سال جاری وضعیت تولید و جفت و جور آجیل لازم مردم واسه شب یلدا مناسبه. قیمت کف آجیل شب یلدا در کلی فروشی کیلویی ۲۵ هزار تومنه که با ۱۰ درصد سود خرده فروشی به قیمت ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومن به فروش می رسه. هم اینکه حدأکثر میزان فروش آجیل شب یلدا در کلی فروشی هم ۳۵ هزار تومنه که با ۱۰درصد سود کیلویی ۳۸ هزار و ۵۰۰ تومن فروخته می شه.

پسته و مغز بادام و فندق ۶۰ هزار تومن

به گفته اون هر کیلوگرم مغز بادام ۶۰ تا ۶۸ هزار تومن، پسته ۴۸ تا ۶۰ هزار تومن، تخمه کدو ۲۴ تا ۳۱ هزار تومن، بادام هندی ۵۵ هزار تومن، فندق با پوست ۳۵ هزار تومن، فندق بدون پوست ۶۰ هزار تومن و کشمش ۱۵ تا ۲۵ هزار تومن در سطح شهر به فروش می رسه.

قیمت آجیل ۴ مغز ۵۶ هزار تومن و آجیل مخصوص شب یلدا که ترکیبی از خشکبار مصرفی این روزایبوده، ۳۶ هزار تومن قیمت گذاری شده.
احمدی گفت: بعضی از شکلای جور واجور خشکبار مثل بادام، بادام هندی و یه جور از تخمه (به دلیل تولید نشدن یا تولید کم) وارد می شن اما به دلیل تعرفه بالا و ۴۰ درصدی این اجناس، قاچاق خشکبار به کشور زیاده.

این فعال صنفی گفت: البته بعضی آجیلا که به سفارش مشتری تهیه می شن، قیمتای متفاوتی دارن؛ مثلا اگه در آجیل، بادام هندی استفاده شه، گرون تر می شه یا طبق میزان استفاده از پسته، فندق، بادام و دیگه شکلای جور واجور به قیمتای متفاوتی عرضه می شن.

اعلام رضایت از جنگ قاطعانه با واردات غیررسمی بادام هندی

مصطفی احمدی اعلام کرد: در شب یلدا با در نظر گرفتن افزایش میزان درخواست، نظارت بازرسان اتحادیه هم افزایش می پیدا کنه و نظارت بیشتری بر روند فروش آجیل در واحدهای دارای پروانه کسب انجام میدیم.

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار با اعلام رضایت از جنگ قاطعانه با واردات غیررسمی بادام هندی به کشور گفت: جنگ با قاچاق بادام هندی موجب شده تا بخش قابل توجه ای از واردات غیررسمی این کالای خوراکی کم بشه و از طرف دیگه تعرفه ۴۰ درصد اون موجب شده تا قیمت اون در بازارهای داخلی به راه زیادی زیاد شه.

: پیشنهاد صنف آجیل و خشکبار به مسئولان دولتی در امر واردات اینه که با در نظر گرفتن مصرف بالای بادام هندی در کشور تعرفه این کالای خوراکی از ۴۰ درصد به ۱۰ درصد کم بشه تا انگیزه اقتصادی واسه قاچاقچیان رو از بین ببره.

رئیس اتحادیه خشکبار و آجیل فروش هم اینکه از فعالیت واحدهای غیرمجاز در روزایپرتقاضای آجیل شکایت کرد و اضافه کرد: معمولاً در روزاینوروز یا شب یلدا شاهد فعالیت بعضیا هستیم که به شکل غیرقانونی اقدام به فروش آجیل می کنن و واسه خود بساطی پهن و هر نوع آجیل با کیفیت پایین یا مونده رو عرضه می کنن که این موضوع باعث بروز مشکلاتی می شه.

ایشون گفتن قیمت اجناس رو عرضه و درخواست تعیین می کنه، گفت: در زمانی که درخواست کم می شه، بعضی از فروشندگان مجبور می شن با قیمت بسیار پایین تری اجناس خود رو بفروشن و در این روزایکه فروش اونا بالا میره ما هم نظارتای خود رو افزایش میدیم و گرون فروشی در این مورد نداریم.

احمدی در عین حال گفت: الان حدود ۷۵۰ واحد مجاز خرده فروشی تو تهران داریم که بر فعالیت اونا نظارت کامل صورت میگیره.

رئیس اتحادیه خشکبار و آجیل فروشان با بیان اینکه سود کلی فروشی ۳ درصد و سود خرده فروشی ۱۰ درصده، گفت: عرضه و درخواست، میزان ارز، آب وهوا و مسائلی مثل این بر نحوه قیمت گذاری آجیل و خشکبار اثر میذاره.

ایرانیان آجیل و خشکبار رو بیشتر واسه پذیرایی در روزایعید، شب یلدا یا اعیاد و مناسبتای خاص می خرن و به کم مصرف روزانه خشکبار در بین خونوادهای ایرونی دیده می شه.

 قیمت بالای این اجناس مثل دلایل اصلی این نبود تمایله تا جایی که بانک مرکزی در جدیدترین آمار خود از افزایش ۵/۵ درصدی قیمت آجیل و خشکبار در یک دوره ۱۰ ساله خبر داده.

طبق آمار ارائه شده از طرف بانک مرکزی در بررسی بودجه خانوار در مناطق شهری ایران، سهم آجیل و خشکبار در کل هزینه خانوار ایرونی در طول ۱۰ سال فقط ۰/۱ درصد زیاد شده.

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید