شروع کار و کاسبی بدون پول

ممکنه شما واسه شروع کار و کاسبی هیجان زده باشین. شاید یک ایده تو ذهن دارین، یا فقط درگیر ایده ی راه اندازی و رشد شرکت تون هستید. یا ممکنه بخواهید مقداری خطر کنین. مثلا کار فعلی خود رو ترک کنین. و یا یه مدت رو بدون درآمد شخصی سر کنین. اما یک مانع منطقی هست که مانع شما می شه: شما پول زیادی ندارین. در نگاه اول، به نظر می رسه شروع کار و کاسبی بدون پول ، بسیار سخته، اما از دست دادن سرمایه شخصی نباید شما رو از پیگیری رویاهای خود باز داره. واقعا، شروع کار و کاسبی بدون پول شدنیه. به شرطی که واقعا بدونین می خواین چه کاری انجام بدین.

به چه دلیل کار و کاسبی نیاز به پول داره

اول، بیایید بررسی کنیم که به چه دلیل کار و کاسبی نیاز به پول داره. هیچ هزینه برابر راه اندازی واسه ایجاد یک کار و کاسبی وجود نداره. پس کسب و کارای جور واجور نیازای مختلفی دارن. اول لازمه که قبل از شروع پیدا کردن روشهای جانشین واسه جفت و جور مالی شرکت خود، محاسبه کنین. که به چی لازم دارین.

موارد زیر رو در نظر بگیرین:

• گواهینامها و مجوزها

بسته به منطقه ای که در اون هستید ممکنه نیاز به کارای دفتری و رجیستری خاصی واسه شروع کار داشته باشین.

• ملزومات

لازمه مواد نپخته بخرین؟ به رایانه و / یا دستگاه های دیگه لازم دارین؟

• لوازم

به ماشین آلات یا نرم افزار ویژه ای لازم دارین؟

• فضای اداری

این یک هزینه عظیمه و شما نمی تونین چیزایی مثل اینترنت، هزینه های آب و برق، خدمات نگهداری و وظایف پشتیبانی سازمانی، مثل حقوق و دستمزد و ارسال صورت حساب رو ندیده بگیرین.

• انجمنا، اشتراکا، عضویت

در هر ماه به چه نشریات و وابستگیای سازمانی (افیلیشن) می خواین آبونه شید (اشتراک داشته باشین) ؟

• هزینه های اجرایی

اینجا بیشتر جستجو و بررسی کنین و بازاریابی رو هم یادتون نره.

• هزینه های حقوقی

در طول مراحل پیشرفت کار و کاسبی با وکیل مشاوره دارین؟

• کارکنان، فریلنسرها و پیمانکاران

اگه نمی تونین کار رو به تنهایی انجام بدین، به آدمایی لازم دارین که به شما کمک کنن؛ به اونا هم باید فکر کنین.
پس از بررسی موارد بالا، شما دو راه اصلی واسه شروع کار و کاسبی بدون پول دارین: کاهش هزینه های خود و یا افزایش سرمایه از روش منابع خارجی. شما اینجا سه گزینه دارین:

۱. نیازای خود رو کم کنین

اولین گزینه شما اینه که مدل کار و کاسبی خود رو تغییر بدین. تا به تعداد کمتری از موارد ذکر شده در بالا لازم داشته باشین. مثلا، اگه واسه ایجاد یک شرکت واسه کارای مشاوره یا مترجمی برنامه ریزی می کنین، می تونین هزینه های “کارمند” خود رو در اول به این صورت کم کنین. که خودتون تنها کارمند خودتون باشین. می تونین کار خود رو از خونه شروع کنین. مگه اینکه به فضای اداری لازم داشته باشین. یا منابع ارزاتری واسه تهیه مواد لازم پیدا کنین. و حتی می تونین تموم خطوط تولید گرون واسه تولید محصول رو در اول حذف کنین.
اما چند هزینه هست که نمی تونین از آن دوری کنین. مجوز و هزینه های حقوقی شما رو به عقب برمی گردونه. حتی اگه هر هزینه دیگری رو کم کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   کیفیت خدمات و تعاریف آن

۲. خود راه اندازی

گزینه دوم ایده ی دوره “گرم کردن” واسه کسب و کاره. به جای اینکه مستقیما به طرف حالت کار و کاسبی کامل برید، فقط باید به شکل مقدماتی کار رو شروع کنین. مثلا اگه یک وبلاگ ایجاد می کنین، می تونین دامنه ، مخاطبین و سود خود رو کم کنین. تا بتونین شروع به کار کنین. اگه شما به عنوان یک فرد خود اشتغال کار رو شروع کنین، می تونین از بعضی از بزرگترین هزینه های ساده دوری کنین (و مالیات کمتری میدید).
وقتی که از روش کار و کاسبی جدید خود، شروع به کسب درآمد کردین، می تونین در خودِ کار و کاسبی سرمایه گذاری کنین. و انچه رو که تصور می کردین قطعه به قطعه بسازین، به جای اینکه به کلِ اون یکباره دست پیدا کنین.

۳. برون سپاری

گزینه سوم واسه شروع کار و کاسبی بدون پول ، گرفتن بودجه از منابع خارجیه. درباره بودجه شروع به کار به شکل کلی صحبت می کنم. پس وارد جزئیات بیشتری نمیشه. اما می دونم که ده ها راه بالقوه واسه دشت کردن سرمایه هست. – در صورتیکه خودتون سرمایه نداشته باشین. اینجا چند منبع بالقوه واسه شما هست:

• دوستان و خونواده

از امکان کمک گرفتن از دوستان و خونواده غفلت نکنین، حتی اگه مجبور باشین که سرمایه رو از منابع مختلفی جمع آوری کنین.

• سرمایه گذاران فرشته

سرمایه گذاران فرشته، افراد پولدار و بیشتر کارآفرینان باز نشسته هستن. اونا معمولا در ازای کمک مالی، در مالکیت جزئی شرکت قرار می گیرن و در تصمیم گیریا دخالتی ندارن.

• سرمایه گذاران خطر پذیر

این افراد هم مثل سرمایه گذاران فرشته هستن، اما معمولا مشاغل یا سازمانا هستن و تمایل دارن تا کسب و کارایی رو که الان وجود دارن، ردیابی کنن.

• جذب سرمایه مردمی یا سرمایه گذاری اجتماعی

با یک ایده خوب و کار کافی، شما می تونین سرمایه گذاری مردم واسه هر چیزی رو جذب کنین.

• کمکای مالی و وامای دولتی

می تونین از سازمان فنی و حرفه ای و بقیه نهادهایی که وام خوداشتغالی میدن وام دریافت کنین.

• وامای بانکی

با یک یا چند مورد از این سه گزینه، باید بتونین سرمایه گذاری شخصی خود رو به تقریبا هیچ کم کنین. ممکنه مجبور شید بعضی کارای دیگه هم انجام بدین، مثلا شریک داشته باشین. اما اگه به ایده کار و کاسبی تون باور دارین، هیچ کدوم از این دشواریا نباید راه شما رو سد کنن. سرمایه مانعی بزرگه. که غلبه برآن سخته، اما دلسرد نشید چون که شکست دادن اون شدنیه. و شما می تونین شروع کار و کاسبی بدون پول رو تجربه کنین.

[تعداد: ۱۳    میانگین: ۳/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید