محمود احمدی نژاد رئیس جمهور دوره دهم کشور به عنوان یکی از کاندیدای دوازدهمین دوره از انتخابات ثبت نام کرده. در این مقاله دوبارهً بیش تر با اون، بیوگرافی و عملکردش در سالای ریاست جمهوری آشنا میشیم.

 

محمود احمدی نژاد- کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

 

محمود احمدی نژاد

محمود احمدی نژاد در سال ۱۳۳۵ در آرادان گرمسار در خونواده ای مذهبی به دنیا اومد، اون چهارمین بچه خونواده بوده و در یک سالگی به همراه خونواده در محله نارمک تهران ساکن شده. پدر اون به شغل آهنگری مشغول بود و از این راه خونواده رو مدیریت می کرد. اون زمان تحصیلات ساده و متوسطه خود رو در همین محله گذروند و با کسب رتبه ۱۳۲ در کنکور سراسری سال ۵۴ در رشته مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت ایران تحصیلات عالی خود رو شروع کرد. در سال ۱۳۶۵ در مقطع کارشناسی ارشد همین دانشگاه قبول کرد شد و در سال ۱۳۶۸ به عضویت هیات علمی اون در اومد اون در سال ۱۳۷۶ موفق به کسب درجه دکترا در رشته مهندسی و برنامه ریزی حمل و نقل گردید.

احمدی نژاد طی سالای تدریس در این دانشگاه که در زمان ریاست جمهوری هم ادامه داشت راهنمایی ده ها پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترا در زمینه های جور واجور مهندسی عمران، راه و حمل ونقل و مدیریت ساخت رو رو دوش داشته.

اون پیش از پیروزی انقلاب و در زمان دانشجویی با شرکت در مجالس سیاسی و مذهبی وارد فعالیتای سیاسی شد.

تهیه و پخش اعلامیهای امام خمینی و شرکت در تظاهرات از این جور فعالیتای اون در این مورد بود.

 

 

بیوگرافی محمود احمدی نژاد

 

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از پایه گذاران انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ایران بود و به عضویت اولین شورای مرکزی اتحادیه انجمنای اسلامی دانشجویان ( دفتر تحکیم وحدت) در اومد و همراه با بقیه اعضا با امام خمینی (ره) ملاقات کرد.

در سال ۱۳۵۹ ازدواج کرده و بعد از مدت کوتاهی به همراه خونواده راهی آذربایجان غربی شد و در زمان تعطیلی دانشگاها به دلیل انقلاب فرهنگی به عنوان معاون فرماندار و فرماندار در شهرستانای ماکو و خوی به خدمت پرداخت و در آخرای این دهه به عنوان مسئول پشتیبانی جنگ در استانداری کردستان و بعد به عنوان مشاور استاندار به خدمت مشغول بود، هم اینکه به مدت دو سال در جبههای غرب در کسوتای جور واجور رزمندگی –مهندسی رزمی تا عملیات در عمق خاک دشمن -در دفاع مقدس ملت ایران مشارکت داشت.

در سال ۱۳۷۲ به عنوان مشاور فرهنگی وزارت فرهنگ و آموزش عالی انتخاب شد و پس از مدت کوتاهی به عنوان اولین استاندار به اردبیل رفت. در زمان استانداری اون، در فعالیتای عمرانی استان برتر شناخته شد.

محمود احمدی نژاد از پایه گذاران موثر اتحاد آبادگران بود که با پیروزی در انتخابات دور دوم شوراهای اسلامی شهر و داهات تو تهران به وسیله این شورا به شهرداری تهران انتخاب شد.

در سال ۱۳۸۴ سکان مدیریت اجرایی کشور به محمود احمدی نژاد سپرده شد و رئیس جمهور گردید.

راه اندازی سفرهای استانی هیات دولت –بیشتر از صد سفر-، رابطه بی واسطه و نزدیک با مردم و مشاهده مشکلات از نزدیک از اقدامات اون در زمان اول ریاست جمهوری بود.

 

بقیه اقدامات احمدی نژاد

از این جور اقدامات مهم اون میشه به موارد زیر اشاره کرد:

پخش سهام عدالت، بیمه روستاییان و عشایر، بهینه سازی خونه روستاییان، سهمیه بندی مصرف سوخت، اجرای طرح کارت سوخت، هدفمندی یارانها، خونه مهر، رونق بورس اوراق بهادار، افزایش تولید و صادرات و ….

در انتخابات سال ۸۸ هم محمود احمدی نژاد دوبارهً به ریاست جمهوری اسلامی انتخاب شد.

ایشون دوره دوم ریاست جمهوری خود رو در سال ۹۲ به پایان رسونده و در فعالیتای دانشگاهی مشغول هستن.

ایشون هم اینکه در زمینه های زیر فعالیت داشته:

مدیر مسئول روزنامه همشهری

موسس و عضو انجمن تونل ایران

عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین

عضو انجمن مهندسین راه و ترافیک آسیا و اقیانوسیه

 

اقتصاد در دولت محمود احمدی نژاد مثل شاخصای مورد انتقاد در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد حساب می شه. اون برنامه های اقتصادی خود رو طبق چیزی که اقتصاد اسلامی و اقتصاد عدالت محور خونده بود، پایه ریزی کرد و با شعار «آوردن پول نفت بر سر سفرهای مردم» نظر مردم رو به خود جلب کرد[۱] و اجرای طرحای طرح تغییر اقتصادی، احداث بنگاهای زود بازده، طرح خونه مهر، طرح هدفمندسازی یارانها و صندوق مهر امام رضا رو در اولویت کاری در این ۸ سال قرار داد.[۲] اما بر خلاف شعارها و کارکرد دولتا در مدت ۸ سال زمامداری محمود احمدی نژاد، بیشتر شاخصای کلان اقتصادی ایران سقوط پیدا کردن. مثلا میزان نقدینگی کشور از زمان شروع به کار دولت نهم تا زمان اتمام دوره دولت دهم به میزان ۶ برابر زیاد شده. بر مبنای شاخص تورم هم میشه از ۳٫۴۵ برابر تورم در انتهای زمان زمامداری احمدی نژاد نسبت به اول زمان تصدی گری اون اشاره کرد.[۳] کارشناسا این نبود موفقیت احمدی نژاد در تحقق وعده هاش رو تحت تاثیر چند عامل می بینن: سیاستای اقتصادی نادرست،[۴] از دست دادن انضباط مالی[۵] و تحریمای علیه ایران.

پس از پایان دولت احمدی نژاد گزارشات تکاندهنده ای از طرف مجلس و دولت حسن روحانی درباره تخلفات دولتمردان منتشر گردید.

دستاوردهای احمدی نژاد در زمان ریاست جمهوری به نقل از سایت رسمی اون:

 

(۴۶) از ذخیره ارزی۱۰ میلیارددلاری دولت اصلاحات تاصندوق پیشرفت ملی۵۰ میلیارددلاری دولت مهر و عدالت

در سالهای ۷۹ تا ۸۳ دولت اصلاحات ۲۳ درصد از درآمد نفتی خود، برابر ۳۰ میلیارد دلار رو به حساب ذخیره ارزی واریز کرد. در حالیکه دولت مهر و عدالت در سالهای ۸۴ تا ۸۸ بیشتر از ۳۷ درصد از درآمد نفتی خود یعنی ۱۳۳ میلیارد دلار رو به حساب ذخیره ارزی اختصاص داد.

(۴۵) رشد ۲ برابری ارزش صادرات اجناس شیلاتی

در کل از اول فعالیت دولت مهر و عدالت تا آخر سال ۹۱ به میزان ۲۸۰ هزار تن محصول شیلاتی از کشور صادر شده که ارزشی بیشتر از ۹۰۰ میلیون دلار رو رقم زده. بطوریکه متوسط کارکرد صادراتی اجناس شیلاتی هرساله ۳۹ هزار تن به ارزشی بیشتر از ۱۲۸ میلیون دلار در سال بوده.

 

(۴۴) ایران محورعلم اقیانوس شناسی منطقه

ایران درسالای گذشته پیشرفتای زیادی در میدون علم اقیانوس شناسی داشته و براین پایه محور این علم در منطقه شناخته شده .

 

(۴۳) گازرسانی به ۴۰۰ شهر،۱۲هزار داهات و۴۸ هزار واحد صنعتی

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   روشای هدف دار بازاریابی هوشمند واسه رشد کار و کاسبی

از کل شهرها، روستاها و واحدهای صنعتی برخوردار از نعمت گاز در کشور، ۴۰ درصد از شهرها، ۸۵ درصد از روستاها و ۸۴ درصد از واحدهای صنعتی کشور در ۸ سال گذشته و با همت دولت مهر و عدالت از امکان استفاده از گاز برخوردار شدن

 

(۴۲)درخشش ورزش ایران و خط بطلان بر تصور شکست رشته های تیمی درایران

ورزش ایران در هشت سال دولت مهر و عدالت بارها به افتخارات پی درپی رسید که اوج اون بازیای آسیایی ۲۰۱۰ گوانگجو و بازیای المپیک و پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن بود. در زمان گذشته همیشه موضوعی با عنوان موفق نبودن ورزشکاران ایرونی در رشته های گروهی به اشتباه یاغلط مطرح شده وگفته می شد که ایرانیا تنها در رشته های انفرادی می تونن در جهان بدرخشن که با این موفقیتا خط بطلانی بر این تصور اشتباه کشیده شد.

 

(۴۱) ساخت ۶۰ درصد خونه پس از انقلاب در دولت مهر و عدالت

ساخت بیشتر از ۷ میلیون و ۳۹۳ هزار واحد مسکونی در دولت احمدی نژاد باعث شد تا کل خونه ساخته شده در کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی به بیشتر از ۱۲ میلیون واحد مسکونی برسه که از این میزان ۶۱.۲ درصد در دولت مهر و عدالت، ۲۶.۵ درصد در دولت اصلاحات و ۱۲.۳ درصد در دولتهای اول تا ششم ساخته شده.

 

(۴۰) رشد صعودی رسانه های دیجیتال بومی و وب فارسی

مرکز پیشرفت فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی طی چار سال دوم دولت مهر و عدالت پروانه پخش هشت هزار و ۲۶۷ نرم افزار رو صادر کرد.

 

(۳۹) رشد دو برابری سرانه مالکیت خودرو در ۸ سال

آمار تولیدات خودرو در سالهای گذشته حکایت از رشد سه برابری تولیدات خودرویی در دولت احمدی نژاد نسبت به دولت اصلاحات داره. هم اینکه سرانه مالکیت خودرو در کشور هم طی ۸ سال گذشته بیشتر از دو برابر شده و از ۹۰ خودرو به بیشتر از ۲۰۰ خودرو رسیده.

 

(۳۸) ایران؛جایگاه اول تولید دارو در خاورمیانه

پیشرفتای بخش پزشکی ازجمله دستاوردهای محققان و محققان ایرونی در تولید داروهای لازم بیماران مثل داروهای نوترکیب، نانوداروها و واکسنا در سالای گذشته به شکلی بوده که ایران رو در جایگاه اول تولید دارو در منطقه خاورمیانه قرار داده.

 

(۳۷) تاسیس ۲۹نمایندگی جدیدفرهنگی جمهوری اسلامی ایران درخارج از کشور

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی طی فعالیت دولت دهم،اقدام به تاسیس ۲۹ نمایندگی جدید فرهنگی واسه جمهوری اسلامی ایران کرده.

 

(۳۶) آسیا، المپیک و جهان در تسلط رزمی کاران ایران

ورزش ایران در سالای گذشته با سرمایه گذاری و برنامه ریزیایی که در دولت دهم انجام شد در مسابقات جور واجور کارکرد خوبی داشت و بهترین یافته های تاریخ خود در بازیای آسیایی و المپیک رو گرفت.

 

(۳۵) ایجاد تغییر در نظام پخش با اجرای ایران کد

نظام ملی طبقه بندی و شماره گذاری کالا و خدمات که از آن به اختصار ایران کد نام برده می شه ، به عنوان یکی از مهمترین اقدامات دولتای نهم و دهم با هدف ایجاد تغییر در بخش بازار، شفاف سازی اقتصاد و جلوگیری از قاچاق کالا از اول سال ۸۵، بخش پخش رو وارد مرحله ای جدید کرد.

و بسیاری دیگه …


در سایت raheemrooz.ir در تاریخ ۲۷ اسفند ۹۵ مطلبی با عنوانی که در زیر می بینین منتشر شده. به گفته این مطلب منبع فراروه:

 

آقایان احمدی نژاد، بقایی و مشایی جواب بدن؛

عیار کارکرد اقتصادی و سیاسی دولت نهم و دهم؟

تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب با عنوان سه شاخص؛ “شفافیت در کارکرد اقتصادی، سیاسی” ، “اطاعت به رای مردم” و “قانون مداری” به عنوان مهمترین شاخصای اصلاح طلبی،گفت : «آقایان احمدی نژاد، بقایی و مشایی توضیح دهند که در زمان ریاست جمهوری چقدر در این سه شاخص موفق بودن.»

راه امروز: احمدی نژاد و یارانش هفته های گذشته فضای خبری رو قبضه کردن و با فعالیتا گسترده سیاسی و خبری بحثای زیادی رو ایجاد کردن. این فعالیتای همه میدونا رو در بر می گرد از سیاست خارجی تا فرهنگ و اقتصاد، از نامه نگاری و پیشنهادای صمیمی  به “عالیجناب ترامپ” تا نامه نگاری و “گلایهای برادرانه” از رئیس دولت اصلاحات. آخرین اقدام احمدی نژادیا به وسیله اسفندیار مشایی انجام شد نامه اون به رئیس دولت اصلاحات بحثای تازه رو در فضای رسانه ای ایجاد کرده.

به گزارش فرارو، اسفندیار رحیم مشایی در نامه خود به رییس دولت اصلاحات از آن چیزی که تخریب حمید بقایی به وسیله رسانه ها و فعالان اصلاح طلب خواندهه انتقاد کرد.

حمید بقایی معاون محمود احمدی نژاد در دولت دهم اعلام کرده کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری می شه. پیش از آن احمدی نژاد پس از اعلام پیشنهاد رهبر انقلاب مبنی بر اینکه در انتخابات نامزد نشه، اعلام کرد که نه کاندیدا می شه و نه از کسی حمایت می کنه.

به باور مشایی رسانه های اصلاح طلب از آن جهت که بقایی رو حریف خود می دونن اونو تخریب می کنن. به گفته مشایی جریان احمدی نژاد جریانی “اصلاح طلب” است.

اون در نامه خود با اشاره به دو انتخابات سالای ۸۴ و ۸۵ نوشته س: «دوست دارم با اصرار بر این حقیقت تاکید کنم که اکثریت قاطع مردم در این دو اتفاق مهم، با نفی شرایط موجود و با هدفی بسیار اصلاح طلبانه، از جناح موسوم به اصلاحات عبور کرده و با تایید فهم خود در انتخابات ۸۴ بر مطالبۀ اصلاح گرایانه خود در سال ۸۸، اصرار کردن.»

اسفندیار رحیم مشایی پیش از این در سخنرانی به حمایت قاطع از نامزدی حمید بقایی در انتخابات ریاست جمهوری پرداخته بود. رحیم مشایی گفت “من افتخار میکنم اگه شباهتی به احمدی نژاد داشته باشم اما اعلام میکنم بقایی به احمدی نژاد مثل تره.”

رحیم مشایی هم اینکه اعلام کرد که احمدی نژاد واسه حمایت از افراد محدودیت داره اما “افراد منعی ندارن که بگن ایشون رو دوست داریم و از ایشون دست نمی کشیم.”

اون و محمود احمدی نژاد و حمید بقایی در روز درختکاری یک درخت کاشتند که درخشش زیادی در رسانه ها داشت و حرکتی انتخاباتی تفسیر شد.

در همین حال محمود احمدی نژاد هم با پخش بیانیه و ویدئو به نقد دولت حسن روحانی می پردازه. حمید روحانی هم در شبکه های اجتماعی دیدگاه هاش درباره مجموعه مسائل سیاسی و اقتصادی کشور میگه. اون در تازه ترین اعلام نظرش ادعا کرده که اگه رییس جمهور شه می تونه یارانه نقدی رو در سه مرحله به ۲۵۰ هزار تومن برسونه.

در همین حال هیچ یک از گروه های سیاسی احمدی نژاد رو به عنوان بخشی از جریان خود قبول نمی کنن. نه اصولگرایان زیر بار فعالیتاشون می رن و نه اصلاح طلبان اون طور که مشایی ادعا می کنه راه و روش و فعالیت هاشون رو اصلاح طلبانه تفسیر می کنن.

محمد صادق جوادی حصار تحلیلگر و فعال سیاسی اصلاح طلب وضعیت و روند الان جریان احمدی نژاد ادعای اسفندیار رحیم مشایی درباره “اصلاح طلب” بودن این جریان رو در گفت و گو با فرارو بررسی

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید