قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اثر اجرای برجام بر قیمت جنسای مصرفی رو توضیح داد.

خیلی از مردم توقع دارن با برچیده شدن تحریما، هرچه سریع تر اثر این اتفاق و اجرایی شدن برجام رو در وضعیت رفاهی خود احساس کنن و حتی بعضی توقع دارن فقط با اجرای برجام جنسای مصرفی به سرعت ارزون شن، اما قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت باور داره: «اگه بتونیم منابع خارجی رو وارد کشور کنیم، از سرمایه گذاری خارجی در داخل استفاده کنیم، منابع ایرانیان داخل و بیرون کشور رو به بخش تولید بیاریم، با افزایش تولید و کاهش هزینه ها میتونیم امیدوار باشیم که قیمتا پایین بیان.»

مجتبی خسروتاج، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت و معاون پیشرفت بازرگانی داخلی گفت: نظام عرضه و درخواست در تعیین قیمتا تعیین کننده س. امروز ما از نظر عرضه کمبودی نداریم، ولی اگه قدرت خرید یا درخواست پایین باشه، قیمت پایین نمیاد. ما در خیلی از شکلای جور واجور مازاد عرضه داریم، ولی چون این شکلای جور واجور در حد قیمت تموم شده عرضه می شن، امکان اینکه واحد تولیدی یا مغازه قیمت رو پایین تر بیارن وجود نداره.

: از طرف دیگه هم چون قدرت خرید مردم در بخش درخواست ثابت و الان پایینه، کالا در مغازه می مونَد، اما پیش بینی اینه که در آینده با کم شدن هزینه های بانکی، قیمت تموم شده بعضی شکلای جور واجور وارداتی ما کمتر شه. البته الان ارزانی بعضی جنسا به دلیل فضای فرامرزی قیمت هاست؛ قیمت نفت و انرژی پایین اومده و این موضوع روی قیمت اجناس هم اثر گذاشته. امروز فولاد وارداتی به مراتب ارزون تر از قبله یا قیمت بعضی مواد وارداتی متکی به انرژی مثل اجناس پتروشیمی یا اجناس پلاستیکی بسیار پایین تر از گذشته س. پس باید دید در سبد جنسای مصرفی مردم چقدر جنسای وارداتی و چقدر جنسای تولید داخل سهم دارن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   از کجا بدونیم که کسب وکار به مدیر شبکه های اجتماعی لازم داره؟

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تجارت گفت: قیمت جنسای تولید داخل رو در صورتی میتونیم پایین بیاریم که هزینه های تولید پایین بیاد. بخشی از هزینه های تولید به هزینه های بانکی مربوط میشه. واسه اینکه هزینه های بانکی پایین بیاد باید میزان بهره یا میزان سود پایین بیاد. پایین اومدن میزان سود هم به این موضوع مربوط میشه که چقدر بتونیم نقدینگی رو افزایش دهیم تا قدرت نقدینگی بانکا بالا برود و بتونن با سود پایین تری تسهیلات ارائه کنن. پس اینا همه در یک سیستم بسیار در رابطه از همدیگه اثر قبول می کنن. یعنی اگه بتونیم منابع خارجی رو وارد کشور کنیم، از سرمایه گذاری خارجی در داخل استفاده کنیم، منابع ایرانیان داخل و بیرون کشور رو به بخش تولید بیاریم، با افزایش تولید و کاهش هزینه ها میتونیم امیدوار باشیم که قیمتا پایین بیان.

معاون پیشرفت بازرگانی داخلی در جواب به این سؤال که در این صورت قیمت چه کالاهایی ممکنه پایین بیاد؟ گفت: تشخیص اینکه کدوم جنسا می تونن مشمول این مراحل شن، کار سختیه ولی کلا قیمت همه جنسا متأثر از سود بانکی، هزینه های بانکی و هزینه های معاملاتی هستن. در این بخش نباید نگرانی ما قیمت جنسا باشه، بلکه باید نگرانی ما این باشه که چیجوری میتونیم زمینه های سرمایه گذاری و تولید رو پیشرفت بدیم، با استفاده از این زمینه های سرمایه گذاری و تولید، اشتغال رو افزایش دهیم، اشتغال بیشتر قدرت خرید بیشتر بسازه و با قدرت خرید بیشتر بتونیم زمینه های خرید کالا رو جفت و جور کنیم. چیزی که با اجرایی شدن برجام میتونیم انتظارش رو داشته باشیم، شکوفایی در اقتصاد از محل سرمایه گذاری و تولید بیشتر، بالا بردن اشتغال و ایجاد درآمد بیشتر واسه خونواده هاس.

 

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید