عادتای نوشتاری واسه نوشتن محتوای بهتر

یکی از چیزای موردعلاقه ام درباره نوشتن اینه که احساسی مثل هنر مدرن بودن با خود داره. خیلی مشکله که واسه خوب نوشتن بخواهید تلقب کنین! اونم در دنیای دیجیتال، که قادر نیس بصورت اتومات کیفیت رو به متن شما وارد کنه.

می خوام بگم که در تمرین نوشتاری محتوا، خصوصاً بین نویسندگان محتوای جوون و بلاگرها وضعیتی هست که به آرامی در حال نابود کردن این هنره. شاید بخاطر تعیین شدن مهلتایی باشه که نوشتن محتوا می خواد، شاید هم بخاطر سخت شدن در نوشتن چیزی باشه که قبلا در گذشته بیان نشده! این دلایل هرچه که باشن عادتایی وجود دارن که باعث می شه ما نویسندگان متمرکز و خلاق بمونیم. در این پست با ما همراه باشین تا به مطالعه این عادات بدیم.

روی این عادتای نوشتاری تمرکز کنین

مثل یک نویسنده، بخونین

بعضی چیزها هست که در هر روز به من بیش تر از مطالعه کردن کمک می کنن. واسه تبدیل شدن به یک نویسنده ی عالی، می خواد تا بصورت ویژه مطالعه داشته باشین. اگه منبع آنلاین خبری هست که دوست دارین اونو دنبال کنین یا اگه ستون نویس محبوبی دارین روز خودتون رو با مطالعه نوشته اونا شروع کنین و در طول روز هم به دیدن اون چیزی که جزو اخبار داغ و محبوبه بدین.

همینطور به شما کمک می کنه تا قادر باشین شکلای جور واجور جور واجور متون رو بخونین. ترکیب کردن یک محتوای کوتاه و خلاقانه با یک قطعه ی ادبی سنتی ذهن شما رو فعال نگه داشته و با روشای جور واجور نگارشی به رقابت دعوت می کنه.

ساختار نوشته خود رو بسازین

وقتی که در حال نوشتن یک محتوا هستید بسیار به درد بخور که یک قالب کلی واسه دنبال کردن داشته باشین. چون به شما کمک می کنه تا از اول و انتهای اونو چیجوری پیش برید. هم اینکه، داشتن یک ساختار متناسب با نوشته به فالوورهای شما کمک می کنه تا خیلی راحت با استایل نوشته شما عادت کنن.

شما خودتون هم می تونین خیلی راحت با نگاه کردن به قطعات گذشته خود و موضوعاتی که نوشته اید ساختار و قالبی رو واسه خود بسازین. من خودم روش APP (A: Agree – P: Promise – P: Preview)رو کشف کردم و وقتی که درباره موضوع دچار سرگیجه شده و یا راه خوبی رو واسه شروع پیدا نکنم به این روش APP مراجعه می کنم. این روش رو بسیار موثر می دونم و به عنوان آخرین مرحله با استایل خودم تنظیم می کنم.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   اشتباهات برند که هر کارآفرینی باید از انجام اون دوری کنه

طوفان ذهنی خلاقانه رو تمرین کنین

منظور از طوفان ذهنی حتماً معنیش این نیس که پشت میز بشینین و به شکل دقیق و با زحمت زیاد شروع به فکر کردن درباره موضوع خاصی کنین. وقتی به شکل موثر قرار باشه طوفان ذهنی رو بکار ببندم مثلا به کافه میرم، به موسیقی گوش میدم و یا در سطح اینترنت گشت می زنم و به نوشتن مطالب کوتاه و بدون ساختار می پردازم. زمانایی رو که به انجام این کارا مشغول میشم واقعاً با ایده های خالصی از محتوا روبرو شده و تصویر واضحی از آن چیزی که واسه رابطه می خوام بدست میارم.

طوفان ذهنی تحت فشارهای کاری روزانه و یا طی زمانای مشخص می تونه فشار بیش تری رو بر ضرورت خلاقیت بسازه. با تبدیل کردن اون به یک تمرین ریلکس و آزاد می تونین ذهن خود رو نسبت به جنبه های جور واجور بازتر کنین.

روی یک محتوای فعال تمرکز کنین

اینکه بتونین در نوشتن محتوای خود، اطلاعاتی رو به مخاطب ارائه بدین بسیار عالی ست. اما این کار زمانی موثرتر می شه که موارد روشن و کاربردی داخل اون باشه تا خواننده بتونه خیلی راحت اونو وارد زندگی خودش کنه. بعضی از شکلای جور واجور بسیار موفق محتوا، لیستا، نکتها؛ “چیجوری میشه…” ها هستن.

بجای اینکه خواننده رو در یک موضوع مشخص و یا جفت و جور کردن خلاصه های مطالب محدود کنین تلاش کنین واسه هر کدوم از بخشایی که قصد نوشتن دارین جهت روشنی رو بوجود بیارین. از خودتون بپرسید: “چیجوری میشه این موضوع رو به یک تازه وارد (که چیزی نمی دونه!) توضیح داد؟ چه مراحلی هست که خواننده باید طی کنه تا بتونه اون چیزی که شما نوشته اید رو وارد دنیای واقعی اش کنه؟”

با بقیه نویسندگان و آثارشون درگیر شید

رکود اجتماعی می تونه واسه حضور ناموفق در دنیای آنلاین رخ بده. در کنار پیشرفت دادن محتوای خودتون باید عادت کنین که محتوای در رابطه بقیه نویسندگان رو هم پیشرفت بدین. بخشی از نویسنده ی موثر بودن لازمه احساس مسئولیت داشتن پیشه پر داشتن در محامع آنلاین مختلفه.

به اشتراک گذاری کارای ستون نویس موردعلاقه یا منابع خبری خود بدین و پشت انجام این کارا، تلاش کنین با نویسندگان اونا رابطه بگیرین. ببینین اونا از چه نکات و نصایحی واسه نویسنده ی بهتر بودن استفاده می کنن، شمام به انجام اون کارا دست به کار شین. در اینجور حالتی ممکنه اونا هم به اشتراک گذاری کارای شما شروع کنن.

 

[تعداد: ۲    میانگین: ۳/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید