مدیریت جریان نقدینگی

مدیریت جریان نقدینگی

مدیریت جریان نقدینگی یکی از مهم ترین وظایف یک کار و کاسبی به خاطر رسیدن به پیشرفت و رشده. و واسه حصول اطمینان از اینکه درآمد یک کار و کاسبی بیشتر از هزینه اینه، انجام می شه.

اگه در مدیریت جریان نقدینگی سهل انگاری شه حتی اگه شرکتی فعالیتای سودآوری هم بکنه ممکنه به دلیل کمبود نقدینگی دچار بحران شه. کسب و کارای موفق بیشتر از اونکه به صورتای مالی توجه کنن، تلاش می کنن جریان مالی پیش رو رو ترسیم و مدیریت کنن.

اینجا سه ​​مورد از بهترین راهکارهای مدیریت جریان نقدینگی در هر کار و کاسبی ارائه می شه.

۱. منابع درآمد جور واجور داشته باشین

اول و مهمتر از همه، تلاش نکنین واسه جلو بردن کار و کاسبی خود، تنها به یک منبع درآمد تکیه کنین. پیشرفت جریانای درآمد جانشین به کار و کاسبی اطمینان میده که سرمایه و صندوق همیشه در رونقه. حتی در زمان توقف و رکود.

خیلی از موفق ترین کسب و کارا در جهان تونسته ان رشد سریع خود رو زیاد کنن و با استفاده از جریانای جور واجورِ درآمد، سودشون رو حتی در طول دوره های ضعف بازار، تقویت کنن.

مثلا، غول فناوری اپل، فقط سخت افزار به فروش نمیرسونه. بلکه از روش iTunes موسیقی و برنامه ها رو به فروش میرسونه و دارای بیزنس نرم افزاری و خدماتی هم هست. لینکدین نه تنها از راههای وسایل استخدامی درآمد می کنه؛ بلکه اجناس بازاریابی و حق اشتراک هم جفت و جور می کنه.

وقتی که کار و کاسبی شما به جریانای جور واجور درآمد دسترسی داره، شما تنها بر یک محصول یا بازار تکیه نمی کنین. جریان درآمد جور واجور جدا از اینکه حفاظت از کار و کاسبی شما، فرصتایی رو واسه برآورده ساختن نیازای بیشتری از مشتریان تون جفت و جور می کنه، سطح خدمات عمیق تری رو ارائه میده و به شما امکان میده که یک رابطه کامل داشته باشین. این به این معنیه که مشتریان شما به احتمال زیاد دوباره به کار و کاسبی شما مراجعه می کنن و شما رو به دوستان، خونواده و همکاران خود پیشنهاد می کنن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   مدیریت مالی : ۷ اشتباهی که خانوما در مدیریت پول مرتکب می شن

۲. به طور منظم جریان نقدینگی رو مورد بررسی بذارین

نکته دوم واسه مدیریت جریان نقدینگی اینست که باید یه برنامه کامل واسه مخارج خود داشته باشین.

همیشه منبع درآمد ، و میزان درآمد و هزینه خود رو در اولویت بررسی بذارین. هزینه های جاری و ثابت رو بررسی کنین. و در صورت امکان جانشین ارزانتری واسه بخشای پر هزینه پیدا کنین. بر قیمت گذاری محصول یا خدمات خود تمرکز کامل داشته باشین.

تعیین قیمت اجناس یکی از مهم ترین تصمیماتیه که در کار و کاسبی خود با اون روبرو هستید. چگونگی قیمت گذاری جنسا، می تونه موفقیت کسب وکارتون رو تعیین کنه. اگه اجناس خود رو به بهای کمی بفروشین؛ نمی تونین هزینه های تولید رو جفت و جور کنین. باید با دقت واسه خود حاشیه ی سود مشخص کنین. از اینکه به خاطر کیفیت بالاتر، قیمت بالایی ارائه بدین، ابا نداشته باشین.

واسه مطالعه بیشتر:

۳. واسه تعیین زمان پرداخت صورتحساب گفتگو کنین

هیچی بدتر از این نیس که یک پروژه یا کمپین رو واسه مشتری تکمیل کنین و بعد مدتا منتظر پرداخت صورتحساب از طرف مشتری باشین. واسه کاهش این خطر بهتره در اول در مورد پرداخت گفتگو کنین، و از مشتری بخواهید بخشی از صورتحساب رو قبل از شروع کار پرداخت کنه.

[تعداد: ۵    میانگین: ۴/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید