طوفان ذهنی

طوفان ذهنی یک مراحل خلاق جمعی ست که همه اعضای تیم با تجمع ایده های خود واسه حل مشکلات مشخص کار و کاسبی تلاش می کنن.

الکس آزبون در سال ۱۹۵۳ در کتاب “تخیل کاربردی”  باعث پیشرفت و پیشرفت طوفان ذهنی شد. اون در این کتاب ۴ روش واسه قوانین فعال طوفان ذهنی توضیح داده.

– مقدار تمرکز

این اصل به معنی تقویت تولیدات مختلفه که باعث آسون کردن در حل مشکل می شه. چون تولید زیاد باعث بهتر شدن کیفیت می شه. این فرضیه به این معناست که هر چی ایده بیش تر باشه به تعداد فرصتا هم اضافه می شه و تولید، قوی تر و فعال تر می شه.

– انداختن انتقاد

در طوفان ذهنی باید انتقاد کردن رو به زمان دیگری موکول کرده و فقط روی پیشرفت و پیشرفت ایده های خود تمرکز کنین. با این کار افراد، افکار خود رو پیشرفت میدن.

– استقبال از ایده های غیر عادی

این کار واسه دشت کردن لیستی از ایده هاست. با وجود مشکلات زیاد می تونین به کارا و فرضیه های مختلفی فکر کنین. با این روش تفکر میشه راه حلای جالبی یافت.

– ترکیب کردن ایده ها و پیشرفت اونا

با ترکیب کردن ایده و پیشرفت اونا ایده ای بهتر بوجود بیارین. شعار این نکته ۱+۱=۳ه که باعث پیشرفت ذهن شما می شه.

اهداف طوفان ذهنی

حل مشکلات خلاقانه
ایجاد مشکلات واسه رقبا
تشکیل پروژه های جدید
ایجاد انگیزه، آموزش، تفکر و خلاقیت کارآموزان

طوفان ذهنی شرایط زیادی داره

اینجا ایده ناموفق یا غیر به درد بخور وجود نداره. همه ایده ها قابل قبول هستن و باید به اونا احترام گذاشت تا باعث پیشرفت این ایده ها شن. پس لازمه که اول به ایده گوش بدین بعد درباره اون گفتگو کنین.

انتقادی واسه گوش دادن ایده ها وجود نداره، مدیر جلسه باید همه ایده ها رو جمع آوری کرده و اونا رو منظم کنه. طوفان ذهنی رو واسه دشت کردن ایدهایی نو استفاده می کنن و بعد از تموم شدن جلسه مدیر از ایدهایی که ارائه شده گزینه های مناسب رو انتخاب می کنن. یعنی بخاطر ایده های ساده ایده های عجیب رو پس نزنین و ارزش هیچ یک رو زیرسوال نبرین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   مهارت نویسندگی : کارآفرینان چیجوری می تونن نویسنده بهتری شن؟

– تقسیم ایده های مطرح شده

ایده های به درد بخور و قابل اجرا

ایده های به درد بخور و قابل اجرا به کمک بقیه وسیله ها استفاده میشن.

ایده های خوب اما غیر قابل اجرا

از شرکت کنندگان درخواست کنین در این جلسه فقط به فکر مطرح کردن ایده باشن و اجرای ایده رو در جلسهای بعدی عملی کنن چون باید تمرکز خود رو روی این نکته متمرکز کنه.

راهنماییایی واسه جلسهای طوفان ذهنی

۱- بحث کردن درباره مشکلات

بعضی از شرکت کنندگان از تموم مشکلات با خبر هستن اما یه سریای دیگه به طور دقیق مشکل رو نمی دونن پس باید مدیر واسه همه در حد عادی مشکلات رو توضیح بده.

۲- تکرار موضوع

در این مرحله، از شرکت کنندگان درخواست می شه، که درباره مشکل به وجود اومده صحبت کنن و حولوحوش جور واجور موضوع رو بازبینی کنه.

۳- آماده کردن محیط ایجاد و طوفان ذهنی

شرکت کنندگان در جلسه طوفان ذهنی به زمان کافی لازم دارن تا واسه پاسخگویی به سوالات رهبر خود آماده باشن. حدود ۵ دقیقه واسه آموزش هر فرد کافیه.

۴-  مطرح کردن سوالات

رهبر شروع به نوشتن سوالاتی که از قبل انتخاب کرده بود می پردازه، و از شرکت کنندگان درخواست می شه ایده های خود رو به شکل آزاد روی کاغذ رسم کرده و یا از روش اینترنت ارائه دهند.

۵- تعیین عجیب ترین ایده

شرکت کنندگان باید عجیب ترین ایده ها رو نسبت به دیگه ایده ها انتخاب کنن و فکر کنن که چیجوری میشه این ایده ها رو عملی کرد. در آخر رهبر گروه از شرکت کنندگان واسه مشارکت اونا تشکر می کنه.

۶- آزمایش جلسه

هدف از این جلسه آزمایش ایده هاست، بعضی ایده ها روشن هستن اما بعضی از اونا دشوارند و نیاز به تفکر و آزمایش عمقی دارن.

[تعداد: ۴    میانگین: ۴/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید