کارکرد دولت یازدهم ! عبارتِ پرکاربردِ این روزها از سال ۹۶! بدون شک، اگه صاحب کسب وکار، کارآفرین، دانشجو و یا حتی علاقمند هستید اخبار دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری رو دنبال می کنین و مشتاقید بدونین این روزهای داغ در سیاست چه میگذره! شاید به مطالعه مقالات کارشناسا اقتصاد می پردازید تا بدونین در چار سال دوره ریاست جمهوری آقای روحانی وضعیت کشور چه تغییرات مثبت و چه تغییرات منفی رو به خود دیده.

 

نظر شما راجبه کارکرد دولت روحانی چیه؟ از روش نظرسنجی زیر با ما در بین بذارین.

 

از نظر شما دولت یازدهم در رونق کار و کاسبی چه تاثیری داشته؟

موجب رونق کار و کاسبی شده

موجب افت و رکود کار و کاسبی شده

رای دادن

 

 

کارکرد دولت یازدهم

در این پست، نظرات و مقالات موجود در اینترنت دور و بر کارکرد دولت یازدهم رو جمع آوری کردیم که امیدواریم واسه شمام به درد بخور باشن. با پدیده فکر مهتر همراه باشین.

سایت mehrnews.com در تاریخ ۲۴ خرداد ۹۴ پس از گذشته دو سال از شروع ریاست جمهوری آقای روحانی از مردم خواست تا نظرشون رو درباره بهترین و بدترین اقدامات دولت بگن. بخشی از سخنان رئیس جمهور، با عنوان وعدهای دولت روحانی رو در زیر می خونین که در این پست به وسیله مهرنیوز ذکر شده بود:

 

به دنبال انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲ دکتر حسن روحانی به عنوان هفتمین رئیس جمهوری ایران انتخاب شد و  ۱۲ مرداد ماه با تفیذ رهبر انقلاب دولت «تدبیر و امید» رسما کار خود رو شروع کرد.

وعدهای روحانی با در نظر گرفتن شرایط کشور بیشتر دور موضوعاتی مثل پرونده هسته ای، مهار تورم، حل مشکل بیکاری، رشد اقتصادی و کاهش تنشای سیاسی قرار گرفت. مثلا،  حل ۱۰۰ روزه واسه مشکلات اقتصادی، افزایش دستمزد کارگران رو به اندازه تورم، حمایت از کالا و کارگر ایرونی، چرخش با هم چرخ سانتریفیوژها و چرخ زندگی مردم، افزایش پهنای باند اینترنت، بیمه همگانی، رفت و امد با بقیه قوا واسه حل مشکلات مردم، کاهش تکیه به نفت، جلوگیری از رواج فرهنگ اشرافی گری، اجرای منشور حقوق شهروندی، تشکیل کابینه فراجناحی، بازگشت  احترام به پاسپورت ایرونی و جلوگیری از وضع تحریم جدید  بخشی از وعدهای دولت روحانی بود.

حالا دولت روحانی دوساله شده و دولت واسه تحقق وعدهای خود در بخشای جور واجور فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و سیاست خارجی قدمایی ورداشته است. شما می تونین دولت روحانی و وعدهای اونو در دو سال گذشته رو آزمایش کنین.

 

 

در تاریخ ۲۴ خردادماه ۹۵ سایت omidnameh.com در بخش نیوز خود، مطلبی با عنوان “بررسی کارنامه سه ساله دولت روحانی” قرار داد که بطور کامل در زیر می بینین:

 

امید ایرانیان نوشت: ۲۴خرداد ۹۲ به مثل دوم خرداد ۷۶ موندگار شد با اینکه شیخ حسن روحانی به مثل سید محمد خاتمی در اردوگاه اصلاح طلبان تعریف نمی شه اما این اصلاح طلبان بودن که ایجاد کننده روی کار اومدن دولت تدبیر و امید شدن .اقدام هوشمندانه دکتر عارف در اون مقطع زمانی برخلاف استقبال جامعه از آن در زمان تبلیغات انتخاباتی، اردوگاه پریشون جریان اصولگرا رو پریشون تر کرد و راه پیروزی واسه حسن روحانی جفت و جور شد.حال بعد از گذشت سه سال از آن زمان فرصت خوبیه تا دستاوردهای دولت مورد بررسی قرار بگیره.روزنامه الکترونیکی امید ایرانیان به همین مناسبت کارکرد دولت تدبیر و امید رو در بخشای جور واجور سیاست داخلی،سیاست خارجی،اقتصاد و فرهنگ و هنر از دید کارشناسا مورد نقد و بررسی قرار داده .گزارشای تحریریه امید ایرانیان و گفتارها و یادداشتهای کارشناسا در شماره امروز روزنامه جمع آوری شده که به دنبال میاد:

 

سیاست داخلی : انتظارات برآورده نشده

بررسی کارکرد دولت در میدون سیاست شاید باتوجه به دلایل عینی کار خیلی سختی نباشه اما به باعث سلیقهای سیاسی جور واجور در کشور میشه به این موضوع از زوایای دیگری پرداخت. حسین کاشفی، رییس سابق خونه احزاب کشور بر این باوره که دولت در مورد راه اندازی خونه احزاب و باز کردن میدون واسه فعالیتای حزبی، کار متفاوتی از دولت قبل انجام داده. اون در گفت وگو با «امید ایرانیان» میگه: «در دولت گذشته نه تنها خیلی از تفکرات منتقد دولت خاموش و خونه نشین شدن، بلکه خونه احزاب هم در حرکتی غیرقانونی تعطیل شد. اما یکی از وعدهای دولت یازدهم، بازگشایی خونه احزاب بود که هر چند دیر اما به این وعده تا حد زیادی به کمک وزارت کشور عمل شد.» اون باور داره که یکی از نشونه های باز شدن فضای سیاسی کشور واسه فعالیتای حزبی، برگزاری انتخابات پر شور مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگانه. اون در گفت وگوی خود با «امید ایرانیان»، تاکید کرد: «انتخابات این دوره از مجلس شورای اسلامی با پا به میدون گذاشتن اصلاح طلبان و اصولگرایان انجام شد. هرچند که شاید اصلاح طلبان با محدودیتایی(البته نه از طرف دولت) روبه رو شدن اما فضا به شکلی بود که اونا هم حضور پیدا کردن.» به باور اون یکی از دستاوردهای دولت روحانی رو میشه شکست فضای انحصارطلبانه سیاسی دونست. ابولقاسم رئوفیان، دبیرکل حزب ایران زمین هم در عین حال که باور داره؛ دولت روحانی دستاوردهای خوبی داشته اما به «امید ایرانیان» میگه: «در بعضی بخشا دولت خوب انجام داد و انتظار هم از این دولت باتوجه به وعدهایی که داده، همین موضوع بود که خوب بکنه اما در بعضی بخشا باید با سعه بالا بیشتری برخورد و بکنه.» اون باور داره که دولت باید بذاره که مخالفان حرفهای شون رو بزنن و از انتقاد کردن، نترستند. اون میگه: «همیشه بعضیا هستن که با دولتی موافق نیستن و این منحصر به دولت روحانی نیس. در دولتای گذشته هم دیده شده اما روحانی باید به انتقادات از جنبه برطرف کردن ایرادات، حواس جمع کردن و کمک به دولت نگاه کنه نه اینکه تنها برداشت این باشه که بعضیا میخوان سنگ اندازی کنن.» اون در گفت وگویش با «امید ایرانیان» یادآوری می کنه: «البته نقد هم باید مساوی باشه اما با توضیح درست درباره عملکردهای دولت، نقدا هم مساوی تر می شه. اینکه بعضیا از برجام یا دیده نشدن آثار اون انتقاد می کنن، بخشی از آن مربوط به اینه که دولت در این میدون باید شفاف سازی بیشتری کنه و مثلا بگه که آثار برجام یک ماهه و یک ساله ظاهر نمی شه. اما بخش دیگری رو هم باید به حساب کمک به دولت بزاره نه خراب کردنش.» سیدرضا اکرمی، عضو جامعه روحانیت مبارز هم نظری مثل رئوفیان داره و به «امید ایرانیان» میگه: «دولت با شعار میونه روی روی کار اومد و مردم هم که خسته از زیاده روی و تفریط شده بودن، به اون رأی دادن. از این جهت باید این اعتدالگرایی در همه عملکردهای دولت مثل برخود با منتقدان برجام ظاهر شه.» اون در آخر گفت که سر دادن شعار میونه روی آسونه اما بر راه اعتدالگرایی حر کت کردن، بسیار سخته.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   از کجا بدونیم که فشار کاری بر سلامت ما اثر میذاره؟

در کل انگار کارکرد دولت روحانی در این سه سال کارکرد قابل قبول بوده که اشکالاتی هم داشته، اشکالاتی کوچیک اما در چشم اهالی سیاست پر رنگ. به خاطر این باتوجه به اینکه سال آخر دولت یازدهم حساب می شه، دولت باید تمرکز خود رو روی بعضی مسایل بیشتر کنه. به گفته کاشفی، رییس سابق خونه احزاب؛ «چیزی که این روزها بیشتر از همیشه مردم رو درگیر کرده و نیاز به تغییر جدی داره، کمتر فضای سیاسی و بیشتر فضای اقتصادیه. به خاطر این دقق شدن روی مسایل اقتصادی بیشتر باید باشه و البته نه اینکه دولت فضای سیاسی رو ببنده و گشایش اقتصادی بسازه. همونجوریکه شعار دولت یازدهم میونه روی بوده باید با دقق شدن روی مسایل اقتصادی و توجه به فضای سیاسی کشور، در کنار هم ادامه پیدا کنه تا روحانی سکان هدایت دولت دوازدهم رو هم به دست گیرد.»

سیاست خارجی : تلاشایی که نتیجه داد

کارشناسا سیاست خارجی فکر می کنن که موفق ترین جنبه کارکرد دولت در طول سه سال فعالیت اون، در بخش سیاست خارجی و روابط بین الملل اتفاق افتاده. این تعریف از کارکرد دولت تا حدی پیش میره که یک دیپلمات قبلی میگه؛ دستاوردی مثل توافق هسته ای تا حدی بزرگه که به تنهایی می تونه باعث مثبت شدن کل کارنامه دولت یازدهم در طول سه سال گذشته شه. یک نماینده قبلی مجلس هم باور داره که هر چند گرفتاری و دقق شدن روی برجام باعث شده دولت از میدونای دیگه سیاست خارجی مثل روابط دو جانبه و روابط منطقه ای بازبماند، اما برجام باعث برطرف کردن مشکلات و تهدیدهای جهانی از روش ایران شده.

حشمت الله فلاحت پیشه، نماینده قبلی مجلس شورای اسلامی و علی خرم، نماینده قبلی ایران در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در کل کارکرد دولت در میدون سیاست خارجی رو مثبت آزمایش می کنن، هر چند هر کدوم از اونا از جنبه ای اشکالاتی هم به رفتارای دولت در میدون دیپلماسی وارد می دونن. از طرفی فلاحت پیشه باور داره که دولت با گرفتار کردن بیشتر از اندازه خود در برجام و توافق هسته ای از بخشای مهمی مثل منطقه و روابط دوجانبه غافل شده و از طرف دیگه خرم تاکید می کنه که دولت می تونست از فرصت مذاکرات برجام استفاده بیشتری ببره و با تمرکز بیشتر بر مذاکرات با امریکا تموم مشکلات موجود در روابط بین ایران و امریکا رو حل و فصل می کرد.

دستاورد فوق العاده

علی خرم، نماینده قبلی ایران در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در این مورد میگه: «برجام به خودی خود دستاوردی جوری بزرگ واسه دولت یازدهم بود که می تونه به تنهایی کل کارنامه این دولت رو مثبت کنه.» این کارشناس روابط بین الملل و دیپلمات قبلی جمهوری اسلامی ایران حتی تا جایی پیش میره که یکی از نقاط ضعف سیاست خارجی دولت یازدهم رو کمبود برجام توضیح می ده. خرم توضیح میده: «اگه بعضی دودلیا در داخل کشور و بعضی کارشکنیا از طرف بعضی جریانای سیاسی نبود، دستگاه دیپلماسی می تونست در برجام به یافته های بهتری برسه.»

به گفته خرم؛ هر چند رسیدن به توافق هسته ای دستاورد بسیار بزرگی واسه دولت روحانی بود اما این امکان وجود داشت که از این فرصت تاریخی بهره ورداریای بیشتری بکنه. خرم تاکید می کنه: «اگه ایران می تونست در همین دوره باراک اوباما و با استفاده از فرصت مذاکرات هسته ای کلیه مشکلات خود رو با دولت امریکا حل کنه، امروز نگرانی ای از دولت بعدی امریکا نبود. حالا بقیه مشکلات بین دو دولت به شکل استخون لای زخم باقی مونده و باید منتظر دولت بعدی که یا کلینتون هستش یا ترامپ بمونیم و ببینیم که اونا چه رفتاری در برابر ایران در پیش می گیرن.» خرم با اشاره به اینکه شک نداشته باشین رفتار دولت بعدی امریکا بهتر از دولت اوباما با ایران نمیشه گفت: «مهم ترین نقطه ضعف دولت در سیاست خارجی این بود که از این فرصت استفاده کامل نکرده و بیشترین منافع رو از برجام نصیب ایران نکرد.»

بی توجهی دستگاه سیاست خارجی به روابط دو جانبه

حشمت الله فلاحت پیشه، نماینده مجلس نهم و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گذشته هم تاکید می کنه که دولت یازدهم در میدون روش جهانی بسیار موفق عمل کرده. این نماینده قبلی مجلس شورای اسلامی میگه: «اگه بخوایم کارنامه دولت رو دقیق آزمایش کنیم، در بخش سیاست خارجی باید کارکرد دولت رو در سه بخش جدا از هم بررسی کنیم؛ بخش روش دیپلماسی جهانی، بخش روش دیپلماسی منطقه ای و بخش روش دیپلماسی دوجانبه.» اون باور داره که در بخش روش دیپلماسی جهانی میشه کارکرد دولت رو به ویژه باتوجه به برجام «بسیار خوب» آزمایش کرد. به گفته این نماینده قبلی مجلس شورای اسلامی؛ اصل رسیدن به توافق هسته ای فرصت خوبی در اختیار جمهوری اسلامی ایران گذاشت که بهونهایی رو که در میدون دیپلماسی عمومی باعث دیدگاهی منفی به ایران شده بود از بین ببره و یه جور بهونه زدایی در این بخش بسازه.

فلاحت پیشه در عین حال باور داره که گرفتار شدن در توافق هسته ای و دقیق شدن بر برجام باعث شده که دولت در میدون دیپلماسی در دو بخش، روش منطقه ای و روش دوجانبه عقب بیفته. به گفته این نماینده قبلی مجلس؛ دولت می تونست کارکرد بهتری در بخش منطقه داشته باشه، اون با این حال تاکید کرد: «باید توجه داشت که نمیشه تموم تقصیرها رو بر گردن دولت انداخت چون که در بخش منطقه ای رقابتای بسیاری که واسه دولت یازدهم بوجود اومده، محصول روش ارتجاعیه.» این کارشناس سیاست خارجی باور داره: «روش برگشت در منطقه تموم تلاش خود رو در سالای گذشته استفاده کرده تا کشورهای منطقه رو به دشمنی با ایران مجبور کنه و یکی از اصلی ترین وظایف دولت در میدون سیاست خارجی این هستش که در آینده تلاش کنه این راهبردهای ارتجاعی رو خنثی کنه.»

اما به باور فلاحت پیشه بزرگ ترین نقطه ضعف سیاست خارجی دولت یازدهم در بخش روش دیپلماسی دوجانبه رخ میده. اون باور داره: «خیلی از مشکلات کشور در سیاست خارجی از روش روابط و مناسبات دوجانبه قابل برطرف کردن و رجوعه. دولت باید بخشی از انرژی خود رو طبق افزایش مناسبات دو جانبه قرار می داد. مثلا کل مبادلات خارجی بین ایران و عراق به ۶ میلیارد دلار می رسه. در شرایطی که عراق هم مرز با ایرانه، مبادلات تجاری ایران با اتحادیه اروپا ۱۰ برابر این میزانه. دولت باید تلاش کنه تا از فرصت استفاده کنه و

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید