مدرک دانشگاهی واقعاً نیازه از نظر شما؟

از کجا معلوم که ۴ و یا ۶ سالی که در دانشگاه می گذرونین موفقیت شما رو تضمین کنه؟

 

مدرک دانشگاهی

 

اگه تصوری که از شغل واسه خودتون تو ذهن دارین، نیاز به مدرک دانشگاهی خاصی نداره، بدون شک در یک برهه ی نامعلومی هستین و افکارتون مغشوشه. شاید ندونین که بهتره واسه کسب مدرک دست به کار شین یا فقط کافی ست به حرفه ی دلخواه مسلط باشین.

نمیشه این واقعیت رو رد کرد که وقتی شما هیچ تجربه و سابقه کاری ندارین، این مدرکِ شماس که به کمک شما می شتابد.

وقتی شما (یک شخص بدون مدرک) با ۱۰۰ نفر دیگه واسه “دستیار کارگردان سینما” در یک آموزشگاه عالی درخواست می دید. ۳۰ نفر از علم پذیرانی که در حال تحصیل در مقطع کارشناسی در همون جا هستن در اولویت اول پذیرش قرار می گیرن. این در حالی ست که افراد دارای مدارک بالاتر از همون آموزشگاه، در بهترین وضعیت پذیرش قرار گرفتن.

اما.. این موارد، هیچ کدوم به این معنی نیس که شما واسه ورود به اونجا باید مدرک دانشگاهی داشته باشین!! شایدً چیزی که شما واقعاً نیاز دارین یه روش خلاقانه س تا بتونین برند ویژه خودتون رو بوجود بیارین.

 

آزمایش دوباره آمار

به اطلاعاتی که در مدارک دانشگاهی و مؤسسات درج شده با دقت نگاه کنین. ممکنه با جملاتی روبرو شید که باعث تعجب شما شن. مثل: در سال ۲۰۱۴، طبق تحقیقات انجام شده به وسیله مؤسسه اقتصادی، فارغ التحصیلان دانشگاهی در هر ساعت  ۹۸ درصد بیش تر از کسائی که مدرک ندارن حق الزحمه دریافت می کنن.

در هر حال، ً روشن ست که افراد با مدارک دانشگاهی باید درآمد بیش تری نسبت به افراد بدون مدرک به دست بیارن. دست کم به خاطر این که زمان و هزینه مشخصی رو واسه کسب مدرک صرف کردن! که هزینه نامبرده هم ممکنه از وامای دانشجویی یا جیب خونواده محترم فرد باشه. اما هرچه هست، کاری رو انجام دادن (کسب مدرک) که شما این کار رو انجام نداده اید! با این همه، اگه فارغ التحصیلان خوش شانسی باشن با ایجاد رابطه های خوب در فضای آموزشی که حضور دارن می تونن جایگاه مناسبی رو در دنیای کار از آنِ خود کنن.

امروز می خوایم در مورد مسائلی صحبت کنیم که آمار و ارقام به شما نمی گن! بله؛ شما می تونین آرزوهای خودتون رو به حقیقت بدل کنین. شما می تونین بدون پرداخت هزینه های هنگفت واسه تحصیل، ارتباطات مفیدی بسازین. نکته اصلی که اینجا هست “رشد و پرورش دادن اهداف” شماس. اهداف، معمولاً در داخل ما قرار گرفتن. این ما هستیم که تعیین می کنیم اهداف مون رشد کنن یا نه!

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   شکلای جور واجور موتورهای جستجو فرق اونا (۲)

به عنوان یک جوون ۱۸ ساله، شایدً در موقعیتی نیستین که واسه زندگی خود یک تصمیم مهم گرفته و برنامه خوب آماده کنین. پس، کارایی رو انجام می دید که خونواده به شما می گن و مدرسه به انجام اونا تشویق می کنه. اون چیزی که دوستان موفق شما انجام میدن و اون چیزی که در ده های گذشته جامعه به شما پیشنهاد میده رفتن به دانشگاه است!!

هرجایی که محل علم آموزی باشه بسیار باارزشه. اما ما امروز می خوایم بگوئیم که “رفتن به دانشگاه” تنها گزینه نیس!

واقعاً واسه رسیدن به موفقیت چی نیازه؟

واسه خیلی از دانشجویان و علم پذیران، دانشگاه فضایی ست تا خود واقعی شون رو به نمایش بذارن. خیلی از رشدها و ترقیای فردی اینجا رخ دادن. شاید بهتره بگوئیم که دوره سنی ویژه، این شرایط رو ایجاد می کنه و اصلاً مهم نیس که پیشرفت در کدوم بخش صورت بگیره.

اگه شمام می خواین خودتون رو به رقابت بکشین به طرف چیزای جدید جلو کنین.

اون چیزی که واسه موفقیت لازمه واقعاً امر ساده ای ست. فعالیتایی که دوست دارین رو شناسایی کنین (فعالیتایی که مهارت انجام اونا رو دارین در اولویت هستن) بعد در دسترس ترین و منطقی ترین راه رو واسه “بهترین” شدن در اون کار پیدا کنین. دست کم تلاش کنین در یک بخش از آن، بهترین باشین. “اما، بهترین باشین”

شاید شما عاشق ورزش تنیس باشین. اما مهارت شما در تنیس به اندازه ای نباشه که بتونین برنده ی مسابقات شید. هیچ مشکلی نیس! همیشه بخاطر داشته باشین که واسه “بهترین” بودن در هر چیزی، باید سه مورد جفت و جور شده باشه.

  • احساس نیاز واسه انجام اون
  • پیشنهاد “ایجاد یک زندگی خوب” با اون
  • قابل رسیدن و در دسترس بودن اون

هم اینکه، هیچکی درباره مدرک تنیس شما سؤال نمیکنه!

اگه راه شغل ایده آل آینده خود رو تعیین کردین، شایدً فکر کردین که مدرک دانشگاهی نیاز داره یا نه! در بیشتر موارد، احتیاجی به مدرک نیس. اگه شمام با ما موافقید به چه دلیل سالای نورانی از عمرتون رو با بدهیای زیاد، وارد دانشگاه میشید تا مدرک بگیرین؟! بله. شاید واسه ورود به یک شغل، مدرک دانشگاهی شما درخواست نشه، اما چار سالی که شما در دانشگاه کذرونده اید ممکنه لبه پرتاب شما واسه “پیدا کردن موفقیت واقعی” باشه.

نویسنده: Pratik DHolakiya

بنیانگذار آژانس E2M

[تعداد: ۷    میانگین: ۴.۶/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید