ما بطور روزانه، در کل دنیا شاهد پیشرفت در بخشای تولیدی هستیم. اما متأسفانه در ایران این تغییرات بسیار کنه پیش میره. یکی از نمونه های روشن این، نانوایی ست! نون پختن در کشور ما هنوزم مثل ۳۰-۴۰ سال پیش و سنتی ست. شاید هم بخاطر ذائقه ی ما ایرانیا باشه که با نونای صنعتی و جدید آشنا نیستیم. البته کارشناسا فکر می کنن که نونای سنتی رو هم میشه با ماشین آلات جدید و با کیفیت بهتر و بدون ضایعات تولید کرد.

نهمین نمایشگاه صنعت آرد و نون تهران در حال برگزاری ست و تولیدکنندگان ماشین آلان صنعت نون هم در کنار بقیه بخشای در رابطه مشغول ارائه جدیدترین دستگاههای خود هستن. دستگاههایی که امیده به زودی باعث تحولی در نانواییای کشور و بهترشدن تولیدات اونا شه.

 

۸۰ درصد ماشین آلات کشور مستهلک هستن

سیدمرتضی حسینی، مدیرعامل شرکت گروه صنعتی حسینی که در استان البرز مشغول به تولید شکلای جور واجور ماشین آلات نانوایی و قنادی ست درباره وضعیت نانواییای کشور گفت: درحال حاضر حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد ماشین آلات نانوایی ها  در  کشور مستهلک  هستن  و  لازم  فوری  به  عوض کردن  و  به روزرسانی  دارن.  این  وضعیت  در  حالی ست  که  توان  ماشین سازان  داخلی  بسیار  بالاست  و  تقریباً  از  شرکت های  خارجی  چیزی  کم  ندارن.

اون در جواب به این سوال که پس به چه دلیل نانواییامون با اینجور ماشین آلات قدیمی ای کار می کنن، گفت: بدیش اینه هیچ ارگانی به فکر عوض کردن و نوسازی نانواییا نیس. : کلا نانوایی در کشور ما از شغلای کم درآمد به حساب میاد و به خاطر همین نمیشه از صاحبان نانوایی توقع داشت که واسه نوسازی واحدهای خود دست به کار شن چون توان پرداخت هزینه رو ندارن به خاطر همین باید با تخصیص تسهیلاتی، اونا رو در این کمک کرد. هرچند به نظر این تولید کننده ماشین آلات نانوایی، ظرف دو سه سال آینده خودبه خود تموم نانواییا مجبورن دستگاه های خود رو عوض کردن کنن چون بازده این دستگاه ها بسیار پایین است.

آقای حسینی درباره امتیازات ماشین آلات جدید گفت: دستگاه های فعلی میزان انرژی خیلی بالایی مصرف می کنن و هم اینکه نون کم کیفیت با دورریز زیاد رو به دست مردم میدن. درحالی که ماشین آلات جدید ما مصرف انرژی بسیار پایین تری دارن و هم اینکه به دلیل لازم کمتر به نیروی انسانی و کم شدن دورریزها، هزینه های نانوایی رو تا حد زیادی کاهش میدن و می تونن ظرف مدت کوتاهی باعث سود شن. اون درباره نهمین نمایشگاه فرامرزی صنعت آرد و نون تهران گفت: نمایشگاه بسیار خوب و با استقبال مردم و تولیدکنندگان برگزار شده. اون درباره حضور شرکتای خارجی در این نمایشگاه گفت: به نظر من بازار این شرکتا در ایران سال به سال در حال کاهشه چون تولیدکنندگان داخلی در حال پیشرفت هستن و ما دیگه احتیاجی به واردات ماشین آلات از کشورهای خارجی نداریم.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   شوخ طبعی و امتیازات اون در کار و کاسبی، سلامت روحی و جسمی

 

 ۲ هزار میلیارد تومن ضایعات نون در کشور

 

دکتر علی قنبری در حاشیه بازدید از این نمایشگاه در جمع خبرنگاران درباره ضایعات نون در کشور گفت: رقم مربوط به ضایعات نون کشور هرساله ۲ هزار میلیارد تومنه که واسه کاهش ضایعات باید در مورد ارتقای ماشین آلات پخت نون، ارتقای کیفیت مواد ساده مورد استفاده در نون و بالا بردن سطح آموزشی نانوایان اقدام کنیم. اون در عین حال از تشکیل کمیته ارتقای کیفیت و سلامت آرد و نون به وسیله شرکت بازرگانی دولتی ایران با مشارکت بخش خصوصی در سال جاری خبر داد و گفت: برنامه اصلی ما در این کمیته، سرمایه گذاری واسه ارتقای سطح آموزش نیروهای انسانی واسه افزایش کیفیت آرد و نون کشوره. محمدرضا کوچیک زاده، عضو اتحادیه نانوایان استان اصفهان، درباره قیمت نون در کشور گفت: الان خیلی از نانوایی ها آزادپز هستن و پیش بینی می شه تا یه سال آینده همه نانواییا آزادپز شن. اون درباره کیفیت نون هم گفت: یکی از عوامل تعیین کننده کیفیت نون، دستگاه های پخت اینه که وضعیت مطلوبی نداره. : نانوایی ذاتا کم درآمده. به خاطر همین باید تجهیز و نوسازی اون با تسهیلات صورت بگیره. : بدیش اینه تا الان تسهیلاتی که مورد استقبال نانواییا قرار بگیره در اختیار اونا گذاشته نشده.

 

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید