به تشکیل و برگزاری رویدادهای تیم سازی در محل کار خود علاقه دارین؟

احتیاجی نیس که حتما هزینه های زیادی رو صرف اون کنین و یا تصور پیچیده ای رو تو ذهن خود بوجود بیارین. شما فقط باید فرصتای ساختاریافته ای رو واسه کارکنان بسازین تا به رفت و اومد بدن. شما می تونین فعالیتای تیم سازی خود رو در محل کار واسه کارکنان تون یا در جامعه ی محلی خود جدول بندی کنین. امروز به چند مورد از این فعالیتا می پردازیم. همراه باشین.

 

فعالیتای تیم سازی

۱- تشکیل گروه های تیم سازی و مباحث روزانه در وعده غذایی

وعده غذایی ناهار رو واسه کل شرکت؛ بخشی از آن یا تیم خاص درنظر بگیرین. کارکنان رو واسه بخشای جور واجور گروهی تعیین کرده و از اول تا انتهای اونو با پرسیدن سوالات مربوط به شغل برگزار کنین.

یک راه اصلاح کننده واسه جدا کارکنان (بدون درنظر گرفتن اینکه کی در کدوم گروه جای داره) اینه که شماره ها رو زیر ظرف غذای اونا بذارین. یعنی به طور مثال هر کارمندی که عدد ۱ رو در زیر بشقابش داشته باشه ناهار خود رو ورداشته و به طرف کتابخونه یا اتاق کنفرانس B راهی شه.

۲- نگاه کردن به نحوه ی کار دیگه کارمندان

طوری برنامه ریزی کنین که کارکنان روزی رو در ساعت مشخص به ملاقات یک بخش دیگه از سازمان شما اختصاص دهند. نکته ای که همیشه باید به خاطر بسپارین اینه که کارکنان همیشه نسبت به کارایی که دیگهِ کارکنان انجام میدن کنجکاوند! علایق اونا رو ارضا کرده و کارکنان رو به همه اعضای گروه های جدید معرفی کنین.

فرصت تماشای یک بخش دیگه سازمان به کارکنان این اجازه رو میده تا در تیم سازی شرکت کرده و همکاریای دوطرفه بین دو بخش رو زیاد کنن. همینطور این امکان رو میده تا راه حرفه ای بقیه رو کشف کنن.

۳- ایجاد گروه های مشاوره ای

مشاوره و نظارت یک بر یک، (یعنی مشاوره اعضا با همدیگه) واسه کارکنان مهم بوده و همیشه به هنگام اضافه شدن کارمند جدید به سازمان پیشنهاد می شه. اما مشاوره و نظارت گروه به وسیله یک شخص ارشد مثل مدیر بخش شانس و فرصت دیگری رو واسه تیم ایجاد می کنه. کارکنان مهارتای نوین و راههای دیگری رو از ارتباطات بیش تر با بقیه کارکنان بدست میارن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   بهترین روش استفاده از چای سبز در کاهش وزن

نوع دیگه از این مشاوره ی گروهی زمانی ست که یکی از اعضا مهارت خاصی رو دارا باشه و عضو دیگری در تلاش واسه یادگیری اون مهارت ها بربیاد. در اینجور حالتی، کارمند ماهر می تونه بقیه گروه کارمندان رو واسه کسب این مهارت ها نظارت کنه که دقیقاً تاثیر مستقیم بر تیم سازی هم داره.

۴- جفت و جور کردن جلسات تناسب اندام و ورزش

در کنار فعالیتای سرگرم کننده می تونین واسه کارکنان خود جلسات آمادگی جسمی و تناسب اندام رو در محل کار درنظر بگیرین. آگاه هستیم که بعضی از مواردی که در این مطلب گذاشته می شه شاید قابل اجرا در موقعیت شرکت و سازمان ما نباشه اما واسه ایده گرفتن از قیدکردن اونا جلوگیری نکرده ایم. مثلا شما می تونین جلسات آمادگی جسمی رو طبق جنسیت کارکنان یا ساعات کاری جدا کنین.

فعالیتایی مثل جلسات مراقبت از وزن به شکل هفتگی، کلاسای یوگا و تمرینای گروهی می تونه فرصتای تیمی رو واسه کارکنان زیاد کنه.

بعضی از شرکتا، دوی ۳ تا ۵ کیلومتری یا پیاده روی در ساعات آخر کاری به شکل هفتگی در برنامه خود دارن. کارکنان باهم قدم زده و یا در فضای سبز مشخص واسه شرکت می دوند.

۵- برگزاری کلاس و رویدادهای اصلاح کننده واسه کارکنان و خونواده هاشون

می تونین کلاسای اصلاح کننده و سرگرم کننده ای رو برگزار کنین که واسه کارکنان و حتی خونواده هاشون هم جذاب باشه. این کلاسا رو می تونین واسه بعد از ساعات کاری و یا آخر هفته ها درنظر بگیرین. بعضی از این جور فعالیتا در شرکتا بسیار موفق عمل کردن. موضوع کلاسا می تونه تهیه پنیر خونگی ، آشپزی و .. باشه. فقط اون دسته از فعالیتایی مدنظره که هرکسی در ساعات آزاد خود بدون پرداخته هزینه ای تمایل به انجام اونا داره.

 

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید