مراحل ساخت ویدئوای تجاری موثر

اگه تصمیم گرفتین یک ویدئویی واسه تبلیغ کار و کاسبی خود بسازین باید قبل از شروع چندین سوال از خودتون بپرسید:

• ویدئوهای شما قراره روی شبکه یوتیوب، سایت شما یا سایتای دیگه واسه جذب بیش تر بازدید کننده قرار بگیره؟
• از این ویدئو واسه جذب افراد استفاده می کنین؟ یا به دنبالِ جذب مردم هستید واسه خرید؟
• این ویدئو واسه تعلیم یا آموزش واسه خرید بیش تر بکار میره یا واسه استفاده از خدمات بیش تر؟
• قصد ایجاد بلاگ ویدئویی دارین؟
• این ویدئو رو واسه خوش اومد گویی به مشتریان جدید می سازید؟ مثلا این ویدئو به اونا خوش اومد گفته نحوه رسیدن به اطلاعات مورد نظر درباره خریدشان رو با چهره ای خندان از شما نشون میده؟
• واسه دیدن این ویدئوها باید مبلغی پرداخت کنن؟ مثل واسه آموزشای آنلاین در سایت؟

به محض اینکه هدف خود رو مشخص کردین ساختن ویدئو دیگه آسون هستش. با دنبال کردن ده راه حل زیر ویدئوی خود رو با موفقیت تهیه کنین.

 

۱- ضبط تصمیمات

تصمیم بگیرین که چیجوری قراره این ویدئو رو ضبط کنین. می تونین با استفاده از گوشی موبایل خود ویدئو رو ضبط کنین. همینطور می تونین وسایل سلفی روی گوشی خود نصب کنین تا در ویدئوها تصویر بزرگ تری رو بتونین ضبط کنین. بهترین اونا پلاگایی با دکمه ضبط ON/OFF روی اینه. یکی از مشتریام در هفته با استفاده از همین وسیله سلفی و گوشی موبایل خود چندین ویدئو تهیه می کنه. اگه تصمیم به این کار دارین می تونین چند مرحله بعدی رو حذف کنین.

 

۲- لوازم (دوربین، نور)

اگه ویدئوهای زیادی رو می خواین تهیه کنین و به دنبال کیفیت هم هستید یک دوربین خوب ضبط ویدئویی بخرین. اگه دوربین می خرید به همراه اون یک میکروفون ۲۵ فوت و یک سه پایه هم بخرین.
هم اینکه وسیله نوری کیت سه لامپی با چراغای مربعی هم نیاز دارین. این کیتا به نام سافت باکس شناخته می شن و به همراه کاوری که حبابای چراغها رو می پوشونه عرضه می گردن. این وسیله از چشم شما محافظت کرده و کار با نور رو ساده تر می کنه. پس شما خیلی راحت می تونین افکت دلخواه رو اعمال کنین.
در این مورد آموزشای آنلاین بسیار خوبی درباره نحوه چیدمان نور دو زمینه هست. خیلی از این ویدئوا رو می تونین در یوتیوب ببینین. تنوع زیاد نور پردازیها ، فاصله هایی که از لنز دوربین وای میستن ، میزان حرکت سوژه و ( که بیشتر نباید زیاد باشه) در اونا می بینین. به محض اینکه یاد گرفتید نور رو چیجوری بکار بگیرین ، فضا و پوزیشن رو روی کاغذ بیارین و خیلی راحت چیزی که یاد گرفتین رو بکار ببرین.
اگه از کیتای نوری استفاده نمی کنین تلاش کنین نزدیک پنجره فیلم بگیرین. دوربین رو بین خودتون و پنجره بذارین پس صورت شما نور کافی رو داره ولی در عین حال نور اونقدر زیاد نیس که تصویر رو خراب کنه. شما که نمی خواین پوست شما با تموم جزییات نشون داده شه و یا اینکه سایه دوربین روی صورت تون یا در پیش زمینه بیفته. بینندگان میخوان که چشمون شما رو ببینن تا در مورد راستی کار شما تصمیم بگیرن. هرچقدر بینندگان بتونن حرکات ریز چهره شما رو احساس کنن حس اطمینان و اعتماد بیش تری به شما دارن.

 

۳- محل فیلم ورداری

تصمیم بگیرین که کجا قصد فیلم ورداری دارین بیرون یا در محیط بسته؟ در استودیوی حرفه ای که خود ستختین و یا اجاره کردین؟ جلوی شئ یا تصویری سمبلیک؟ درباره تصویر پیش زمینه ای که بینندگان شما می بیننن تصمیم بگیرین. این تصویر باید جذاب بوده و با اینحال باعث حواس پرتی در بیننده نشه؟ بهتره خیلی صاف و ساده جلوی یک دیوار بایستید و یا از یک رفلکت در پشت سر استفاده کنین؟ مثلا یه اثر هنری. اگه شما رفلکت نور رو نمی ببینن ولی دوربین شما اینو ضبط می کنه به ویژه وقتی که از وسایل نورپردازی استفاده می کنین. ضبط تصویر در فضای باز مشکله به ویژه وقتی صدای پارس سگ، عبور هواپیما صدای ماشینا بچه ها و صحبت عابران شنیده شه و به ویژه وقتی این صداها باعث پرت شدن حواس شما شه. مگه اینکه بیرون بودن و فضای باز جزئی از برند شما باشه. در غیر اینصورت بهتره در فضای بسته ویدئو ضبط کنین تا بتونین در محیطی ساکت صداهای محدود و نویزها رو کنترل کنین.

 

۴- چه لباسی بپوشید

درباره تاثیری که می خواید بر بیننده بذارین فکر کنین. قانون کلی اینه که هیچوقت راه راه و یا طرحای عکس دار ریز نپوشید. (چون در تصویر بصورت مات ضبط می شن) از رنگای قرمز و نارنجی سریع هم به خاطر تاثیر وسایل نوری دوری کنین. از رژ لب و سایهای براق استفاده نکنین. لباسی که به تن می کنین خیلی سریع به بیننده پیامی رو انتقال میده.
افراد با پوست روشن باید لباسای تیره و مخالف بپوشن (به ویژهً نزدیک گردن و صورت شون) اگه جلوی تصویری روشن یا سفید وای میستن هم لازم تره. رنگ آبی همیشه رنگ خوبیه. فقط هم اینکه کردن یک رنگی فکر کنین. مثل سیاستمداران که رنگ آبی رو با کراواتی قرمز می پوشند. آدمایی با پوست تیره باید از سایهای رنگی استفاده کنن تا توجه رو به طرف صورت شون جلب کنه. البته رنگا روی کامپیوتر، لپتاپ، گوشیای موبایل و دیگه دستگاه ها کمی متفاوت دیده می شه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   تغییرات کلمات کلیدی در سالای گذشته به چه صورت بوده؟

 

۵- چیجوری مطلب تهیه کنین

شما فردی هستید که فی البداهه با دیدن تصویر و یا موضوعی می تونین خیلی راحت صحبت کنین؟ یا باید از روی متن از پیش تعیین شده و یا زیرنویس صحبت کنین؟
من از گروه دوم هستم؛ پس یک وایت برد بزرگ ورداشته و با حروف بزرگ نکات اصلی رو که می خوام به یاد داشته باشم و درباره اونا صحبت کنم یادداشت می کنم. من این تخته رو در جایی بالاتر از دوربین نصب می کنم در نقطه ای که باید نگاه در اون خط باشه. موقع ضبط ویدئو من به اون نگاه می کنم تا مطمئن شوم که تموم نکات رو دید کردم. هم اینکه شما می تونین از کارتای نشونه استفاده کنین و روی دیوار در نقطه ای قابل دید در خط دوربین بذارین.
اپلیکیشنا و نرم افزارهای بسیاری واسه انجام این کار هست. اینکه کدوم مطلب و نکته مهمه و یا از کدوم وسیله استفاده می کنین، وایت برد، یا اتوکیو یا برچسبای چسبونده به دیوار در هیچکدام از اونا چشم شما نباید در حال حرکت و خوندن این خطوط دیده شه.

 

۶- شمردن تا حرکت

قبل از شروع فیلمبرداری در آینه نگاهی بندازین. تصور کنین که به مهم ترین جلسه در زندگی خود می رید. خوب به نظر می رسین؟ خیلی درخشنده هستید؟ باید رد اصلاح شما موقع صبح یا جوشی که زدین ً پوشونده شه. چشمون شما باز و سرحاله؟ چند نفس عمیق بکشین و واسه یک لبخند خوب تمرین کنین.

 

۷- تنظیمات دوربین

میکروفون رو وصل کنین و حالت ضبط دوربین رو فعال کنین. در جای مناسب قرار بگیرین. من روی نقطه ای که باید بایستم علامت گذاری می کنم و چند دقیقه فیلم واسه تمرین ضبط کرده و صحبت می کنم. بعد اونو دوباره می بینم و پیش زمینه رو چک می کنم تا ً متمرکز  شده و خوب ضبط شده باشه. اگه از یک کارت حافظه استفاده می کنین فیلم تستی رو پاک کنین تا فضای کافی روی کارت حافظه داشته باشین.

 

۸- واسه ضبط آماده شید

دوباره میکروفون رو روشن کنین. نفس عمیقی بکشین. لبخند بزنین و تا شماره پنج بشمارید. مستقیم در دوربین نگاه کنین و یا کمی بالاتر. شروع به صحبت کنین. اگه جایی تپق زدید دوباره از آخرین مطلبی که به یاد دارین شروع کنین. به یاد داشته باشین که لبخند بزنین و قبل از شروع دوباره تا پنج بشمارید. این کار به مراتب ویرایش رو راحت تر می کنه.

 

۹- از جملات تاکیدی استفاده کنین

مطمئن شید که با جمله هایی تاکیدی ویدئو خود رو تموم می کنین. این جملات “به سایت ما در نشانی www. نشانی سایت شما . com برید تا بیش تر در این باره بیاموزید” ، ” کپی رایگانی از کتاب من رو می تونین از نشانی … تهیه کنین ” یا ” واسه اطلاعات بیش تر با این شماره تماس بگیرین …” و شماره رو روی صفحه نمایش بدین.

 

۱۰- استفاده از ویدئو

حال، شما باید فایل ویدئو رو به کامپیوتر یا درایو اکسترنال انتقال بدین. بعد از این کار می تونین ویدئوی خود رو با استفاده از اپلیکیشنای جور واجور تبدیل کنین.
اگه استرس دارین و یا نمی خواین واسه ادیت، خودتون دست به کار شین پیشنهاد می کنیم واسه ادیتوری باتجریه تبلیغی روی سایتای جور واجور بذارین. تعدادی از کارای ادیتور دلخواه رو چک کنین. وقتی فرد مورد نظر رو پیدا کردین می تونین خیلی راحت فایل خود رو به اون داده و بدون نیاز به آموزش اپلیکیشن و یا نرم افزار فایل ادیت شده رو داشته باشین. اما به خاطر بسپارین که همیشه فایل اصلی رو نگاه دارین.
حال اونو روی سرور آپلود کنین تا همه بتونن اونو ببینن. بعد لینک اونو در یوتیوب و در لیست محتواهای سایت وردپرس خود هم اینکه صفحات اصلی سایت و یا هر صفحه خاصی که می خوایم بینندگان سایت مون اونو ببینن قرار میدیم.
این روش ساخت ویدئوی دلخواه به روشی آسون بود. شما می تونین به دلخواه از آن استفاده کنین.

 

نویسنده: Wendy Keller

موسس Keller Media

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید