مدیران زن

شمار مدیران زن که مدیریت شرکتای بزرگ و قوی رو برعهده دارن، کم نیس.  از این گذشته فهرست زنانی که رئیس جمهورند یا در کابینه کشورهای اصلی خود وزیران تأثیرگذاری هستن ، رو نمیشه ندیده گرفت.
در این گزارش به تعدادی از مدیران زن قوی دنیا اشاره شده که به طور عادی در فهرست قدرتمندترین زنان جهان دیده می شن.

جینی رامتی، مدیرعامل آی بی ام

جینی رامتی، متولد جولای سال ١٩۵٧، در سال ١٩٧٩ از مدرسه مهندسی و علوم کاربردی رابرت آر.مک کورمک در دانشگاه نورث وسترن با مدرک کارشناسی در علوم کامپیوتر و مهندسی برق فارغ التحصیل شد.

رامتی پس از فارغ التحصیلی واسه کار به مؤسسه جنرال موتورز رفت و در سال ١٩٨١، به عنوان مهندس سیستما، به دفتر دیترویت شرکت آی بی ام و در سال ١٩٩١ به گروه مشاور آی بی ام پیوست. رامتی در سال ٢٠٠٩ معاون ارشد و مجری گروه فروش، بازاریابی و راه حل شد. رامتی با واردکردن شرکت در پردازش ابری و کسب وکارای بررسی محور، سهمی اساسی در راه حل رشد و جلو رفتن آی بی ام داشت.

مری بارها، مدیراجرائی جنرال موتورز

«مری بارها»، کارآفرین و مدیر ارشد اجرائی آمریکاییه که الان به عنوان مدیرعامل اجرائی شرکت جنرال موتورز فعالیت می کنه. اون در ٢۴ دسامبر ١٩۶١ در آمریکا به دنیا اومد. بارها اولین زنیه که تا الان به ریاست یکی از خودروسازان اصلی منصوب شده است. اون مدرک کارشناسی اش رو از انستیتوی جنرال موتورز گرفت. بعد در سال ۱۹۸۸ با بورسیه شرکت جنرال موتورز، وارد دانشگاه استنفورد و در ۱۹۹۰ در رشته ام بی ای فارغ التحصیل شد. مری بارها در ماه ژانویه ۲۰۱۴ از طرف هیأت مدیره جنرال موتورز، به ریاست این شرکت انتخاب و جانشین دنیل آکرسون شد. اون در سال ۲۰۱۳ از طرف مجله فوربس در فهرست قدرتمندترین زنان جهان، در رتبه ۳۵ قرار گرفت.

«ایندیرا نویی»، کارآفرین، بازرگان و مدیر ارشد اجرائی آمریکایی- هندی تباره که الان به عنوان مدیرعامل اجرائی و رئیس هیأت مدیره شرکت پپسی کو فعالیت می کنه. اون در ۲۸ اکتبر ۱۹۵۶ به دنیا اومده.

نویی در سال ۲۰۱۳ در رتبه ۱۳ از فهرست قدرتمندترین زنان جهان نشریه فوربس قرار گرفت. اون سابقه مدیریت در شرکتای معتبری مثل جانسون و جانسون، بوز آلن همیلتون، گروه مشاوره بوستون، موتورولا و گروه آب ب رو در کارنامه خود داره.

 

ماریسا مایر متولد ٣٠ می ١٩٧۵، مدیرعامل یاهوه. اون فارغ التحصیل رشته هوش مصنوعی از دانشگاه استنفورد آمریکاست. مایر در سال ١٩٩٩ به عنوان بیستمین کارمند گوگل، جذب این شرکت شد. اون در سالای همکاری با گوگل، در طرفای مختلفی مثل مهندس، طراح، مدیر تولید و مدیر اجرائی کار کرد و بعد نقشای کلیدی تر مثل مسئولیت موتور جست وجوی گوگل، گوگل مپ، گوگل بوک و جی میل به اون داده شد. مایر این چند سال رو صرف هدایت گروهی کرد که مسئول تنظیم فعالیتای موتور جست وجوی گوگل بودن و حتی در بخش طراحی آیکونای موتور جست وجوی گوگل و صفحات وابسته به این شرکت نقش آفرینی کرده بود. مایر کنترل یاهو رو در شرایطی در دست گرفت که این شرکت شرایط خوبی نداشت و به عنوان گرون ترین مدیرعامل در صنعت آ ی تی دنیا معرفی شد. اون از جولای سال ٢٠١٢ میلادی کار خود رو در یاهو شروع کرد و حقوق پایه هرساله اش برابر با یک میلیون دلار اعلام شد که تا سقف ٢٠٠ درصدی هم می تونه کارانه بگیره.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   درس بازاریابی از استیو جابز واسه بازاریابان (۱)

مگ ویتمن رو میشه یک فعال اقتصادی و هم اینکه سیاست مداری موفق دونست. اون در سال ۱۹۵۶ در نیویورک به دنیا اومد. مگ با یک آسیب به نام دیسپلازیا به دنیا اومد. مفصل ران نظارت دچار مشکل بود و پس به زور تا سه سالگی یک لباس آهنی بر تن می کرد.

اول تصمیم گرفت به پرینستون رفته تا پزشکی رو بیاموزد، اما پس از یه مدت تغییر باور داد و اقتصاد خواند. بعدا در هاروارد هم به تحصیل MBA پرداخت. ویتمن در سال ۱۹۷۹، کار خود رو در شرکت پی اندجی شروع کرد. این شرکت قوانینی داشت که به کارآموزان زن خود اجازه مسافرت به شکل تنها نمی داد.

اون به جنگ پرداخت و کار به جایی رسید که قانون شرکت به طور کل در این مورد تغییر کرد. اون یه مدت در شرکت تبلیغاتی و رسانه ای به نام هاسبرو کار کرد تا اینکه به مدیرعاملی شرکت معروف ای بی رسید. در سال ۱۹۹۸ اون به eBay پیوست.

در اون زمان، این شرکت ۳۰ کارمند و درآمدی برابر چار میلیون دلار داشت. اما وقتی که در سال ۲۰۰۸ از شرکت جدا شد، تعداد کارمندان به ۱۵ هزار نفر و درآمد به هشت میلیارد دلار رسیده بود. اون از اول سال ٢٠١١ هم به عنوان مدیرعامل شرکت اچ پی مشغول به کاره.

[تعداد: ۳    میانگین: ۵/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید