EPL الان یکی از ثروتمندترین لیگ های فوتبال جهان است. ( گرتون[5] ،2000)  بسیاری از باشگاه های تشکیل دهنده شرکت های عمومی هستند و در بازار سهام عضو هستند. درآمد ای سالانه برای ثروتمندترین باشگاه ها مثل منچستریونایتد و لیورپول و آرسنال الان بالاتر از 100 GBP است و بازیکنان می توانند 1 میلیون برای هر فصل از بازی بدست آورند.  EPLقادر است ثروتش را از طریق دسترسی به پایگاه وسیعی از جریان های درآمدی افزایش دهد. بعد از پایان طیف لیگ ورزشی حرفه ایی ، منچستر یونایتد توانست 157 میلیون  GBP در سال 2005 درآمد از دریافتی های روز مسابقه(66) میلیون، رسانه (48) میلیون، حامیان مالی و تجارت (43) میلیون داشته  باشد. اصلی ترین آیتم های درآمدی EPL  در شکل نمایش داده شده است. (استوراد[6]،2007: 25-20)

در گذشته ورزش حرفه ای در انحصار دولتها بود و رقابت و سود در آن مفاهیمی ناشناخته بود. هزینه های ورزش از بودجه عمومی تامین می شد و دولت بر کم و کیف آن نظارت کامل داشت. در بسیاری از کشورها هم اکنون نیز دولت سیاست گذار، مجری و منبع اصلی تامین بودجه است ولی در برخی از کشورها مثل انگلستان  ورزش حرفه ای چنان دگرگون شده است که نمونه آن در گذشته کمتر وجود داشته است.

مهمترین منابع مالی در لیگ برتر فوتبال انگلستان به ترتیب الویت عبارتست از حق پخش تلویزیونی ، بلیط فروشی ، حامیان مالی  و قرارداد ها ی بازرگانی ، خرید و فروش بازیکن و فروش وسایل ورزشی . در این میان نقش تلویزیون و پول دریافتی بابت حق پخش تلویزیونی سهم بیشتری نسبت به بقیه دارد. برای دریافت محور حق پخش تلویزیونی مسابقات لیگ برتر رقابت شدیدی بین شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای ایجاد شده است. اولین قرارداد تلویزیونی سازمان لیگ برتر 191 میلیون پوند ارزش داشت که به موجب آن حقوق پخش تلویزیونی به مدت 5 فصل مسابقاتی به یک شبکه  ی تلویزیونی  با نامبی اسکای بی” واگذار گردید. پس از آن قراردادهای واگذاری حق پخش به طور سالانه افزایش چشمگیری پیدا کرده است. مسئولین سازمان لیگ برتراین افزایش را مدیون بالارفتن کیفیت مسابقات و متعاقب آن افزایش تماشاگران تلویزیونی مسابقات در سطح جهان عنوان می کند. (دلویتی و تاچ ، 2001: 25)

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   مشتری سازنده کیست و چیجوری میشه اونو به دست بیاره؟

[1] Football association

[2] Independent television network

[3] Robert Murdoch

[4] Catalyst

[5] Gratton

دسته‌ها: آموزشی