دورکاری کارمندان

طبق پژوهشای علمی، انعطاف پذیری بهره وری رو زیاد می کنه و از استرس کم می کنه. در ده های جور واجور، کارفرمایان نظرات مختلفی درباره دورکاری داشتن. بعضی اونو راهی واسه افزایش رضایت کارمندان می دونستن که درنتیجه خوشحال تر و موثرتر هستن . اما دیگه کارفرمایان اونو یکی از ایده های طلایی احمقانه می دونستن، نظریه ای که درابتدا به نظر موثر بود ولی در آخر باعث نبود تمرکز در کار و یافته های کاری ضعیف شد.

ولی به نظر من حقیقت بین این دو نظریه پنهونه. به جای هدفی حتما ویا صفر، من از ترکیبی از شکلای جور واجور عوامل دو نظریه در شرکت خودم استفاده کردم : کارمندان چهارروز در هفته رو به شرکت بین ولی اگه بخوان می تونن روزهای جمعه از خونه وظایف کاریشون رو بکنن.

میتونم تصور کنم که چیجوری بیشتر مدیران از اینکه به کارمندان خود اطمینان کنن ترس دارن . درحالیکه راه حل طبق نوع کار و صنعتی که در اون فعالند و عوامل محیطی روشنه. اینجا پنج دلیلی که یه روز در هفته و یا هر دوروز یه بار ، دورکاری می تونه باعث رشد یک شرکت یا سازمان شه رو میگیم:

رضایت کارمندان

واسه روشن شدن موضوع بهتره بدونین مدل اداری ۹به ۵ مثل دیسکای فلاپی از رده بیرون ان. بیشتر مردم از محیط رسمی و غیر قابل انعطاف فراری هستن و بدنبال برنامه هایی غیر رسمی و راحت تر هستن، حتی اگه مقدار حقوق دریافتی شون کمتر باشه. طبق یک رای گیری از Global Workplace Analytics به نظر میرسه که از ۱۵۰۰ نفر کارمند شاغل حرفه ای مشخص شده که ۳۷ درصد از اونا حاضرن ۱۰ درصد درآمدشون رو از دست بدن تا از خونه کار کنن. درحدود ۳۶ درصد حاضرن به جای افزایش حقوق از خونه کاراشون رو بکنن.

تاثیر محیطی

جدا از افزایش میزان علاقه مدیران به کارکردن کارمندان از خونه ، این جابجایی محیط کاری بر محیط زیست هم اثر میذاره . به طور خیلی از افزایش آلایندهای کربنی کم می کنه چون دیگه نیاز نیس کارمندان به جلسات بیان و می تونن از اتاق نشیمن خود در جلسات حضور داشته باشن.
این استدلال به طور کمی هم بیان شده: یک راه و روش نوین مسئولیت در قبال محیط زیست ، یه برنامه درحال گسترش که در سال ۲۰۰۷ به وسیله Sun Microsystems قبول کرد شد و نشون داد که ۳۲۰۰۰ تن گاز Co2 کمتر به اتمسفر منتشر شده چون کارمندان کمتر به محل کار خود رفته ان.
حتی قبل از اجرای گسترده برنامه هایی مثل اسکایپ و Slack ، محیطای کاری مثل Sun Microsystems با ۲۴۰۰۰ کارمند اجازه کار از راه دور رو دادن. از روش این برنامه کاری باز Sun Microsystems به تموم کارکنان اجازه کار از خونه رو داده چه بصورت پاره وقت چه تموم وقت.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   تبلیغ آمازون باعث انتقاد شهردار نیویورک شد !

کاهش استرس

شما لایق این هستید که بدون هیچ استرسی کار کنین . هیچ استرسی . بعضی وقتا مواقع شما نمی تونین هیچ کمکی انجام بدین اما به گفته جس مک کارتنی که در اول ذکر شد رو به یاد بسپارین. بر کسی پنهون نیس که استرس محیط کاری مشکلی اساسیه و طبق تحقیقات انجام شده در سال گذشته به وسیله محققان دانشگاه استنفورد و هاروارد مشخص شده که استرس محیط کاری یه اندازه استنشاق دود مضره.
پس شاید دور کاری خود یک راه حله. با کم کردن رفت و آمدا و نگرانیای به دلیل حضور فیزیکی در محل کار، یه روز کاری از خونه یه روز در هفته و یا هر دو هفته یه بار می تونه بسیار به درد بخور باشه.
احتیاجی به گفتن نیس که نزدیک بودن به اعضای خونواده موجب احساس راحتی و آرامش بیشتری می شه. بله درسته ، کار کردن از خونه با وجود عوامل زیادی که واسه پرت شدن حواس ایجاد می کنه تا اندازه ای نیاز به اراده داره . اما حس راحتی و آرامش بودن در خونه میتونه به کاهش استرس کمک کنه و این واسه هر کسی خوبه.

شگرد اجرا

وقتی در یک مصاحبه کاری به افراد گفتم که روزهای جمعه از خونه کارا رو انجام میدیم از خوشحالی چشماشون درخشید. موضوع اینه که مردم جدا از اینکه علایقشان همه دارای زندگیهای مخصوص به خود هستن. چه در زندگی مسئولیت بچه داشته باشن یا مراسما و آیینای مذهبی و یا چیزای دیگه ای به جز اینا به هر حال آرامش و انعطاف کار از منزل واسه همه خوشاینده.
و درآخر اینکه بهترین کارمندان اونایی هستن که از یک تعادل و هماهنگی در تموم جنبه های زندگی استفاده میکردن. به افراد بذار یه روز رو از خونه کار کنن تا ابزاری قوی واسه افزایش استعداد و جذب قدرتای فکری در اختیار داشته باشن.
این دلیلیه که به چه دلیل بهترین و بزرگترین شرکتای بخش تکنولوژی از این تکنیک واسه کارمندان استفاده می کنن.
درسته که مقدار زیاد انعطاف عالی نیس و باید در این شرایط مقدار بیشتری روی کارمندان نظارت داشت ولی یه روز دورکاری در هفته یا هر دو هفته یه بار بهترین اتفاقیه که می تونین واسه اعضای تیم کاریتون جفت و جور کنین. امتحان کنین و نتیجه رو ببینین.

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید