مشارکت انتفاعی

مشارکت انتفاعی (جوینت ونچر یا JV) یک توافق تجاریه. که در اون دو یا چند طرف توافق می کنن منابع خود مثل علم، سرمایه، لوازم، و چیزای دیگه ای به جز اینا رو به خاطر انجام یک کار خاص به هم بپیوندند. این کار می تونه یک پروژه جدید یا هر فعالیت تجاری دیگه باشه. در مشارکت انتفاعی(JV)، هر کدوم از شرکت کنندگان مسئولیت سود، زیان و هزینه های مربوط به اونو رو دوش داره.

مشارکتِ انتفاعی در صورتیکه به طور مناسب انتخاب و اجرا شه می تونه راهی عالی واسه کار و کاسبی کوچیک شما باشه. و می تونه فرصتا (و سود) رو در اختیار شما بذاره.

امتیازات همکاری با افراد و شرکتا در مشارکت اجتماعی:

 • بازاریابی خود رو گسترش بدین
 • به اطلاعات، منابع و مجموعه مهارتای لازم دسترسی داشته باشین
 • در یک بازار هدف خاص اعتبار بسازین
 • به بازارهای جدیدی دسترسی پیدا کنین که بدون داشتن شریک قابل دسترسی نیستن
 • خطرات و هزینه ها رو تقسیم کنین

فرق مشارکت انتفاعی و شراکت

فرق اصلی بین یک مشارکت انتفاعی و شراکت در اینه که اعضای یک مشارکت انتفاعی واسه یک هدف خاص یا یک پروژه با همدیگه همکاری می کنن، در حالی که در شراکت اعضا با همدیگه متحد شدن تا “یک کار و کاسبی مشترک” رو اداره کنن.

هر عضو مشارکت انتفاعی مالکیت اموال خود رو حفظ می کنه، و تنها هزینه های پروژه یا سرمایه گذاری خاصی رو به اشتراک میذاره.

مشارکت انتفاعی هم اینکه امتیازات مالیاتی بیشتری نسبت به شراکت داره. معافیت هزینه های سرمایه ای  (CCA) این دو با هم متفاوته. در شراکت اعضا باید CCA  رو طبق قوانین شراکت مورد درخواست بذارن، اما کسائی که در مشارکت انتفاعی هستن می تونن درخواست CCA خود رو همونطور که دوست دارن انتخاب کنن.

واسه مطالعه بیشتر:

مشارکت با دوستان چه مضراتی داره؟

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   NLP مرز بین مثبت اندیشی علمی و واقع نگری ست. نه انگیزشیِ کاذب!

کارآفرینی مشارکتی و اهمیت اون در شرکتای بزرگ

چگونگی شروع یک مشارکت انتفاعی

اولین قدم واسه ایجاد یک مشارکت انتفاعی، تعیین اهداف خود و تصمیم گیری در مورد اینست که می خواین مشارکت انتفاعی تون چی رو بکنه.

بعد وقت اون رسیده که به دنبال آدمایی هم فکر باشین، آدمایی یا شرکتایی که ممکنه به یک هدف یا به اهداف مورد نظر شما علاقمند باشن. به گروه های کسب و کاری که قبلا با اونا همکاری می کردین، نگاهی بندازین. از ارتباطات شبکه اجتماعی خود استفاده کنین. لیست کار و کاسبی رو در دفترچه تلفن یا وب سایتا و رسانه های اجتماعی بخونین تا کسائی رو پیدا کنین که ممکنه اهداف شما رو به اشتراک بذارن. بعضی از تحقیقات زمینه ای رو در مورد داوطلبین بالقوه انجام بدین. و بررسی کنین که:

اونا منابعی دارن که منابع شما رو تکمیل کنه؟

اونا از دید مالی مطمئن هستن؟

معروفیت خوبی در بین مشتریان و بقیه شرکتایی که ممکنه درگیر اون باشن، دارن؟

وقتی که آدمایی رو واسه مشارکت انتفاعی پیدا کردین، همه شرایط و قوانین رو در یک توافقنامه مشارکت انتفاعی بنویسین. بهتره اینکار رو به عهده یک وکیل بذارین.

موضوعات توافقنامه باید به توضیح زیر باشه:

 • اهداف و ساختار مشارکتِ انتفاعی
 • ساختار مدیریت – نقشا، مسئولیتا و تصمیم گیری
 • تعهدات مالی هر شرکت کننده
 • تقسیم سود، زیان، هزینه ها، بدهیا و چیزای دیگه ای به جز اینا
 • چگونگی حل اختلافات
 • مالکیت و حفاظت از مالکیت الهی
 • فسخ مشارکت انتفاعی

به جای اونکه فرصت رو از دست بدین، به این فکر کنین که چیجوری در یک مشارکت انتفاعی شرکت کنین. با برنامه ریزی و اجرای دقیق، مشارکتای انتفاعی می تونن به کار و کاسبی کوچیک شما کمک کنن تا بتونن به جایی برسن که پیش از آن هیچوقت نمی تونستن برسن.

[تعداد: ۴    میانگین: ۲.۵/۵]

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید