عوامل رضایت شغلی چه تاثیری در کار و کاسبی شرکتا داره؟تعریف دقیقی از رضایت شغلی و مشکلات کارکنان وجود نداره دلیل نبود وجود اینجور تعریفی رضایت نداشتن کامل مدیران از کارکنانه.

عوامل رضایت شغلی

عوامل مختلفی در رضایت کارکنان شرکتا تاثیر میذاره. مدیران هم باید به مسائل زیادی دقت کرده تا کارکنان خود رو خشنود سازند. در این پست به بررسی عوامل نبود رضایت شغلی می پردازیم با پدیده فکر مهتر همراه باشین.

 

تعریف رضایت شغلی

رضایت شغلی در خیلی از فرهنگا به معنی احساس خوشبختی و شادی از کسب و کاره. با این که این تعریف جوهر اصلی رضایت شغلیه اما رضایت شغلی از نظر مردم و کارشناسا دید وسیع تری داره.

عوامل رضایت شغلی عبارتند از؛

محیط کار

همیشه محیط روی کارکنان تاثیر میذاره، رنگ دیوارها، نظم جای، امکانات امنیتی، روشنایی و طراحی و … در شادی و رضایت کارمندان تاثیر میذاره. طبق تحقیقاتی که روی بیشتر کارمندان انجام پذیدفته حدود ۸۴ درست از کارکنان بگو کردن که محیط کار باعث نبود تمرکز اونا روی وظایف و تعبیر ایده ها به شکل آزاد گشته. به طور عامیانه به دفتر خود نگاه کنین جذاب به نظر می رسه؟ اگه جای خسته کننده و بی روح باشه چیجوری می تونین در طراحی اون واسه فرهنگ شرکت خود تغییراتی بسازین. از ابزارهایی جهت استراحت کارکنان و باز شدن روحیه اونا استفاده کنین.

رضایت از حجم کار

اگه کارمند احساس کرد حجم کارش افراطیه، بدون شک این احساس روی رضایت شغلی اش تاثیر میذاره بدیش اینه بیشتر کارکنان در بیشتر کشورهای جهان با تلاش زیادی کار می کنن تا رقابت کار و کاسبی خود رو حفظ کنه اما مدیران به عنوان سرپرست اینجا وظیفه دارن از کارکنان زحمت کش تقدیر به عمل آورد. طبق تحقیقات انجام شده کارکنان الان بیشتر از گذشته کار می کنن اما کار سخت باعث افسردگی و تاثیر روی رضایت شغلی می شه. کارکنان بعد از ۵۰ ساعت کار با کم شدن بهره وری روبرو می شن و کارکنانی که ۷۰ ساعت مشغول کار باشن هیچ گونه بهره وری رو در کار خود ایجاد نمی کنن.

انتظارات کارکنان

کارمند کم توقع یک مشکل واسه شرکت به حساب میاد چون در اول کار بدون هیچ توقعی وارد شرکت شده و بعد با دیدن ارتقاء مقام یا افزایش حقوق همکاران به بحث با مدیر می پردازه این یا باعث اخراج اون می شه و یا باقی موندن اون در همون رتبه، از همون اول استخدام در هر کسب و کاری انتظارات خود رو بگید، غیر ممکنه موسسه ای موفق شه و اون کارمند اهداف یا انتظارات خود رو از همون اول نگفته باشه. از خودتون به عنوان مدیر بپرسید، وظایف کارکنان رو تعیین کردین؟ این یک وظیفه س که با انجام اون خودتون به موفقیت بیشتری دست پیدا میکنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   مشکلات کارآفرینی چه چیزایی هستن!!؟

ساعتای کاری و رضایت کارکنان

بهره وری خوب فقط مختص یک کارمند در شرکت نیس، بلکه شرکت با جفت و جور کارکنان مناسب و ساعتای کاری قانونی هم رضایت شغلی کارکنان رو کسب می کنه هم بهره وری خود رو زیاد می کنه. ساعات کاری اضافه نه تنها در افزایش بهره وری تاثیری نداره بلکه باعث کاهش اون می شه. افزایش رضایت شغلی کارکنان کل شرکت و ارائه خدمات کلی در سطح کیفیت کار نقش داره.

رازهای رابطه عمیق کارکنان

ساخت ارتباطات عمیق با همکاران جهت دشت کردن تجربه یکی از نقاط رضایت شغلی در شرکت هاست. اما اگه همکاری دارین که در کار کمک تون نمی کنه تا راحت تر باشین، این کار اون باعث تمرکز شما روی کار رو بیشتر می کنن. تقسیم مشکلات شخصی و تبادل مشکلات زندگی در محیط کار باعث تقویت رابطه بین همکاران می شه اما رابطه کاری و حل مشکلات کار با کمک تجربیآت افراد با تجربه میزان رضایت شغلی رو زیاد می شه.

پول تنها کافی نیس مثبت اندیش باشین

کارکنان ابزاری که راحتی و خوشبختی رو براشون به ارمغان میاره به منافع مادی بهتر می دونن. شرکتای تجاری در تلاش ان یه سری از امتیازات رو به کارمندان خود ارائه دهند، مثل سالنای ورزشی، زمانی واسه استراحت و … تموم شرایط راحتی باعث مثبت اندیشی در کارکنان می شه. نبود رضایت شغلی کارکنان سالیانه می تونه هزینه های سنگینی واسه شرکتا داشته باشه.

حقوق

موضوع حقوق کارکنان سخت و پیچیده و تحکم شما به عنوان مدیر رو در مراحل ساده کار با مشکل روبرو می سازه. واسه بعضی کارکنان پول مهم نیس اما حقوق می تونه مثل یک حق عادل در مقابل زحمت به کارکنان تعلق گیرد. هر فردی می تونه با کار میانگین زحمت خود رو تخمین بزنه پس طبق زحمتی که میکشن براشون حقوق واریز کنین تا حق کسی ضایع نشه، وقتی کارکنان احساس کنن حقوق شون رو طبق زحمت محاسبه نکردید اشتیاق کار خود رو به اسم عدالت کاری خود از دست میدن. نظریه عدالت در معنی روانشناسی رفتاری تفسیر می کنه که هر اون چه که انجام میدیم و احساس می کنیم باید مقابل اونو به دست بیار. عوامل رضایت شغلی و نظر اشتباه مدیران صفتی که در هر مکانی می تونه باعث رکود با پیشرفت کار شه.

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید