نقش شبکه های اجتماعی در استخدام افراد

“من سابقه داوطلب کار رو در فیسبوک و گوگل بررسی کردم. اون گزینه بسیار خوبی به نظر می رسه!”

این جمله شاید واسه بعضی از ما آشنا باشه و شاید واسه بعضی هم در آینده ای نزدیک پیش بیاد. چیزی که مسلمه وابستگیِ هرچه بیش تر به اینترنت و شبکه های اجتماعی ست. کشف کردن حضور کاندیدای شغل در شبکه های اجتماعی می تونه بخش مهمی از فرایند استخدام رو شامل شه.

فعالیتای آنلاین و قابل مشاهده ی کارکنان یک شرکت تاثیر زیادی رو در اعتبار اون کار و کاسبی داره.

“دنبال کردن” همه چیزی ست که شما باید درباره جستجوی فعالیتای اجتماعی داوطلب کار بدونین و بررسی سابقه کار به روش سنتی هم جزو مواردی ست که به وسیله کارشناسا به هنگام استخدام صورت میگیره.

پروفایل شبکه های اجتماعی کاندیداهای شغل رو مهم بدونیمش؟

مشاهده ی پروفایل شبکه های اجتماعی داوطلبان کار، یک راه سریع واسه باخبر شدن از فعالیتای آنلاین اونه اما موضوع اینجاست که همه واقعیتا و اطلاعات با ارزشی رو که شما باید واسه حفاظت از سازمان تون درباره فرد بدونین رو رو نمی سازه. با جستجو در این شبکه ها شما می تونین نوع زبون و لحنی رو که در دنیای آنلاین استفاده می کنه بشناسین، مخاطبان اون و تصاویری رو که در پروفایلش به کار می بره رو دریابید.

چیزایی که نمی دونین و این شبکه ها در اختیارتون قرار نمی ده اینه که این فرد سابقه خشونت، رفتار تهاجمی داشته یا نه! در گذشته متهم جنایات شده؟ این فرد که کاندیدای شغل و جویای کاره، در گذشته رفتار غیراخلاقی از خود بروز داده؟ این فرد بطور پیوسته و طولانی در مدیریت بدهیای شخصی و ارتباطات کاری اش به مشکل برمی خورد؟!

اینا دقیقاً عواملی هستن که واسه کار و کاسبی اهمیت بیش تری دارن و در مقابل نمیشه جواب اونا رو با جستجو در دنیای آنلاین و شبکه های اجتماعی پیدا کرد.

یکی دیگه از عوامل بسیار لازم و مهم که وقتی شرکتا شبکه های اجتماعی و دنیای آنلاین رو واسه بررسی و بررسی سابقه فرد داوطلبِ کار جستجو می کنن ندیده می گیرن اینه که بدونن ” اطلاعات آزاد، همیشه قابل اعتماد نیستن!”

ما صفحات پروفایل Fake (فِیک) در شبکه های اجتماعی داریم. یعنی به وسیله خود همون شخصی که نام گرفته اداره نمی شه و یک صفحه ای ً پوچه. شاید شخص دیگری به نام اون صفحه ای رو ایجاد کرده و با نام اون فعالیت کنه و اطلاعات اشتباهی رو از آن بگه. چه بسا، فقطً جهت تخریب اون (شخص اصلی) این صفحه رو ایجاد کرده باشه. پس، خیلی با اهمیته که شما بتونین صفحه رسمی و اصلی فرد داوطلب رو در شبکه های اجتماعی پیدا کنین و مورد بررسی بذارین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   تکنیک فروش: مشتری باید به تعداد موردنیاز خرید فکر کنه نه قصد داشتن خرید!

دوری از هر گونه خطر در جستجوهای آنلاین

قبل اینکه کارفرمایان به طرف اینترنت واسه استخدام و یا اخراج کردن پیش برن خیلی با اهمیته که شرکتا، خطر این کارا رو گردن بگیرن. رزومها، فرمای درخواست کار و بقیه فایلا و اسناد قبل از استخدام شامل فاکتورهایی مثل سن، مذهب و نژاد نیستن. در حالیکه شبکه های اجتماعی آنلاین معمولاً اینجور گزینه هایی رو دارن. نتیجه این مورد اینه که، هر تصمیمی که با مشاهده ی پروفایل افراد در شبکه های اجتماعی در پیش گرفتن شه، قابل ردیابی بوده و سوال حقوقی ساخته میشه. بهترین راه واسه دوری از اینطور ادعاها که پس ی تصمیمای استخدامی شما انجام شده اینه که همه غربالگریای تون رو درباره پیش زمینه فرد، در دستان کارشناسا این کار بذارین.

شخص سوم، می تونه گزارشایی کامل از رفتار شما رو طبق طیف زیادی پارامترهای جستجو در اختیار بذاره. اونا در اقدامات قانونی سازمان شما رو تحت خطر قرار نمی دن. از این جهت باید خیال راحت ای داشته باشین.

آخر این حرفا اینه که به شما پیشنهاد دهیم اگه قراره درباره فعالیتای اجتماعی آنلاین شخص کاندیدا خبردار شین، بهترین و امن ترین راه واسه انجام اون، جمع آوری اطلاعات از روش قانونی و داشتن مجوزه.

اهمیت بررسیای جنایی کاندیدای شغل

یک بررسی کامل و حرفه ای از پیش زمینه های داوطلبِ کار، باید شامل گذشته جرم و جنایات اون هم باشه که با ذکر آدرسا و محل و موقعیت اونا ایجاد شده. این یکی از مهم ترین عنصرهای تلاش شماس که دلایل ثبت و ضبط شده ی جرم، رفتارای غیراخلاقی رو می خواد و ویژگیایی رو داراس که واسه محیط کاری امن شما مناسب به نظر نمی رسه.

[تعداد: ۸    میانگین: ۴.۶/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید