ا بهتر شدن روابط دوجانبه و مبادلات تجاری با کشورهای همسایه و استفاده از روابط دو جانبه با بقیه کشورهای جهان، رونق تجاری رو به مبادلات خارجی کشور به ویژه بخش صادرات برگردونه.»

نجات کشور از گرداب فساد

علی خرم، کارشناس روابط بین الملل در عین حال یکی از دستاوردهای دولت در میدون سیاست خارجی رو درخشش توافق هسته ای در داخل کشور می دونه. به گفته این دیپلمات قبلی؛ رسیدن به توافق هسته ای و حذف تحریما باعث این شد که کشور از گرداب فساد مالی و اداری نجات پیدا کنه. خرم با ذکر مثال عراق تاکید می کنه: «۱۳ سال تحریمای فرامرزی در عراق باعث شده بود که این کشور دچار یه جور فساد عمیق مالی و اداری شه، مسوولان و مقامات عراق وارد مرحله ای شده بودن که از هر فرصتی واسه استفاده از تحریم، اختلاس و کلاه ورداری و برداشت از اموال عمومی استفاده می کردن. شرایط عراق به جایی رسیده بود که مردم و مسوولان به تحریم معتاد شده بودن و فساد مالی و اداری در این کشور ریشه دوانده بود.» خرم باور داره اگه شرایط مثل قبل از برجام در ایران هم واسه یه مدت دیگه ادامه پیدا می کرد، همین مشکل در ایران هم گسترش پیدا می کرد و فساد اداری و مالی گریبان کشور رو می گرفت.

 

بدنه تنبل دستگاه دیپلماسی

فلاحت پیشه یک ایراد دیگه هم به کارکرد دستگاه دیپلماسی وارد می دونه. به باور این کارشناس سیاست خارجی؛ هر چند در راس هرم وزارت خارجه و مدیران بلندپایه وزارتخانه جنب و جوش و جنب و جوش بسیار بالا و کارکرد بسیار خوبی رو شاهد هستیم، اما در بدنه کارشناسی وزارت خارجی هنوز یه جور عکس العمل و تنبلی دیده می شه. فلاحت پیشه میگه: «به نظر من برخلاف محمدجواد ظریف که خیلی فعاله، در بین کارمندهای رده پایین تر وزارت خارجه یه جور عکس العمل و کم کاری دیده می شه که باعث کند شدن روند رسیدن به اهداف سیاست خارجی دولت می شه.

 

نمره اقتصاددانان به کارکرد اقتصادی دولت طی ۳۵ ماه

طی ۳۵ ماه گذشته دولت یازدهم با دقیق شدن بر موضوع اقتصاد و حل مشکلات معیشتی مردم در حالی فعالیت خود رو در کشور شروع کرد که در دولت گذشته قطعنامها و تحریمایی که به گفته رییس دولت قبلی کاغذپاره ای بیش نبود، اقتصاد رو زمینگیر کرد و تورم، بیکاری و رکود که به ادعای آمارهای دولتای نهم و دهم خوب کنترل شده بود، اونقدر رشد روزافزون و افسارگسیخته ای یافت که به وضعیتی بی سابقه رسید.

این وسط برطرف کردن تدریجی تحریمای هسته ای در کنار مدیریت موثر اقتصادی دولت یازدهم کم کم شاخصای اقتصادی رو در راه بهبود قرار داد. هر چند هنوز با شاخصای مطلوب فاصله داریم اما امروز دیگه از تورم نزدیک به ۴۰ درصد خبری نیس، رشد اقتصادی هم مثبت شده و نمودار رکود نزولی شده. طوری که با لغو تحریما و اجرایی شدن برجام در آخر دی ماه، طی سال ۱۳۹۴ شاخص کل بورس که در روزهای اول دی ماه در کانال ۶۱ هزار واحد قرار داشت، به سرعت رشد کرد و در آخرین روز کاری اسفند به بیشتر از ۸۰ هزار واحد رسید. صادرات نفت ایران هم که طی زمان تحریم حدود ۳ /۱ میلیون بشکه در روز بود، با افزایشی کم سابقه و دور از انتظار بیشتر کارشناسا خارجی به بیشتر از ۳ /۲ میلیون بشکه در روز افزایش یافته که این رشد در کنار بهبود نسبی قیمت نفت، امید به تاثیر مثبت بخش نفت رو بر رشد اقتصادی سالای ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ دوبرابر کرده.

در مورد کنترل میزان تورم، کارکرد دولت در این مورد بازم مثبته طوری که روند نزولی تورم در تموم سال ادامه داشته. تورم نقطه به نقطه از ۵ /۱۶ درصد در فروردین ۱۳۹۴، به ۴ /۷ درصد در فروردین ۱۳۹۵ رسیده و واسه کل سال ۱۳۹۴، رقم ۹ /۱۱ درصد ثبت شده.

در بخش پولی هم نقدینگی در آخر بهمن ماه به ۹۷۶ هزار میلیارد تومن رسید که در مقایسه با رقم ۷۸۲ هزارمیلیاردی پایان ۱۳۹۳، رشدی در حدود ۲۵ درصد رو نشون میده.

این وسط بعضی از کارشناس اقتصادی در گفت وگو با «امید ایرانیان» با حمایت از سیاستای اقتصادی دولت فکر می کنن: کارکرد دولت قعلی موجب رشد و پیشرفت اقتصادی کشور شده طوری که الان این دولت تونسته ۸۵ درصد از خواستهای فعالان اقتصادی رو برآورده کنه.

نباید از دولت توقع رشد بالای اقتصادی داشت!

سعید شیرکوند، معاون اسبق وزیر امور اقتصاد و دارایی در گفت وگو با «امید ایرانیان»، با اشاره به کارکرد سه ساله دولت یازدهم باور داره: در کل کارکرد اقتصادی دولت یازدهم در مورد مهار تورم، کنترل نقدینگی و کاهش رکود موفقیت آمیز بود.

: دولت در شرایطی روی کار اومد که اقتصاد کشور روندی نزولی داشت، طوری که طی سالای ۹۰ و ۹۱ اقتصاد کشور با رشد منفی اقتصادی روبرو شد که نتیجه اون در همه شاخصای اقتصادی قابل مشاهده بود. این در حالیه که تیم اقتصادی دولت یازدهم به شکلی انجام داد که روند نزولی میزان رشد اقتصادی متوقف شد و ما شاهد سیر صعودی در مورد شاخصای اقتصادی بودیم.

شیرکوند کارکرد دولت فعلی رو در مهار تورم بسیار مثبت آزمایش کرد و در این مورد گفت: دولت الان میزان تورم رو از ۴۵ درصد به ۱۲ درصد کم کرد.

به گفته این کارشناس اقتصادی؛ الان در مورد ایجاد شغل و میزان مثبت رشد اقتصادی نمیتونیم از دولت توقع داشته باشیم، به خاطر این که شاخص رشد جزو متغیرهای کوتاه مدت نیس و دولت واسه رسیدن به اون باید به شکل بلندمدت برنامه ریزی کنه.

 

دولت یازدهم ۸۵ درصد تعهدات اقتصادی رو عملیاتی کرد

از طرف دیگه فاطمه مقیمی، عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران و تهران هم در گفت گو با «امید ایرانیان»، کارکرد اقتصادی دولت یازدهم رو نزدیک به ایده آلا دونست و در این مورد گفت: الان دولت یازدهم وارد یک عصر گرسنه و تشنه شده که واسه به سرمنزل رسوندن اهداف خود با سختیای زیادی روبرو شدن.

: دولت یازدهم زمانی که رکود اقتصادی در ایران و منطقه دادوفریاد می کرد وارد کارزار شد، در این شرایط دولت یازدهم تونست از روش دیپلماسی هسته ای بزرگ ترین توفیق رو در پسابرجام به دست بیاره که همین اقدام باعث رشد اقتصادی شد.

رییس انجمن زنان کارآفرین با اشاره به سیاستای مثبت دولت یازدهم در مهار میزان تورم یادآور شد: دولت تونست در مورد کنترل میزان تورم تموم تعهدات خود رو عملی کنه طوری که پیش بینی شده تا آخر تابستون سال جاری میزان تورم تک رقمی شه.

مقیمی کارکرد دولت قعلی رو موجب رشد و پیشرفت اقتصادی کشور دونست و اضافه کرد: الان این دولت تونسته ۸۵ درصد خواستهای فعالان اقتصادی رو جفت و جور کنه.

 

دولت یازدهم از زیاد شدن رکود پیشگیری کرد

آلبرت بغزیان، کارشناس اقتصادی هم در گفت وگو با «امید ایرانیان»، با اشاره به سیاستای اقتصادی دولت طی سه سال گذشته باور داره: دولت واسه پیشرفت سیاستای اشتغال زایی با مهار درخواست در بازار، میزان تورم رو کنترل کرد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   آماده کردن صبحانه واسه ۱۷۱ نفر، در یک کافه با ترمز گرفتن

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر ضرورت اعمال سیاستای کنترلی در مورد تولید هم یادآور شد: دولت با پیشگیری از کم شدن میزان تولید در کشور از عمیق تر شدن رکود در بازار هم طی سه سال گذشته پیشگیری کرد.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر ضرورت مهار رکود در کشور اضافه کرد: دولت یازدهم از اول شروع فعالیت خود واسه مهار بیکاری دست به سیاستای کنترلی میزان تورم در کشور زد. این در حالیه که کنترل بیشتر از قبل میزان تورم به افزایش رکود در کشور دامن می زنه، ازاین رو لازمه دولت واسه پیشگیری از موندگاری رکود با افزایش سیاستای طرف عرضه و افزایش سطح تولید، نسبت رکود رو در کشور مهار کنه.

بغزیان با بیان اینکه نمیشه از دولت یازدهم توقع داشت که ظرف سه سال بتونه مشکلات اقتصادی رو برطرف کنه، اضافه کرد: دولت فعلی طی سه سال گذشته جدا از اینکه اقدامات پیشرفت ای، از خیلی بد شدن شرایط اقتصادی پیشگیری کرده.

از طرف دیگه جمشید عدالتیان، فعال اقتصادی هم در گفت وگو با «امید ایرانیان»، اقدامات سیاسی دولت فعلی رو در مورد برطرف کردن تحریم ها و توافقات هسته ای موجب ایجاد ثبات در اقتصاد کشور دونست و اضافه کرد: دولت طی سه سال گذشته با کنترل میزان نقدینگی در کشور تلاش کرد از ایجاد تورم لجام گسیخته در اقتصاد پیشگیری کنه.

عضو اتاق بازرگانی در ادامه سیاستای دولت رو در سالای گذشته در مورد ثبات میزان ارز، کم شدن میزان تورم و میزان نقدینگی، مثبت آزمایش کرد و گفت: بدیش اینه طی سه سال گذشته دولت در مورد کنترل رکود نتونست اقدام مثبتی بکنه.

عدالتیان با اشاره به سیاستای کنترلی رکود از روش اجرای اقتصاد مقاومتی در کشور ادامه داد: دولت تا الان نتوانستهه با اجرای این سیاست، اقتصاد رو از رکود بیرون کنه ازاین رو رکود بازم در بازار گریبان تولید رو گرفته به ویژه اینکه بخش درخواست در بنگاهای کوچیک و متوسط بخشایی هستن که بیشترین آسیب رو در زمان تحریم دیده ان.

کیوان ساکت : تاوان فساد مالی دولت قبل!

قبل از سخن گفتن درباره شرایط مدیریت فرهنگی در دولت الان، بحث رو از کارکرد دولت نهم و دهم شروع می کنم. در مورد کارکرد اون دو دولت چیزی که مشهود بود فارغ از تموم جبهه گیریا و نظراتی که دور و بر موضوع فرهنگ در پیش گرفتن می شد، این بود که انتصابای مدیریتی همه طبق روابط و آشنایی بود نه طبق لیاقت و نتیجه اونو هم هنوز توجه می کنین که بیشتر به تالی فاسد و نابودی فرهنگی منجر شدن. ما این امید رو داشتیم که در دولت آقای روحانی این موضوع برطرف شه اما بدیش اینه باید بگم اینطور نشد. از طرف دیگه این طور انگار دولت آقای روحانی یا مخالفان خیلی زیادی داره که بخشی از اونا در بدنه دولت هستن یا قدرتش واسه مقابله با کسائی که مخالف فعالیتای سازنده هنری هستن کافی نیس.

در اینطور شرایطیه که شاهد لغو کنسرتا و مسایلی مثل این هستیم. در کل شاید بشه این طور نتیجه گرفت که دولت آقای روحانی تاوان فسادهای مالی دولت قبلی رو بر دوش داره و این موضوع و فشارهای داخلی و خارجی توان کار فرهنگی رو از این دولت گرفته.

ما اهل هنر توقع داریم آقای روحانی و وزیر محترم ارشاد به اهمیت موسیقی به عنوان اصلی ترین هنر این مرز و بوم، در کنار ادبیات و شعر پی ببرن و شرایطی رو جفت و جور کنن که بتونن از هنرمندان پیشکسوت، صاحب ذوق و صاحب صلاحیت واسه خدمت به فرهنگ این سرزمین استفاده کنن، که تا الان شاهد همچین چیزی نبوده ایم.

به بیان دیگه بدیش اینه روند کار هنری در دولت آقای روحانی طوری بوده که باعث تعجب شده و در خیلی از موارد اتفاقات ناجوری در بخش فرهنگ افتاده.

امیدواریم تو یه سال باقی مونده از عمر دولت یازدهم، آقای روحانی و به ویژه وزیر محترم ارشاد با انتصابای درستی که شاید بعد از این مهم بدوننش راه رو بر این همه فساد مالی که به نابودی موسیقی و دلسرد شدن هنرمندان شایسته منجر می شه، ببندند. تنها امید ما همینه و توقع داریم این نکات از امروز به بعد مرئی شه.

این وسط ذکر این نکته هم لازمه که من به عنوان کیوان ساکت تنها به دنبال اعلام نظر خود نیستم، من در این فرصت بگو کننده نظر خیلی از مردم موسیقی هستم. با اینحال هستن کسائی که با من هم نظر نیستن، این افراد همونایی هستن که بدون داشتن لیاقت در جایگاهی نشسته ان که نباید. با یک نگاه به نهادای موسیقی خیلی راحت به درستی این مطلب میشه فهمید.

در دولتای قبل هم بارها شاهد این موضوع بودیم و تالی فاسدش رو هم دیدیم. امیدوار بودیم در دولت آقای روحانی این اتفاق رخ نده اما این بار هم کسائی به مدیریت هنری منصوب شدن که حضورشون جز ضربه زدن به بدنه فرهنگ سود دیگری نداشت. بودجه ای که باید صرف پرورش جوونا و حمایت از هنرمندان واسه تولید آثار خوب ملی بشه، تلف می شه و کسی هم پیگیر ماجرا نیس. ما فقط باید بایستیم و منتظر باشیم تا شاید جوری که خبر فسادهای اتفاق افتاده در دولت قبلی به گوشمون رسید، آمار تکون دهنده فساد در بعضی بخشای مدیریتی این دولت رو هم در دوره های بعدی . چیزی که می مونه دریغ و درد و تاسف بسیاره در مورد چیزی که در مملکت ما درباره هنر پیش میاد. کلا اون طور که من تو ذهن دارم کمتر پیش اومده کسائی در مدیریت هنری بشینن که جز منافع خود به چیز دیگری فکر کنن. در دولت نهم و دهم اتفاقاتی افتاد که امروز داریم تاثیر منفی اونو می بینیم. امیدوارم جناب آقای روحانی و وزیر محترم فرهنگ بتونن با نگاهی موشکافانه و دقیق تر چیزی که رو که تا الان از دیدشون مخفی مونده، توجه کنن و اتفاقات مبارکی رو در بدنه هنر ایران رقم بزنن.

 

حمیدرضا پیشرفت : اجرای قانون، دستاورد خوب دولته

حسن روحانی در حالی کشور رو تحویل گرفت که وعدهای خاصش توجه مردم رو جلب کرد. برطرف کردن مشکلات اقتصادی، ایجاد اشتغال، بهتر شدن وضعیت معیشتی و از بین بردن تورم مثل وعدهای حسن روحانی بود. اما تموم این وعدها واسه اون زیر یک سایه قرار گرفت و اونم حل موضوع برجام بود. از روزی که حسن روحانی دولت یازدهم رو تحویل گرفت تا امروز بیشتر از هر مبحث دیگری درباره مذاکرات هسته ای و برجام صحبت کرده. این در حالیه که اون وعدهای دیگری هم به مردم داده بود. نقطه ضعفی که در این دولت هست اینه که دولت تصور می کنه که تموم گره های اقتصادی، اجتماعی و مشکلات اشتغال به برجام

دسته‌ها: آموزشی