فواید سوال پرسیدن چیه؟

پرسیدن سوال درست، بجای اینکه به اونا بگیم چه کاری باید بکنن باعث موفقیت شده و حتی افراد رو به طرف اون هدایت می کنه. سوالات، باعث می شن که مردم خودشون به پاسخا برسن. سیستم سوال، استادان و مربیان ورزشکاران نخبه و بیشتر پزشکان استفاده می شد. این سیستم واسه کشف کردن نحوه ی تفکر فردی و مشکلات ذهنی اونا کمک می کرد. بعد این مربیان، با اعمال ذهنیتای ویژه موفقیت اونا رو رقم می زدن.

فلسفه ی سوال پرسیدن بسیار ساده س!: پرسیدن سوالات درست، پاسخایی رو به مردم میده که واسه پیش رفتن در زندگی به اون نیاز دارن. اینجا، نیاز هست تا به رویاهای خود بصورت کاربردی نگاه کنین. ، رویاهای ما مشکلاتی هستن که ما باید راهکارشان رو یاد بگیریم. رؤیاها “رؤیا” نام گذاری شدن چون- چیزایی هستن که از هر چی در همین لحظه داریم بهترند. و واسه رسیدن به چیزایی که بهتره، باید به پیدا کردن راهکارهای جدید بدیم:

ما، باید که راه های جدیدی رو واسه فکر کردن یاد بگیریم.

 

اینجا فواید سوال پرسیدن رو باهم مطالعه می کنیم. از همین امروز، سوال پرسیدن رو تمرین کنین.

۱- از روش سوال پرسیدن، زندگی رو بهتر درک می کنیم

از دید علمی ثابت شده که ما از روش سوال پرسیدن، به دانشایی درباره “زندگی” دست پیدا میکنیم. کودکان بطور ذاتی و طبیعی با دیدن، امتحان کردن و پرسیدنِ “به چه دلیل”، به یادگیری درباره جهان دور و بر شون دست پیدا می کنن. از روش پرسیدن سوال، کودکان روابط دلیل و معلول و مهم تر از آن، معانی واژه ها رو یاد می گیره.

۲- هرچه سوالات بیش تری بپرسیم، به پاسخای بهتری دست پیدا میکنیم

بدیش اینه، بخاطر سن و مسئولیتا سوال پرسیدن متوقف می شه و ما فقط به تعداد معدودی که قبلاً یاد گرفتیم تکیه می کنیم. و در لحظاتی که دانسته های موجود به کار نیاد، احساس بدی رو تجربه می کنیم. هر زمانی که با یک مانع روبرو شیم، مغز ما به طرف سریع ترین الگویی که می تونه از بین تجربهامون پیدا کنه و مشابه شرایط فعلی پیش اومده میره. به همین دلیله که بعضی وقتا، واکنشای غیرمنطقی از ما سر می زنه. ما به مغز خود زمان نمی دیم تا به راه حل بهتری برسه. هرچه اطلاعات و تجربه های بیش تری داشته باشیم آپشنای بیش تری واسه حل مشکلات مون داریم.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   خانوما در کار و کاسبی موفق تر از آقایان هستن؟

۳- کیفیت زندگی ما، وابسته به سوالاتی ست که می پرسیم

کیفیت زندگی ما مستقیماً به کیفیت افکار ما ربط داره. در مقابل، کیفیت افکار ما، به وسیله کیفیت سوالات مون مشخص می شه.

۴- سوال پرسیدن، شما رو گشاده رو می کنه

فرمای سوالی، الگوهای جدید تو ذهن هستن. هرچه الگوهای بیش تری تشکیل شن، انعطاف پذیری بیش تری ساخته میشه. با این انعطاف پذیری، بجای بازگشت الگوهای قدیمی، میشه به اطلاعاتی که از گذشته در مغز ذخیره شدن دسترسی پیدا کرد.

۵- سوال پرسیدن شما رو عاقل تر می کنه

وقتی بخاطر انعطاف پذیری مغز، گشاده تر شدید، در خیلی از دیدگاه های جور واجور باهوش تر شده و در تصمیمات خود کم تر جانبداری می کنین.

۶- پرسیدن سوالات درست، خوشبختی رو به همراه میاره

همه ما احساس صلح و آرامش رو تجربه کردیم، اما خیلی از ما حتی واسه یک دقیقه هم به این فکر نکرده ایم که این احساسات چیجوری ایجاد می شن. وقتی که سرگرم فکر کردن به این سوال عمیق باشیم، درمی پیدا کنیم که چیجوری بیشتر بتونیم این حس آرامش رو به دست بیاریم. می فهمیم که این خودِ ما هستیم که احساسات خودمون رو ایجاد می کنیم و اونا بصورت اتفاقی رخ نمی دن!

با پرسیدن سوالات ساده اما عمیق از خودتون، شروع کنین:

خوشبختی واسه من چه مفهومی داره؟

میشه مشکل بزرگی داشت در عین حال، احساس خوبی رو تجربه کرد؟

من بطور روزانه کارایی رو واسه رسیدن به رویاهایم انجام میدم؟

بعد به پرسیدن سوالات سخت تر از خودتون بدین:

مهم ترین چیز واسه من در زندگی چیه؟

چیجوری باید واسه رسیدن به اون کار کنم؟

هرچه سوالات بیش تری رو در دفعات بیش تری از خودمون بپرسیم، راحت تر میتونیم خودمون رو قبول کرده و واسه تغییر زندگی مون به سطح بهتر اقدام کنیم.

 

[تعداد: ۱۳    میانگین: ۳.۵/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید