فرهنگ سازمانی

اگه در حال کشف این موضوع هستید که بدونین فرهنگِ سازمانی تون چیجوریه، با جواب دادن به سوالایی که در این پست قرار دادیم شروع کنین.
وقتی حرف از فرهنگ سازمانی پیش میاد؛ گفتنیای زیادی درباره اینکه چی شرکتا رو به “بهترین شدن” تبدیل می کنه ساخته میشه.
اما واژه هایی مثل درگیر کردن کارکنان، باز بودن به روی تغییر و … رو چیجوری می خواین به فرهنگ رویایی که تو ذهن تون جای داره اضافه کنین؟
می تونه خیلی راحت این کار باشه که نگاهی به دور و بر خود (داخل سازمان) بندازین و بعد چند سوال رو راست از خودتون بپرسید.
واسه اینکه درک کنین فرهنگ سازمانی شما می تونه تبدیل به چی شه  نیاز دارین که همین حالا به آزمایش اون بدین.
در این پست ۵ سوال اصلی رو گذاشته ایم تا از خودتون بپرسید و پاسخای رو راست ارائه بدین.

 

۱- واسه کسائی که در دفتر شما کار می کنن اونجا چیجوری به نظر میاد؟

به دور و بر محیط کاری (فیزیکی) خود نگاه کنین و فکر کنین که در کارکنان چه تاثیری داره؟ با کابینا و اتاقا مملوه یا همه در یک فضای باز باهم کار می کنن؟
فضای کاری که در اختیار کارکنان قرار دادین وسیله لازم واسه بهره وری رو در اونا ایجاد می کنه؟

۲- فرایند استخدام در سازمان شما چیجوریه؟

کارکنان، اولین محل بیرون اومدن آب زیر زمینی ی سازمان شما رو در همون فرایند استخدام میبینن. شما باید ببینین که فرایند استخدام در کارکنان بالقوه احساس خوبی رو درباره شرکت ایجاد می کنه؟ واسه جواب دادن به این سوال، از دریچه ی نگاه کارکنان بالقوه به موضوع نگاه کنین. ببینین درباره فرهنگ سازمان و کارایی که قراره بکنن احساس خوبی رو تجربه می کنن یا نه!

 

۳- تکنولوژی در سازمان شما چه نقشی داره؟

سازمانی رو درنظر بگیرین که واسه ساخت محیطی دیجیتالی از تکنولوژیای زیاد (برابر با فرهنگ سازمانی موردانتظار شما) استفاده می کنه. سوالی که اینجا ساخته میشه اینطوریه: کارکنان وسیله تکنولوژیکی لازم واسه رشد رو دارن؟
شرکتایی با فرهنگای سازمانی قوی، تمایل دارن که تکنولوژی رو وارد همه حولوحوش زندگی کاری خود بکنن. استفاده از تکنولوژیای جدید به کارکنان و مشتریان نشون میده که شرکت شما به طرف آینده فعالیت داره.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   تغییرات سریع فردی : شکستن عادتای بد

 

۴- شرکت شما چه مزیتی داره؟

همه ما درباره بخش تفریحی- تفننی دفاتر در شرکتایی مثل گوگل شنیده ایم که امتیازات بسیار خوبی واسه کارکنان درنظر گرفته تا در افزایش روحیه و روابط شون نقش موثری رو بسازه.
قرار نیس همه شرکتا امتیازات برابری رو به کارکنان پیشنهاد دهند. اما همه اونا باید فکر کنن که چی واسه کارکنان شون باارزش تره. امتیازات می تونه خیلی راحت خرید بستنی یا ساندویچ رایگان در هر هفته، مجهز شدن به دستگاه های تناسب اندام و یا جفت و جور کردن تعطیلات اضافی باشه.
کارکنان رو در نوع فایدهایی که میخوان درگیر کنین و بدونین که چی تجربه کاری اونا رو باحال تر کرده و به اونا کمک می کنه تا در سازمان احساس مهم بودن کنن.

 

۵- رفت و امد انسانی در سازمان شما به چه شکلی ست؟

اگه ایده ای در سر داشته باشین می تونین خیلی راحت اونو با کسی در بین بذارین؟ از ترس گفتن/ نگفتن چیزی در داخل خود احساس ناجوری رو تجربه کردین؟ شاید هم از شدت هیجان به وجد اومدید.
فرهنگ سازمانی در هر مجموعه ای به شکل متفاوتی به نظر میاد. اما لازمه که با خودتون رو راست باشین.
در دنیایی که کارکنان نیاز دارن احساس قدرت و مهم بودن رو تجربه کنن شرکتا با فرهنگای سازمانی قوی در مقابل بقیه قدم علم کرده و می تونن به موفقیتای بیش تری برسن.

[تعداد: ۴    میانگین: ۵/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید